Image
19.10.2015 0 Comments

(video) Synergia ľudí a robotov. Exkurzia v distribučnom centre Amazonu

Spoločnosť Amazon nám umožnila návštevu jej najmodernejších distribučných centier v Kalifornii. Sú to distribučné centrá ôsmej generácie, kde ľuďom pri práci významne pomáhajú roboty. Okrem sofistikovanosti na prvý pohľad jednoduchých robotov pripomínajúcich tvarom väčšie robotické vysávače nás zaujala predovšetkým logistika a organizovanie tovaru v skladoch. Tovar je skladovaný v policových regáloch vysokých približne dva metre, ktoré sú premiestňované pomocou plochých robotov na kolieskach. Tie v prípade potreby vojdú pod policový regál, nadvihnú ho o niekoľko milimetrov a presunú na požadované miesto.

Amazon robotics Tracy 5.jpgAmazon robotics Tracy 7.jpg

V regáloch na prvý pohľad vládne chaos, tovar v jednotlivých sekciách nie je organizovaný podľa druhu, ale podľa veľkosti. Umožňuje to nielen jednoduché ukladanie tovaru podľa toho, ako prišiel od subdodávateľov, ale eliminuje to chyby pri kompletizovaní zásielok. Keby v sekcii regálu bolo viac podobného tovaru, napríklad rôzne modely tabletov od jedného výrobcu, pravdepodobnosť, že bude omylom do zásielky pribalený iný než objednaný tovar, je v takomto prípade oveľa vyššia než pri heterogénnej skladbe tovaru v sekciách. Pracovníci manipulujúci s tovarom preto nepotrebujú žiadnu špeciálnu kvalifikáciu ani kurzy tovaroznalectva, stačí im prirodzená inteligencia, aby rozoznali tablet od šampónu či externého reproduktora.


V distribučných centrách nižších generácií pracovník pri kompletizovaní objednávky dostáva na svoj terminál informácie, kde je požadovaný tovar umiestnený najbližšie od neho, a pôjde ho zobrať. V robotizovaných distribučných centrách ôsmej generácie má pracovník stabilnú pozíciu a regály s požadovaným tovarom mu postupne privážajú roboty, on ich vyberá z príslušných sekcií, znovu skontroluje a vloží do prepraviek, takže nikam nemusí chodiť. Prepravky potom automaticky obiehajú po poschodiach, až kým v nich nie je všetok objednaný tovar. Nakoniec na oddelení expedície umiestnia tovar do škatule a zabalia. Škatule sú automaticky označené nálepkou s adresou a čiarovým kódom a opúšťajú distribučné centrum.

Roboty vyrába spoločnosť Amazon Robotics, ktorá získala technológie a know-how akvizíciou massachusettskej firmy Kiva Systems v roku 2012. Predtým Kiva dodávala svoje roboty aj iným firmám, po akvizícii už len na vnútornú potrebu Amazonu.

Amazon robotics Tracy 1.jpg

Robotizované distribučné centrá sú v súčasnosti v 13 lokalitách v USA a dve budú aj v EÚ. Prevádzka distribučného centra v poľskom Vroclave sa začala 15. 10. 2015 a otvorenie centra v anglickom Dunstable je plánované na začiatok roka 2016.

V Bratislavskom centre Amazonu pracuje viac ako 600 ľudí. Zamestnanci sídliaci v Bratislave podporujú európske tímy Amazonu a obchodných partnerov regiónu EMEA, predovšetkým Nemecko, Veľkú Britániu, Francúzsko, Taliansko a Španielsko. Spoločnosť hľadá nových spolupracovníkov pre oblasť finančných operácií, podpory obchodníkov, ktorí zabezpečujú primárny kontakt medzi Amazonom a jeho obchodnými partnermi, a pracovníkov pre oblasť správy spolupráce s obchodníkmi, ktorí zabezpečujú podporu obchodníkov. Amazon ponúka aj pozície v tíme, ktorý podporuje katalógy produktov na webových stránkach Amazonu.

V súčasnosti sú k dispozícii pozície pre junior a senior odborníkov, ako aj absolventov vysokých škôl. Dokonalými kandidátmi sú osoby plynule hovoriace dvoma cudzími jazykmi, ktoré majú špecifické odborné skúsenosti. Sídlo Amazonu sa nachádza v polyfunkčnej budove Park One v Bratislave. Záujemcovia o zamestnanie nájdu viac informácií vrátane opisu práce na http://www.amazon.jobs/location/bratislava-slovakia. V prípade ďalších otázok sa obráťte na náborový tím, ktorý môžete kontaktovať na cvbratislava@amazon.com.

Reportáž z exkurzie prinesieme v novembrovom PC REVUE.

Cestovné náklady hradila spoločnosť Amazon.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 1

S kamerou na bratislavskom kole robotickej súťaže FIRST LEGO League (video)

16.01.2017 00:15

Tvorivosť žiakov a študentov je jeden z kľúčových faktorov ich budúcej úspešnosti a aj potvrdenie kvalitatívnej úrovne výučby informatiky v školách. Preto sme sa s našou kamerou prišli pozrieť na prie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá