Image
17.9.2015 0 Comments

iOS 9 už k dispozícii zadarmo

Ako Apple sľúbil, 16. septembra sprístupnil deviatu verziu svojho mobilného operačného systému. Prichádza so zdokonalenou asistentkou Siri, rozdelenou obrazovkou na multitasking na iPadoch, novou funkciou Live Photos, informáciami o trasách MHD vo veľkých mestách v Mapách (žiaľ, Slovensko zatiaľ nie je podporované), novou aplikáciou News a ďalšími novinkami.

Nový iOS sa dostane na väčšinu iPhonov, iPadov a iPodov Touch, pretože iOS 8 je nainštalovaný na 87 % kompatibilných zariadení.

Tu je ich kompletný zoznam:

  • iPhone 4S, 5, 5C, 5S, 6, 6 Plus, 6S d 6S Plus,
  • iPad 2, 3. a 4. generácia iPadov Retina, oba iPady Air a iPady mini, mini 2, mini 3, mini 4,
  • 5. a 6. generácia iPodu Touch.

iOS 9 je k dispozícii ako aktualizácia OTA alebo cez iTunes, veľkosť miesta potrebného na inštaláciu sa bude líšiť v závislosti od zariadenia, ale Apple odhaduje, že budete potrebovať iba približne 1,3 GB voľného miesta (pri iOS 8 to bolo takmer 4,6 GB).

Nový operačný systém bude šetrnejší k batérii, napríklad iPhone vydrží o hodinu dlhšie, a ak vám to nestačí, môžete si zapnúť režim Low Power, pri ktorom sa obmedzí výkon zariadenia a vypnú sa niektoré funkcie, čím sa výdrž ešte predĺži.


Zvýšilo sa aj zabezpečenie, pri dvojfázovom overovaní sa bude namiesto štvormiestneho používať bezpečnejší šesťmiestny kód.

Nová aplikácia News funguje ako čítačka RSS. Používateľ si môže vybrať obsah, o ktorý sa zaujíma, ten sa mu potom bude zobrazovať v elegantnom prostredí.

ios9_news.png

Zdokonalenia sa dočkal aj editor na poznámky, ktorý teraz pracuje veľmi podobne ako Evernote. Umožňuje vytvoriť zoznam úloh na dokončenie, možno sem pridávať fotky či odkazy na webové stránky, no môžete sem vložiť aj svoju polohu. Pribudla aj možnosť kreslenia, čo privítajú najmä používatelia nového iPadu Pro v kombinácii so stylusom Pencil.

ios9_notes.jpg

V iOS 9 je aplikácia Passbook v iPhone nahradená aplikáciou Wallet. Používatelia môžu vložiť do svojho iPhonu informácie o platobných kartách a použiť ich na bezkontaktné platby v obchodoch podporujúcich službu Apple Pay.

Nová je aj aplikácia iCloud Drive, sprostredkujúca prístup k vášmu cloudovému úložisku, ktoré si môžete organizovať. Pristupovať však môžete len k tým dátam, pre ktoré máte nainštalované príslušné aplikácie, prípadne ich podporuje iOS.

Používateľov iPadov asi najviac poteší funkcia multitaskingu, ktorá im umožní používať popri hlavnej aplikácii aj vedľajšiu, prípadne náhľad inej aplikácie. Žiaľ, staršie iPady (iPad 4 a nižšie, iPad Mini 1) touto funkciou nebudú disponovať, zrejme z dôvodu nedostatočného výkonu.

ipad_multitasking.jpg

Významná novinka je aj funkcia Proactive Assistant, ktorá spája doterajšie vyhľadávanie Spotlight a asistentku Siri do jedného celku. Nájdete ho naľavo od domovskej obrazovky. Učí sa z vašej dennej rutiny a napríklad vám zobrazí aplikácie či telefónne čísla, ktoré zvyknete používať v danom čase. Siri a Spotlight teraz môžu reagovať na otázky v „prirodzenom" jazyku, takže ak ovládate angličtinu, nebudete mať problém. Nová je aj možnosť pripomenutia e-mailu alebo webovej stránky, stačí povedať Siri: „Pripomeň mi to o tri hodiny."

Ak vás nový systém zaujal, aktualizáciu nájdete v Nastavenia - všeobecné - aktualizácia softvéru.

Zdroj: arstechnica.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá