Image
17.9.2015 0 Comments

iOS 9 už k dispozícii zadarmo

Ako Apple sľúbil, 16. septembra sprístupnil deviatu verziu svojho mobilného operačného systému. Prichádza so zdokonalenou asistentkou Siri, rozdelenou obrazovkou na multitasking na iPadoch, novou funkciou Live Photos, informáciami o trasách MHD vo veľkých mestách v Mapách (žiaľ, Slovensko zatiaľ nie je podporované), novou aplikáciou News a ďalšími novinkami.

Nový iOS sa dostane na väčšinu iPhonov, iPadov a iPodov Touch, pretože iOS 8 je nainštalovaný na 87 % kompatibilných zariadení.

Tu je ich kompletný zoznam:

  • iPhone 4S, 5, 5C, 5S, 6, 6 Plus, 6S d 6S Plus,
  • iPad 2, 3. a 4. generácia iPadov Retina, oba iPady Air a iPady mini, mini 2, mini 3, mini 4,
  • 5. a 6. generácia iPodu Touch.

iOS 9 je k dispozícii ako aktualizácia OTA alebo cez iTunes, veľkosť miesta potrebného na inštaláciu sa bude líšiť v závislosti od zariadenia, ale Apple odhaduje, že budete potrebovať iba približne 1,3 GB voľného miesta (pri iOS 8 to bolo takmer 4,6 GB).

Nový operačný systém bude šetrnejší k batérii, napríklad iPhone vydrží o hodinu dlhšie, a ak vám to nestačí, môžete si zapnúť režim Low Power, pri ktorom sa obmedzí výkon zariadenia a vypnú sa niektoré funkcie, čím sa výdrž ešte predĺži.


Zvýšilo sa aj zabezpečenie, pri dvojfázovom overovaní sa bude namiesto štvormiestneho používať bezpečnejší šesťmiestny kód.

Nová aplikácia News funguje ako čítačka RSS. Používateľ si môže vybrať obsah, o ktorý sa zaujíma, ten sa mu potom bude zobrazovať v elegantnom prostredí.

ios9_news.png

Zdokonalenia sa dočkal aj editor na poznámky, ktorý teraz pracuje veľmi podobne ako Evernote. Umožňuje vytvoriť zoznam úloh na dokončenie, možno sem pridávať fotky či odkazy na webové stránky, no môžete sem vložiť aj svoju polohu. Pribudla aj možnosť kreslenia, čo privítajú najmä používatelia nového iPadu Pro v kombinácii so stylusom Pencil.

ios9_notes.jpg

V iOS 9 je aplikácia Passbook v iPhone nahradená aplikáciou Wallet. Používatelia môžu vložiť do svojho iPhonu informácie o platobných kartách a použiť ich na bezkontaktné platby v obchodoch podporujúcich službu Apple Pay.

Nová je aj aplikácia iCloud Drive, sprostredkujúca prístup k vášmu cloudovému úložisku, ktoré si môžete organizovať. Pristupovať však môžete len k tým dátam, pre ktoré máte nainštalované príslušné aplikácie, prípadne ich podporuje iOS.

Používateľov iPadov asi najviac poteší funkcia multitaskingu, ktorá im umožní používať popri hlavnej aplikácii aj vedľajšiu, prípadne náhľad inej aplikácie. Žiaľ, staršie iPady (iPad 4 a nižšie, iPad Mini 1) touto funkciou nebudú disponovať, zrejme z dôvodu nedostatočného výkonu.

ipad_multitasking.jpg

Významná novinka je aj funkcia Proactive Assistant, ktorá spája doterajšie vyhľadávanie Spotlight a asistentku Siri do jedného celku. Nájdete ho naľavo od domovskej obrazovky. Učí sa z vašej dennej rutiny a napríklad vám zobrazí aplikácie či telefónne čísla, ktoré zvyknete používať v danom čase. Siri a Spotlight teraz môžu reagovať na otázky v „prirodzenom" jazyku, takže ak ovládate angličtinu, nebudete mať problém. Nová je aj možnosť pripomenutia e-mailu alebo webovej stránky, stačí povedať Siri: „Pripomeň mi to o tri hodiny."

Ak vás nový systém zaujal, aktualizáciu nájdete v Nastavenia - všeobecné - aktualizácia softvéru.

Zdroj: arstechnica.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Podpora Windows 7 sa skončí o tri roky. Tento rok končí Vista a kancelársky balík Microsoft Office 2007

19.01.2017 00:25

Svetovo najpopulárnejší desktopový operačný systém Windows 7 má už takmer 8 rokov. Blíži sa termín oficiálneho ukončenia jeho podpory, ktorý Microsoft určil na 14. januára 2020. Tradičná podpora sa s ...

Produkty

Inovatívne tepelné kamery pre smartfóny prichádzajú na trh

19.01.2017 00:20

Výrobca tepelných kamier Flir Systems odhalil svoju novú kameru, určenú pre Android. Kamera Flir One sa k smartfónu pripevní prostredníctvom portu USB typu C a používateľovi poskytne tepelný obraz obj ...

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá