Image
1.7.2014 0 Comments

iOS 8 bude náhodnou MAC adresou brániť sledovaniu používateľa

ios8.jpg Nový iOS 8 od Applu obsahuje okrem iného funkciu, ktorá je zameraná na ochranu súkromia používateľov. Ide o zmenu spôsobu, ako zariadenie s iOS 8 vyhľadáva sieť Wi-Fi, na ktorú sa pripojí. Po novom sa takéto zariadenie nebude identifikovať jedinečnou hardvérovou MAC adresou, ale náhodnou adresou vytváranou softvérovo.

V rámci siedmich vrstiev sieťového modelu OSI, ktorému dnes zodpovedajú všetky sieťové zariadenia, má každý prístroj, ktorý má sieťové rozhranie, aj unikátnu adresu MAC (Media Access Control). Tá sa využíva na druhej vrstve modelu OSI ako pomoc pre sieťové prepínače (pri káblovom i bezdrôtovom pripojení) na určenie zariadenia, ktoré dáta odosiela, ako aj toho, ktorému treba pakety poslať.

Preto bezdrôtové sieťové adaptéry, ktoré sú napríklad aj v smartfónoch, poskytujú MAC adresu pri snahe o pripojenie na sieť Wi-Fi. No MAC adresy tak slúžia ako ľahko prístupný jedinečný identifikátor na sledovanie pohybu ľudí po verejných priestoroch.

Túto vlastnosť využívajú niektoré webové služby na zber cenných marketingových metadát, napr. na sledovanie, ako sa zákazníci pohybujú po obchodoch, koľko času strávia v jednotlivých oddeleniach, ako často sa do obchodu vracajú a pod.

Ak iOS 8 zabráni detekcii MAC adries, je to veľký krok smerom k zvýšeniu súkromia používateľov iOS. Možno však predpokladať, že Apple k tomu neviedli čisto altruistické pohnútky. Spoločnosť má totiž vlastnú službu založenú na lokalizácii používateľov, ktorá im na základe lokalizačných údajov posiela notifikácie a reklamy. Volá sa iBeacon a je zabudovaná do všetkých súčasných generácií zariadení s iOS. iBeacon síce nevyužíva MAC adresy, ale pripojenie Bluetooth LE, možno však pomocou neho sledovať polohu zariadenia a zvyky jeho používateľa.

Randomizáciou MAC adresy pri hľadaní siete Wi-Fi teda Apple eliminuje potenciálne úniky informácií firmám, ktoré majú takisto záujem o využitie reklám v závislosti od aktuálneho pohybu zákazníka. iBeacon však na svoje fungovanie potrebuje, aby používateľ mal na svojom zariadení nainštalované aplikácie, ktoré s ním dokážu spolupracovať.

Ak ich používateľ nemá nainštalované, prípadne vypne Bluetooth, iBeacon nefunguje. A kým sa iOS 8 stane dostupným, môžu majitelia zariadení so súčasnou verziou iOS zabrániť sledovaniu pomocou MAC adries jednoducho vypnutím vyhľadávania bezplatnej siete Wi-Fi, ak takéto pripojenie práve nepotrebujú.

Zdroj: arstechnica.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá