Image
1.7.2014 0 Comments

iOS 8 bude náhodnou MAC adresou brániť sledovaniu používateľa

ios8.jpg Nový iOS 8 od Applu obsahuje okrem iného funkciu, ktorá je zameraná na ochranu súkromia používateľov. Ide o zmenu spôsobu, ako zariadenie s iOS 8 vyhľadáva sieť Wi-Fi, na ktorú sa pripojí. Po novom sa takéto zariadenie nebude identifikovať jedinečnou hardvérovou MAC adresou, ale náhodnou adresou vytváranou softvérovo.

V rámci siedmich vrstiev sieťového modelu OSI, ktorému dnes zodpovedajú všetky sieťové zariadenia, má každý prístroj, ktorý má sieťové rozhranie, aj unikátnu adresu MAC (Media Access Control). Tá sa využíva na druhej vrstve modelu OSI ako pomoc pre sieťové prepínače (pri káblovom i bezdrôtovom pripojení) na určenie zariadenia, ktoré dáta odosiela, ako aj toho, ktorému treba pakety poslať.

Preto bezdrôtové sieťové adaptéry, ktoré sú napríklad aj v smartfónoch, poskytujú MAC adresu pri snahe o pripojenie na sieť Wi-Fi. No MAC adresy tak slúžia ako ľahko prístupný jedinečný identifikátor na sledovanie pohybu ľudí po verejných priestoroch.

Túto vlastnosť využívajú niektoré webové služby na zber cenných marketingových metadát, napr. na sledovanie, ako sa zákazníci pohybujú po obchodoch, koľko času strávia v jednotlivých oddeleniach, ako často sa do obchodu vracajú a pod.

Ak iOS 8 zabráni detekcii MAC adries, je to veľký krok smerom k zvýšeniu súkromia používateľov iOS. Možno však predpokladať, že Apple k tomu neviedli čisto altruistické pohnútky. Spoločnosť má totiž vlastnú službu založenú na lokalizácii používateľov, ktorá im na základe lokalizačných údajov posiela notifikácie a reklamy. Volá sa iBeacon a je zabudovaná do všetkých súčasných generácií zariadení s iOS. iBeacon síce nevyužíva MAC adresy, ale pripojenie Bluetooth LE, možno však pomocou neho sledovať polohu zariadenia a zvyky jeho používateľa.

Randomizáciou MAC adresy pri hľadaní siete Wi-Fi teda Apple eliminuje potenciálne úniky informácií firmám, ktoré majú takisto záujem o využitie reklám v závislosti od aktuálneho pohybu zákazníka. iBeacon však na svoje fungovanie potrebuje, aby používateľ mal na svojom zariadení nainštalované aplikácie, ktoré s ním dokážu spolupracovať.

Ak ich používateľ nemá nainštalované, prípadne vypne Bluetooth, iBeacon nefunguje. A kým sa iOS 8 stane dostupným, môžu majitelia zariadení so súčasnou verziou iOS zabrániť sledovaniu pomocou MAC adries jednoducho vypnutím vyhľadávania bezplatnej siete Wi-Fi, ak takéto pripojenie práve nepotrebujú.

Zdroj: arstechnica.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Modulárna stavebnica CellRobot umožní zhotoviť robota z gúľ

16.01.2017 00:20

Čínska spoločnosť KEY predvádzala na CES 2017 unikátnu stavebnicu, ktorá umožní postaviť robota pozostávajúceho z gúľ. Jadrom systému CellRobot je jednotka, v ktorej sídli CPU a batéria. Okrem toho o ...

Produkty

Nové procesory Intelu možno napadnúť cez port USB. Netreba špeciálne vybavenie a útok nemožno ani detegovať

16.01.2017 00:35

Výskumníci zo spoločnosti Positive Technologies odhalili, že niektoré nové procesory Intelu obsahujú rozhranie JTAG (Joint Test Action Group) na ladenie a konfiguráciu, prístupné cez porty USB 3.0, kt ...

Produkty

Roj bojových mikrodronov Perdix sa správa ako inteligentný kolektívny organizmus

13.01.2017 00:20

Americká armáda používa drony už dlhé roky. Teraz ministerstvo obrany predstavilo vo videu najnovší pokrok v technológii bezpilotných lietadiel. Ide o úspešné nasadenie celej letky dronov Perdix. Tes ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá