4.12.2012 0 Comments

Zrniečka prachu ukazujú cestu k formovaniu planét

Medzinárodný tím vedcov z japonského Národného Astronomického Observatória (NAOJ) a japonských univerzít v Kobe, Hyogo a Saitama použili teleskop Subaru na zachytenie čistého obrazu protoplanetárneho disku hviezdy UX Tauri A. Detailná štúdia charakteristík tohto disku naznačuje, že jeho prachové čiastočky sú veľké a nemajú okrúhly tvar. Tieto vzrušujúce výsledky ukazujú, že zrnká prachu sa medzi sebou navzájom zrážajú a zliepajú sa. Očakáva sa, že tento proces v budúcnosti povedie k vytvoreniu planét.

Jedným z hlavných cieľov projektu SEEDS je výskum stoviek blízkych hviezd v snahe priamo pozorovať extrasolárne planéty, protoplanetárne disky a disky úlomkov. V rámci tohto projektu tím vedcov využil Subaru High Contrast Instrument pre Subaru Next Generation Adaptive Optics (HiCIAO) namontovaný na teleskope Subaru, na pozorovanie UX Tau A, mladú hviezdu z molekulárneho oblaku v súhvezdí Býka, kde sa rodí veľa menších hviezd. Vedci boli schopní detekovať disk plynu a prachu okolo tejto hviezdy, ktorý sa volá protoplanetárny disk, ak sa v ňom rodia hviezdy.

Tím vykonal detailný výskum UX Tau A v oblasti najkratších vlnových dĺžok infračerveného svetla. Merali polarizáciu infračerveného svetla, aby zistili rozloženie prachových častíc, ktoré rozptyľujú infračervené svetlo. Polarizované svetlo odrážajúce sa od čiastočiek prachu vedcom dáva dôležité informácie o tvorbe planét v takýchto protoplanetárnych diskoch. Napriek tomu, že čiastočky prachu tvoria len malé percento protoplanetárnych diskov, dokážu sa zhromaždiť do menších pevných objektov a následne aj do planét.

Svetlo z tohto disku je silne polarizované, jeho polarizačný uhol ukazuje koncentrickú pravidelnosť vo vzťahu k centrálnej hviezde. Yoichi Itoh (univerzita v Hyogo) bol z týchto zistení prekvapený a povedal, že objekty, ktoré doteraz pozorovali, ukazujú vysoký stupeň polarizácie nezávisle na uhle. Avšak polarizácia tohto objektu fluktuuje od 2 % až po 66 % počas zmeny uhla polarizácie.

Čiastočky prachu v protoplanetárnych diskoch pochádzajú z medzihviezdneho priestoru a majú veľkosť len 0,1 mikrónu. Malé zrnkové čiastočky, ktoré sú oveľa menšie ako pozorovaná vlnová dĺžka, dokážu vyprodukovať vysokú úroveň polarizácie nezávisle na ich polohe. Ak je veľkosť zrniek podobná pozorovanej vlnovej dĺžke, rozptyl svetla je odlišný. Avšak tieto princípy nevysvetľujú terajšie pozorovania. Itoh dodal, že len čiastočky s neguľatým tvarom a veľkosťou 30 mikrónov, čo je oveľa viac ako vlnová dĺžka infračerveného svetla použitého pre toto pozorovanie, dokážu vysvetliť to, čo vedci spozorovali.

Ako sa toto mohlo stať? Prach v disku UX Tau A sa zrážal a narástol na 30 mikrónov. Vedci mali šťastie, že spozorovali čiastočky prachu v kritickej fáze ich cesty k sformovaniu planéty.
Poznámka o polarizácii: Svetlo má vlastnosti aj častíc, aj vlnenia. Špeciálna metóda detekcie, akou je meranie polarizovaného svetla, odhaľuje jeho vlnové charakteristiky. Keď sa svetlo rozptýli alebo odrazí od materiálu zameraného objektu, odrazené svetlo má svoj uhol polarizácie. Preto meranie polarizácie diskov poskytuje informácie o stave povrchu zrniek, ktoré odrážajú svetlo z centrálnej hviezdy.

Zdroj: eQuark


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 3

Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

20.01.2017 00:25

Na realizáciu futuristického dopravného systému Elona Muska Hyperloop sa podujali už dve spoločnosti – Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Tá druhá už získala investície v hod ...

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá