SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

eID – nový elektronický občiansky preukaz

Archív NXT
2

Ak požiadate onový občiansky preukaz, od decembra minulého roka už dostanete nový typ sčipom, ktorý vám ako občanovi umožní elektronickú komunikáciu so štátnou správou. Samozrejme, najskôr si musíte nainštalovať nevyhnutný softvér avytvoriť zaručený elektronický podpis. Aby sme to vyskúšali, požiadali sme ovýmenu občianskeho preukazu.

Ako to vlastne funguje s tým občianskym preukazom? A čo všetko musím vlastne urobiť, aby to celé fungovalo?

Elektronická identifikačná karta

Na fungovanie eGovernmentu, teda na elektronizáciu verejnej správy, v rámci ktorej štát občanom prostredníctvom internetu postupne sprístupní rôzne elektronické služby, treba riešiť dôveryhodnú autentifikáciu na prístup občana ktýmto službám. Na tento účel slúži nový občiansky preukaz, nazývaný aj karta eID. Oproti novým plastovým občianskym preukazom, vydávaným od roku 2008, má eID na zadnej strane aj elektronický kontaktný čip, na ktorom sú uložené údaje občana uvedené na občianskom preukaze, teda napríklad meno, priezvisko, adresa, dátum narodenia a údaje o platnosti dokladu. Vprípade záujmu občana môže čip obsahovať aj údaje potrebné na vytváranie rovnocennej náhrady klasického ručného podpisu komerčnými inštitúciami.

Certifikáty na karte eID

Karta eID môže byť nosičom troch certifikátov: kvalifikovaného certifikátu (ACA), prostredníctvom ktorého možno vytvoriť zaručený elektronický podpis (ZEP), certifikátu na podpisovanie (PCA), ktorý slúži na podpisovanie elektronickým podpisom, a certifikátu na šifrovanie (SCA). Kvalifikovaný certifikát, ktorý je uložený na karte eID, má platnosť 5 rokov, certifikát na podpisovanie a šifrovanie sa vydáva na dobu platnosti občianskeho preukazu, teda na 10 rokov.

Pri podávaní žiadosti oobčiansky preukaz budete vyzvaní, aby ste vprípade, ak plánujete využívať kartu eID na elektronickú komunikáciu, zadali šesťmiestny bezpečnostný osobný kód (BOK), ktorý bude uložený na čipe. Slúži na potvrdenie totožnosti držiteľa eID pri elektronickej komunikácii. Zároveň chráni čip proti zneužitiu po krádeži alebo strate dokladu, kopírovaniu či pozmeňovaniu údajov. Automaticky sa zablokuje po piatom nesprávnom zadaní. Odblokovať ho môžu iba na oddelení dokladov OR PZ.


Ak si aktivujete BOK, dostanete seID bezplatne aj USB čítačku čipových kariet

Bezproblémová výmena a aktivácia

Pri našom „ostrom“ teste eID prebehlo všetko hladko a bez akýchkoľvek problémov. Pracovníčka na oddelení Policajného zboru vjednom zmiest na Liptove avNitrianskom kraji vedela pri prijímaní žiadosti, keď sme boli požiadaní o zadanie BOK, ak chceme využívať elektronické služby, kvalifikovane odpovedať na všetky otázky súvisiace smožnosťami využitia eID, otázky vsúvislosti s bezpečnostným osobným kódom amožnosťami jeho dodatočnej aktivácie. Po šiestich dňoch prišiel v SMS oznam, že karta eID je pripravená. Pri jej preberaní nám bol stručne, ale dostatočne vysvetlený význam eID ako autentifikačného prvku na prístup k službám eGovermentu. Zároveň nám bola ponúknutá možnosť vygenerovania kvalifikovaného certifikátu na tvorbu ZEP. Pri otázkach smerujúcich kZEP sme boli odkázaní na stránky Národného bezpečnostného úradu.

Prístup do vašej elektronickej schránky

Od 1. januára 2014 boli na Ústrednom portáli verejnej správy www.Slovensko.sk vytvorené elektronické schránky pre všetkých dospelých občanov Slovenskej republiky. Vsúčasnosti sú tieto schránky vpilotnej prevádzke dostupné na https://schranka1.slovensko.sk. Prihlasovanie do elektronických schránok je možné len prostredníctvom karty eID. Na overenie identity komunikuje autentifikačný server poskytovateľa služby s čipom karty eID. Aby mohol server s kartou eID komunikovať, musí byť na pracovnej stanici používateľa nainštalovaná klientska aplikácia autentifikačného servera, nazývaná klient eID. Vpraxi to znamená, že na počítači musíte mať nainštalovaný ovládač pre čítačku USB a aplikáciu eID klient. Všetok potrebný softvér nájdete na https://eidas.minv.sk/TCTokenService/download. Vpraxi môžete použiť akúkoľvek čítačku čipových kariet vyhovujúcu štandardu ISO 7816.

Softvérový balík eID klient obsahuje rozširujúce knižnice pre Windows umožňujúce aplikáciám, ktoré používajú Crypto API alebo PKCS#11, vytvárať elektronický podpis (EP) a zaručený elektronický podpis (ZEP). Súčasťou tohto softvérového balíka je aj program na prenos a dočasné uloženie certifikátov z karty eID do osobného úložiska certifikátov Windows, tzv. propagátor certifikátov. Aplikácie sú momentálne dostupné len pre Windows (XP/ Vista/ 7/ 8, 32- aj 64-bitové edície). Od apríla budú kdispozícii aj aplikácie pre Linux (Ubuntu, Mint, Debian) a Mac OS X od verzie Mountain Lion (10.8). Inštalácia softvéru je jednoduchá – ak nepočítame súhlas slicenčnými podmienkami, prebehne na jedno kliknutie.

schranka1.png

Prihlasovanie sa do elektronickej schránky vyžaduje okrem pripojenia čítačky skartou eID aj zadanie bezpečnostného osobného kódu BOK.

schranka3.png

Používateľské rozhranie elektronickej schránky, ktorá bola vytvorená pre každého dospelého občana na účely komunikácie s úradmi

Vsúčasnosti možno prostredníctvom elektronických schránok využívať niektoré elektronické služby Centrálnej ohlasovne na stránke https://portal.minv.sk v záložke Životné situácie. Môžete sa napríklad prihlásiť natrvalý či prechodný pobyt. Sú to síce len prvé lastovičky, no treba ich uvítať. Veríme, že ponuka služieb sa bude postupne rozširovať.

Zaručený elektronicky podpis (ZEP)

ZEP na elektronickom dokumente zabezpečí možnosť overenia identity subjektu, ktorému elektronický podpis patrí, preukázania nemennosti údajov uvedených v dokumente a určenie zodpovednosti za podpis pripojený k elektronickému dokumentu. ZEP je náhrada klasického vlastnoručného podpisu a umožňuje elektronicky realizovať právne úkony. Ak ho chcete využívať, treb pri preberaní nového eID požiadať obezplatné vydanie kvalifikovaného certifikátu na tvorbu ZEP s platnosťou na 5 rokov. Túto možnosť máte kedykoľvek počas platnosti eID. Musíte zadať šesťmiestny ZEP PIN amôžete zadať aj osemmiestny ZEP PUK, ktorý poslúži vprípade zablokovania pri prekročení povoleného počtu troch nesprávnych zadaní ZEP PINu. Kvalifikovaný certifikát je elektronický dokument, ktorým vydavateľ potvrdzuje, že v certifikáte uvedený verejný kľúč patrí držiteľovi certifikátu. Aby sme to zosumarizovali, po prevzatí nového eID aUSB čítačky čipových kariet máte len certifikát, nie ZEP, ten musíte vytvoriť.

Nainštalovanie aplikácie na vytvorenie ZEP

Nainštalujte ovládač pre čítačku USB, aplikáciu eID klient a aplikáciu na vyhotovenie zaručeného elektronického podpisu DSigner/XAdES + Extender. Všetok potrebný softvér nájdete na www.minv.sk. Inštalácia aplikácie DSigner pozostáva ztroch krokov. Postup je heslovite opísaný vsúbore čítaj.txt, ktorý nájdete v adresári po rozbalení inštalačného súboru. Posledný krok je v nastaveniach Internet Explorera pridať stránku www.slovensko.sk medzi dôveryhodné stránky. Postup vytvárania ZEP apodpisovanie dokumentov je už téma na samostatný článok.

Verdikt PC REVUE

Pri realizácii služieb verejnej správy cez internet je veľmi dôležité zabezpečiť efektívnu, bezpečnú a dôveryhodnú identifikáciu občana pristupujúceho kslužbám eGovermentu aneskôr aj ku komerčným službám. Nový elektronický občiansky preukaz bol navrhnutý tak, aby občanovi poskytoval možnosť overenia identity pri využívaní služieb cez internet, pričom koncept obzvlášť kladie dôraz na ochranu osobných údajov uložených v čipe dokladu. Pracovníci Policajného zboru SR boli podľa nášho testu dostatočne vyškolení, aby vedeli odpovedať na najčastejšie otázky žiadateľov ovydanie eID.

2 komentáre

is proscar same as finasteride reakcia na: eID – nový elektronický občiansky preukaz

26.2.2024 23:02
E, Summary of shifts in reversal potential at the end of hypotonic exposure <a href="http://propecia.mom">is propecia from budgetmedica real</a>
Reagovať

dapoxetine effect time reakcia na: eID – nový elektronický občiansky preukaz

26.2.2024 21:02
My husband was fine two days earlier <a href="http://priligy.mom">priligy 30mg tablets</a>
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať