Image
13.3.2014 0 Comments

iPhone 6 prinesie väčší displej – bude to však stačiť?

iphone6.png Podľa analytikov má byť jedným z hlavných zlepšení novej generácie smartfónu iPhone 6 od Applu výrazne väčší displej, blížiaci sa uhlopriečke 5 palcov. Má ísť najmä o reakciu na kroky Samsungu, ktorý so smartfónmi s veľkými displejmi slávi úspech a berie tak Applu niektorých zákazníkov.

Apple ako vždy všetky informácie o chystanej novinke tají, ale podľa analytikov ani nemá priveľa iných možností.

Bude mať iPhone 6 úspech?

iPhone 6 má byť model, ktorý by mal priniesť výraznejšie inovácie, pretože Apple prichádza so zásadnými novinkami vždy po dvoch rokoch a v roku medzi tým uvádza zvyčajne modely len s čiastkovými zlepšeniami. Problém je, že toto tempo už v súčasnosti prestáva stačiť a Apple sa dostal pod výrazný tlak najmä zo strany smartfónov s Androidom s veľkými displejmi. Podľa analytika Andyho Hargreavesa z Pacific Crest by uvedenie iPhonu s veľkou uhlopriečkou mohlo pomôcť Applu dobyť späť 10 % trhu, ktorý teraz ovláda Android. Takisto pre majiteľov súčasných iPhonov by mohol byť väčší displej dôvodom na kúpu nového prístroja a Applu by to mohlo opäť otvoriť cestu k rastu.

Hargreaves nie je jediný, kto je presvedčený, že uvedenie iPhonu s väčším displejom je pre Apple logický a v podstate nevyhnutný krok. Zvlášť v čase, keď je ťažké prísť s nejakou revolučnou inováciou. Množstvo používateľov Applu zostáva pri modeloch iPhone 4 alebo 4S a pre nich by upgrade na novší model s veľkým displejom mal byť najväčším lákadlom. Ako odhaľuje aj graf z dielne Pacific Crest (pozri ďalej), práve predaje existujúcim používateľom by mali byť v tomto a najmä v budúcom roku pre Apple kľúčové.

iphone-prodeje.jpg

Predaje iPhonov: Pomer predajov novým a existujúcim zákazníkom (zdroj: Pacific Crest)

Okrem väčšieho displeja sa veľa noviniek nečaká

Analytik Peter Misek z agentúry Jefferies tvrdí, že Apple musí reagovať na konkurenciu, ktorou je preňho najmä rad Samsung Galaxy. Model Samsung Galaxy S5 má ponúknuť monštruózny displej s uhlopriečkou 5,1" (a s full HD rozlíšením 1920 × 1080 bodov), a preto Apple nemá veľmi na výber. Uvedenie vlastného inteligentného prístroja s uhlopriečkou okolo 5" je preto najpravdepodobnejší krok, ideálne v kombinácii s modelom s menšou veľkosťou displeja. Pretože používatelia majú rôzne preferencie a nie každý veľký displej nevyhnutne potrebuje.

Analytici sa ďalej zhodujú, že ďalšie zlepšenia na iPhone 6 budú mať skôr zanedbateľný charakter a Apple všetko staví na veľkú uhlopriečku. No v tomto prípade už nebude udávať tón, ale skôr dobiehať trh. To je pre Apple nezvyčajná úloha a vidieť, že jeho vedúci rola sa vyčerpáva. Konkurencia zo strany prístrojov s Androidom neustále silnie a niektorí analytici tvrdia, že pre Apple už nebude udržateľná ani existujúca cenová politika, ktorá stavala na pocite exkluzivity.

Tento dojem už definitívne zmizol a iPhone sa stáva len jedným z mnohých porovnateľných smartfónov na trhu. Napriek tomu má Apple silnú požívateľskú základňu a pre veľa používateľov i firiem by sa mohol iPhone 6 s väčšou uhlopriečkou stať dôvodom na upgrade. Je však otázne, či zaň budú ochotní zaplatiť toľko ako pred rokmi za iPhone 4 alebo 4S.

Zdroj: ICT manažer


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft predstavil svoju 3D víziu a Surface Book, ktorý by mal výkonom knokautovať konkurenciu

27.10.2016 11:23

V stredu 26. októbra Microsoft predstavil novú zásadnú aktualizáciu Windows 10 s názvom Creators Update (CU), novinky z oblasti gamingu a profesionálny desktop z rodiny Surface. Prezentoval aj inovova ...

Produkty

Luxusný Xiaomi Mi Mix má 6,4“ displej bez rámčeka a so zaoblenými rohmi. Cena vás prekvapí

27.10.2016 00:25

Na nedávnom tlačovom podujatí, kde Xiaomi uviedlo smartfón Mi Note 2, bol predvedený aj ďalší telefón – Mi Mix. Hoci ho spoločnosť predstavila ako „koncept telefónu“, ukázalo sa, že si ho bude možné a ...

Produkty

Xiaomi Mi Note 2 sa veľmi nápadne podobá na Galaxy Note 7. Prichádza s globálnou podporou pásiem LTE

27.10.2016 00:13

Xiaomi v týchto dňoch predstavilo nový smartfón Mi Note 2, ktorý sa nápadne podobá na Samsung Note 7 (dúfajme, že riziko požiaru je menšie). Jeho špecifikácie sú vcelku impozantné: - 5,7-palcový zaob ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá