10 predpovedí o budúcnosti, ktoré naháňajú strach

5

Budúcnosť môže vyzerať dobre, ale v niektorých prípadoch aj nie. Tu je 10 mimoriadne nešťastných scenárov vývoja, ktoré by sme mohli očakávať v nasledujúcich desaťročiach. Zoradené sú v náhodnom poradí.

1) Roboty budú môcť s nami manipulovať
Dlho pred tým, ako sa umelá inteligencia stane sebauvedomelou, ľudia budú schopní naprogramovať ju tak, aby sa takou zdala. Budeme si mylne myslieť, že má sebauvedomenie, takže budeme zraniteľní všetkými druhmi manipulácie a presvedčovania. Predpokladá to futurista a autor sci-fi románov David Brin, ktorý takéto roboty označuje ako HIERS (Human-Interaction Empathetic Robots - empatické roboty s ľudskou interakciou).

Podľa Brina je ľudská empatia jeden z najdôležitejších darov, ale patrí aj medzi naše najväčšie slabiny. Ľudia už po stáročia rozvíjali zručnosti v oblasti detekcie klamstiev, ale žiadny klamár doteraz nemal taký výcvik ako HIERS, ktorí sa učia na veľkých objemoch dát simulovať hlas a výrazy tváre a špecifické formulácie, až kým dokážu manipulovať všetkých ľudí.

2) Účinky zmeny klímy budú nezvratné
Koncom minulého roka svetoví lídri uzavreli dohodu o obmedzení globálneho otepľovania spôsobeného človekom na dva stupne Celzia. Je to chvályhodný cieľ, ale možno sme sa už dostali za kritický bod, odkiaľ niet návratu. Dôsledky zmeny klímy sa prejavia až v najbližších stovkách, možno tisícoch rokov. Klimatické modely ukazujú, že aj keď sa stúpanie hladiny oxidu uhličitého náhle zastaví, dosiahnutá úroveň tohto skleníkového plynu v zemskej atmosfére bude našu planétu ohrievať naďalej stovky rokov.

Oceány pomaly uvoľňujú CO2, ktorý neustále absorbujú, a naša atmosféra sa po mnoho storočí nemusí vrátiť na úroveň pred industrializáciou. Rozmŕzaním permafrostu a morského dna sa uvoľní metán, čo je skleníkový plyn. Predpovedané najhoršie sucho za posledných 1000 rokov spôsobí zmeny vegetácie a rozsiahle požiare. Pobrežné oblasti budú zaplavené, čo spôsobí humanitárnu krízu.

3) Prakticky ktokoľvek bude môcť vytvoriť vlastnú pandémiu
Začiatkom tohto roka bol v rámci Oxfordského projektu globálnych priorít zostavený zoznam katastrof, ktoré by mohli zabiť 10 alebo viac percent ľudskej populácie. Vysoko na zozname bola zámerne vytvorená pandémia, pričom autori varovali, že k nej môže dôjsť už v priebehu 5 rokov.

Začína sa objavovať veľa technológií, ktoré by to umožnili, vrátane systému na úpravu génov CRISPR/cas9 a 3D biotlačiarní. Pred desiatimi rokmi futurista Ray Kurzweil a technológ Bill Joy vyčítali Ministerstvu zdravotníctva USA, že zverejnilo úplný genóm chrípkového vírusu z roku 1918, a označili to za „mimoriadne hlúpe“. Existujú obavy, že nečestný štát, teroristická skupina alebo zlomyseľný jedinec by mohli vytvoriť vlastný vírus a nechať ho šíriť.

4) Ľudia, ktorí prenesú svoju myseľ do počítačov, sa v skutočnosti sami zabijú
Jedna z radikálnejších vízií budúcnosti je svet, v ktorom biologickí ľudia vymenia svoje telá za čisto digitálnu existenciu. Osoba by doslova nahrala svoju myseľ do superpočítača, ale tento hypotetický proces by v skutočnosti mohol mať za následok trvalé zničenie pôvodnej osoby. Bola by to akási forma neúmyselnej samovraždy. Narážame tu na problém nazývaný „kontinuita vedomia“. Možno raz budeme schopní vystrihnúť, kopírovať a prilepiť podstatu osobnosti a spomienky na digitálny substrát, ale prenos samotného sídla vedomia zrejme nebude možný.

Neurovedci vedia, že spomienky sú uložené v mozgu ako fyzikálne konštrukty. No pochopiť podstatu vedomia sa nám ešte nepodarilo, nie sme si istí, ako sa v mozgu vynára, a tobôž nevieme, ako ho môžeme preniesť z bodu A do bodu B. Nahrávanie mysle bude pravdepodobne vyžadovať deštruktívne skenovanie mozgu na úrovni atómov. Bolo by to podobné ako pri teleportácii v Star Treku. Teleportovaná osoba je tu zakaždým zabitá a nahradená presným duplikátom. Prenos mysle by mohol byť podobný, pôvodný mozog by bol zničený a nahradený digitálnou bytosťou, ktorá je presvedčená, že je stále tá pôvodná, hoci by to bol sebaklam.

5) Autoritárstvo sa vráti
Narastajúce hrozby pre národnú bezpečnosť prinútia vlády prijať drastické opatrenia. Postupom času sa možno budú okliešťovať občianske slobody, ktoré v súčasnosti považujeme za samozrejmé, ako je napríklad sloboda zhromažďovania, právo na súkromie, právo slobodne cestovať v rámci domovskej krajiny aj za hranice.

Strachujúce sa obyvateľstvo bude ochotnejšie voliť tvrdú vládu, ktorá sľúbi, že bude bojovať proti hrozbám, dokonca aj keby išlo o zjavne nedemokratický režim. Udalosti podobné útokom z 11. septembra, ibaže s oveľa vážnejšími dôsledkami by mohli nastať prostredníctvom miniaturizovaných jadrových zbraní alebo úmyselným uvoľnením biologických zbraní, ktoré by sa dostali do rúk malých skupín či dokonca jednotlivca. To by ešte zvýšilo ochotu vlád a občanov akceptovať stratu slobôd.

6) Súkromie sa stane minulosťou
Blížime sa k ére všadeprítomného sledovania, keď sa bude dať monitorovať prakticky každý aspekt nášho života, súkromie prestane existovať. Vlády obávajúce sa vnútorných a vonkajších hrozieb budú čoraz častejšie nasadzovať nízkonákladové špičkové dohliadacie technológie.

Už dnes sú monitorovacie kamery roztrúsené všade okolo a naše počítače, smartfóny a tablety sledujú naše každodenné záležitosti, či už ide o nákupy, alebo videá, ktoré pozeráme. Spravodajské služby a polícia by v budúcnosti mohli nasadiť dômyselnejšie sledovacie zariadenia vrátane veľmi očakávaných inteligentných senzorov, ktoré budú monitorovať prakticky čokoľvek – od svetla a teploty po chemikálie a vibrácie. V spojení s výkonnými algoritmami data miningu by sa monitorovalo prakticky všetko, čo robíme.

7) Éra antibiotík sa skončí
Čoraz viac chorôb odoláva liečbe antibiotikami. Nakoniec by sme mohli prejsť do „postantibiotickej éry“, keď naše životy by mohli ohroziť aj tie najbežnejšie infekcie. Transplantácie sa stanú takmer nemožnými, nebezpečné budú aj jednoduché operácie. Nedávna správa britskej Institute and Faculty of Actuaries predpovedala, že nová éra antimikrobiálnej rezistencie zabije do roku 2050 ročne viac ako 10 miliónov ľudí. Preto vedci v súčasnosti hľadajú dosiaľ neobjavené antibakteriálne látky a pracujú na vývoji nových očkovacích látok. Zvažuje sa aj vývoj umelých mikroorganizmov, ktoré dokážu ničiť problematické baktérie.

8) Nasadenie robotov na zabíjanie ľudí bude znepokojivá (a nebezpečná) rutina
Je to, akoby ožil scenár filmov o Terminátorovi – plnoautomatizované zbraňové systémy poľujú na ľudských bojovníkov. Tieto systémy, označované LAWS (Lethal Autonomous Weapons), sa už vyvíjajú a je len otázka času, kedy budú spojené s existujúcimi zbraňami vrátane jadrových hlavíc.

Takéto robotické zbrane majú znižovať počet ľudských obetí a „zvyšovať humánnosť vojny“, ale odborníci sa obávajú, že by sa mohli vymknúť spod kontroly. Mohli by konať nepredvídateľne, trpieť chybami softvéru a možné je aj prerušenie komunikačného spojenia s LAWS. Mohli by tak spôsobiť jadrový požiar skôr, ako by niekto zistil, čo sa stalo.

9) Stratíme všetky satelity
Len málo ľudí si dnes uvedomuje riziká spojené s čiastočnou alebo úplnou stratou našich satelitov, ktorú by mohla spôsobiť silná geomagnetická slnečná búrka alebo vesmírna vojna.

Bez satelitov by sa naša schopnosť komunikovať dramaticky znížila. Nefungovali by systémy GPS a ďalšie systémy, ktoré sú od nich závislé. Ovplyvnené by bolo všetko od finančného sektora po elektrickú sieť. Mali by sme preto zlepšiť odolnosť našej infraštruktúry; naša závislosť od satelitov nás stavia do neistej situácie. Musíme takisto venovať pozornosť orbitálnej ekológii a vyrovnať sa s vesmírnym odpadom.

10) Nikdy nenadviažeme kontakt s mimozemskou civilizáciou
Považujeme za takmer samozrejmé, že skôr či neskôr sa spojíme s mimozemskou inteligenciou. Problém je v tom, že sa tak pravdepodobne nikdy nestane. Je to preto, že niet nikoho, kto by vysielal signály, ktoré by sme mohli zachytiť, a nikto necestuje medzi hviezdami, aby hľadal nové miesta na dobývanie.  

Skutočnosť, že sme ich nestretli, sa dá chápať ako hrozivé varovanie pre našu budúcnosť. Možno existuje technologická bariéra, ktorú nemožno prekonať, napr. umelá superinteligencia či zbraňová nanotechnológia.  

Zdroj: boredpanda.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
buducnost robot stroj pocitac sukromie bezpečnosť ochrana

5 komentárov

takze reakcia na: 10 predpovedí o budúcnosti, ktoré naháňajú strach

6.1.2020 19:01
si ulozime mozog do pocitaca, ale nebudeme si moc rady s obycajnymi bakteriami?
Reagovať

baba vanga reakcia na: 10 predpovedí o budúcnosti, ktoré naháňajú strach

6.1.2020 08:01
ja som to tusil ze sa y Vas stava dalsi bulvarny novy cas ....
Reagovať

ciastocne reakcia na: 10 predpovedí o budúcnosti, ktoré naháňajú strach

4.1.2020 19:01
bod 10 je blbost,..mimozemstania tu su oddavna,..su aj civil. v podzemi,..je na to dostatok presvedcivich dokazov, hromadnych pozorovani, zapisov,...

bod 2,.. mozno nie o stovky reokov ale za 30, 50 mozu nastat take nezvratne zmeny ak to pojde tak ako doteraz,..

body 1 a 4 ,..zabudlo sa tu na mozno povinne cipovanie ludi,..ktore moze spravit z ludi zombie,..ked cez cipy budeme moct byt nielen vsade sledovani ale budu ovplyvnovat nasu mysel, vedomie ,nalady, podvedome zadavanie povelov,...
Reagovať

Viac pesimisticky sa to nedalo napísať? reakcia na: 10 predpovedí o budúcnosti, ktoré naháňajú strach

27.8.2019 21:08
Ou deem, pôvodný autor by mohol byť spoluautorom lightovej verzie seriálu Black Mirror
Reagovať

takzvane "shower thoughts" reakcia na: 10 predpovedí o budúcnosti, ktoré naháňajú strach

27.8.2019 12:08
takzvane "shower thoughts"
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať