Image
19.10.2015 0 Comments

(video) Synergia ľudí a robotov. Exkurzia v distribučnom centre Amazonu

Spoločnosť Amazon nám umožnila návštevu jej najmodernejších distribučných centier v Kalifornii. Sú to distribučné centrá ôsmej generácie, kde ľuďom pri práci významne pomáhajú roboty. Okrem sofistikovanosti na prvý pohľad jednoduchých robotov pripomínajúcich tvarom väčšie robotické vysávače nás zaujala predovšetkým logistika a organizovanie tovaru v skladoch. Tovar je skladovaný v policových regáloch vysokých približne dva metre, ktoré sú premiestňované pomocou plochých robotov na kolieskach. Tie v prípade potreby vojdú pod policový regál, nadvihnú ho o niekoľko milimetrov a presunú na požadované miesto.

Amazon robotics Tracy 5.jpgAmazon robotics Tracy 7.jpg

V regáloch na prvý pohľad vládne chaos, tovar v jednotlivých sekciách nie je organizovaný podľa druhu, ale podľa veľkosti. Umožňuje to nielen jednoduché ukladanie tovaru podľa toho, ako prišiel od subdodávateľov, ale eliminuje to chyby pri kompletizovaní zásielok. Keby v sekcii regálu bolo viac podobného tovaru, napríklad rôzne modely tabletov od jedného výrobcu, pravdepodobnosť, že bude omylom do zásielky pribalený iný než objednaný tovar, je v takomto prípade oveľa vyššia než pri heterogénnej skladbe tovaru v sekciách. Pracovníci manipulujúci s tovarom preto nepotrebujú žiadnu špeciálnu kvalifikáciu ani kurzy tovaroznalectva, stačí im prirodzená inteligencia, aby rozoznali tablet od šampónu či externého reproduktora.


V distribučných centrách nižších generácií pracovník pri kompletizovaní objednávky dostáva na svoj terminál informácie, kde je požadovaný tovar umiestnený najbližšie od neho, a pôjde ho zobrať. V robotizovaných distribučných centrách ôsmej generácie má pracovník stabilnú pozíciu a regály s požadovaným tovarom mu postupne privážajú roboty, on ich vyberá z príslušných sekcií, znovu skontroluje a vloží do prepraviek, takže nikam nemusí chodiť. Prepravky potom automaticky obiehajú po poschodiach, až kým v nich nie je všetok objednaný tovar. Nakoniec na oddelení expedície umiestnia tovar do škatule a zabalia. Škatule sú automaticky označené nálepkou s adresou a čiarovým kódom a opúšťajú distribučné centrum.

Roboty vyrába spoločnosť Amazon Robotics, ktorá získala technológie a know-how akvizíciou massachusettskej firmy Kiva Systems v roku 2012. Predtým Kiva dodávala svoje roboty aj iným firmám, po akvizícii už len na vnútornú potrebu Amazonu.

Amazon robotics Tracy 1.jpg

Robotizované distribučné centrá sú v súčasnosti v 13 lokalitách v USA a dve budú aj v EÚ. Prevádzka distribučného centra v poľskom Vroclave sa začala 15. 10. 2015 a otvorenie centra v anglickom Dunstable je plánované na začiatok roka 2016.

V Bratislavskom centre Amazonu pracuje viac ako 600 ľudí. Zamestnanci sídliaci v Bratislave podporujú európske tímy Amazonu a obchodných partnerov regiónu EMEA, predovšetkým Nemecko, Veľkú Britániu, Francúzsko, Taliansko a Španielsko. Spoločnosť hľadá nových spolupracovníkov pre oblasť finančných operácií, podpory obchodníkov, ktorí zabezpečujú primárny kontakt medzi Amazonom a jeho obchodnými partnermi, a pracovníkov pre oblasť správy spolupráce s obchodníkmi, ktorí zabezpečujú podporu obchodníkov. Amazon ponúka aj pozície v tíme, ktorý podporuje katalógy produktov na webových stránkach Amazonu.

V súčasnosti sú k dispozícii pozície pre junior a senior odborníkov, ako aj absolventov vysokých škôl. Dokonalými kandidátmi sú osoby plynule hovoriace dvoma cudzími jazykmi, ktoré majú špecifické odborné skúsenosti. Sídlo Amazonu sa nachádza v polyfunkčnej budove Park One v Bratislave. Záujemcovia o zamestnanie nájdu viac informácií vrátane opisu práce na http://www.amazon.jobs/location/bratislava-slovakia. V prípade ďalších otázok sa obráťte na náborový tím, ktorý môžete kontaktovať na cvbratislava@amazon.com.

Reportáž z exkurzie prinesieme v novembrovom PC REVUE.

Cestovné náklady hradila spoločnosť Amazon.


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

JUMP soft je najrýchlejšie rastúca IT firma na Slovensku. Toto sú ďalšie

24.10.2016 00:08

Deloitte zverejnil rebríček 50 najrýchlejšie rastúcich technologických spoločností v strednej Európe. Zo Slovenska sa v rebríčku CE Technology Fast 50 umiestnilo tento rok 5 spoločností – najvyššie um ...

Biznis

Yrobot Cup: Stredné školy si zmerali sily v elektronike, informatike a počítačovom inžinierstve

24.10.2016 00:09

V Bratislave prebehol Yrobot Cup,  prezentácia a vyhodnotenie projektov v rámci programu Stredné školy a technika 2015 ktorú podporuje Nadácia Volkswagen Slovakia. Nadácia od roku 2012 vyhlasuje gran ...

Biznis

Pozrite si fotografie z IT GALA

22.10.2016 00:20

Pozrite si ako vyzeralo prestížne výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií IT GALA 2016. O príjemné prostredie, zábavu, zaujímavých ľudí z IT komunity a skvelé ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá