Image
3.3.2016 1 Comments

Zvýšenie kvality výskumu si vyžaduje úpravu financovania VŠ

Združenie výskumne a technicky orientovaných univerzít SR vyzýva všetky politické strany, aby venovali zvýšenú pozornosť riešeniu problémov slovenského školstva vrátane výskumu na univerzitách. Zvýšenie kvality výskumu si podľa združenia vyžaduje koncepčnú úpravu financovania vysokých škôl podľa ich poslania a jeho výrazné zvýšenie. Informovala o tom manažérka pre komunikáciu Slovenskej technickej univerzity Andrea Settey Hajdúchová.

"Na výskumných univerzitách je výskumná práca integrálnou súčasťou vzdelávania a spočíva v zapájaní každého jedného študenta do vedeckého výskumu či podobnej tvorivej činnosti. To vyžaduje osobité vzdelávacie postupy, celkovo inú organizáciu školy, ako aj dlhodobejšie a projektovo orientované formy financovania," uvádza Settey Hajdúchová s tým, že prospech z napĺňania tohto poslania sa premieta do sociálneho rozvoja, inovácií a hospodárskej prosperity Slovenska. Pre plné rozvinutie potenciálu výskumných univerzít je podľa združenia potrebné upraviť legislatívny rámec tak, aby uľahčil ich rozvoj, zvýšila sa efektívnosť ich riadenia a dosiahla sa predvídateľnosť finančného plánovania na tri až päť rokov. Kontinuita vo financovaní a v riadení je totiž podľa univerzít kľúčová.

Združenie výskumne a technicky orientovaných univerzít tvrdí, že treba premyslenú koncepciu rozvoja s akcentom na kvalitu. Dodáva pritom, že časté zmeny vzdelávacích politík či vedenia rezortu školstvu neprospievajú. "Apelujeme preto na politické reprezentácie, aby po voľbách dohodli stabilné dostatočné finančné rámce, grantové mechanizmy a riadenie rezortu na dlhšie časové obdobie. Výskumné univerzity sa hlásia k svojej spoluzodpovednosti voči spoločnosti a sú pripravené prispieť svojim dielom k zlepšeniu kvality slovenského školstva a kvalite jeho výskumu," dodáva Hajdúchová.

Združenie výskumne a technicky orientovaných univerzít SR je združenie najväčších výskumných a technických univerzít. Jeho cieľom je zlepšovanie podmienok pre výskum na univerzitách. Študuje na nich 90-tisíc študentov. Členmi združenia sú Univerzita Komenského v Bratislave, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Technická univerzita v Košiciach, Žilinská univerzita v Žiline, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Technická univerzita vo Zvolene, Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach.

Autor: SITA

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 1

S kamerou na bratislavskom kole robotickej súťaže FIRST LEGO League (video)

16.01.2017 00:15

Tvorivosť žiakov a študentov je jeden z kľúčových faktorov ich budúcej úspešnosti a aj potvrdenie kvalitatívnej úrovne výučby informatiky v školách. Preto sme sa s našou kamerou prišli pozrieť na prie ...

1 Comments

  1. úverového financovania reakcia na: Zvýšenie kvality výskumu si vyžaduje úpravu financovania VŠ
    18.12.2016 13:12
    Dobrý deň pán a Mrs. Ponúkam pôžičky už od € 2000 až 1 milión € pre každého, kto môže vrátiť aj s úrokmi. Pre každú osobu zúčastnenú. Som pripravený pre miestne a medzinárodné pôžičky ľuďom po celom svete. Styk práve teraz a dáme vám vedieť, koľko peňazí budete chcieť požičať. Som pripravený zodpovedať medzi 72 hodín po prijatí žiadosti. kontaktujte ma e-mailom: renzo.prestito@gmail~~dobj.
    Reagovať

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá