Image
2.1.2015 0 Comments

Zo života IT manažéra: Nastal čas riešiť resty, do ktorých sa nechce, alebo na ne nebol čas

ITN_riesit resty.jpg Náš manažér bezpečnosti si našiel čas, aby dokončil niekoľko, už dlhšiu dobu čakajúcich úloh.

V oblasti rizík a zraniteľností u nás stále zostávajú niektoré nevyriešené problémy. Sú to záležitosti, ktoré sa odsúvajú z dôvodu každodenných mimoriadnych udalostí, rozpočtových obmedzení alebo interných príkazov. Keď ale nastane ten správny čas, snažím sa to zmeniť. Tu sú tri veci, ktoré v súčasnej dobe intenzívne riešim.

Konfigurácia VPN bola vždy spornou záležitosťou medzi tímami zabezpečenia, desktopov a sietí. Súčasný klient VPN sa užíva v režime rozdeleného tunelovania. Keď niekto VPN používa, prenáša sa šifrovaným tunelom len komunikácia so zdrojmi v našej sieti. Všetko ostatné – ako sú webový e-mail, sociálne médiá či osobné ukladanie súborov ako Dropbox – sa smeruje cez miestne internetové pripojenie používateľa k internetu.

To ale veľkú časť prenosov vzdialeného používateľa ponecháva bez ochrany a patričnej kontroly. Dáta, ktoré neprechádzajú tunelom, tak neprejdú cez naše firewally pre filtrovanie obsahu URL a nevidia ich ani naše nástroje na prevenciu proti narušeniu (IPS), systém pokročilej analýzy malwaru, naša technológia na kontrolu aplikačnej vrstvy a dokonca ani softvér na prevenciu straty citlivých dát (DLP), ktorý rozpoznáva prípady únikov dôležitých informácií - či už úmyselných alebo náhodných.

Moje výhrady voči rozdelenému tunelovaniu sa vždy stretávali s protiargumentami zástupcov ostatných oddelení, ktorí sa obávajú, že v prípade vynútenia priechodu všetkých prenosov cez infraštruktúru našej firmy prostredníctvom VPN bude dochádzať k ich spomaľovaniu.

Táto patová situácia sa však môže čoskoro vyriešiť, pretože tento rok sa plánuje upgrade sieťovej infraštruktúry a pridanie ďalších pokročilých funkcií, takže vylúčenie možnosti rozdeleného tunelovania výkon siete nijako nezasiahne.

Nechcená publicita

Ďalším rizikom, ktorému sa teraz venujem, je webové rozhranie k podnikovému e-mailu. Pred niekoľkými rokmi sme nasadili produkt Microsoft Outlook Anywhere, takže používatelia môžu spúšťať klienta Outlook bez nutnosti pripojenia cez sieť VPN.

Nepáči sa mi však, že táto konfigurácia umožňuje sťahovanie e-mailov z našich serverov do ľubovoľného vzdialeného počítača. Môžu nimi byť napríklad zdieľané verejné desktopy, aké možno nájsť napríklad vo vestibulách hotelov. Potom, čo používateľ na takomto počítači prestane so svojím e-mailom pracovať a odíde preč, zostanú v tomto PC aj naďalej správy elektronickej pošty, kalendár aj kontaktné informácie.

Každý ďalší používateľ tohto verejného počítača si môže otvoriť klienta Outlook a zobraziť všetky spomínané informácie, z ktorých by niektoré mohli mať veľmi citlivý charakter. Nedokáže sa síce pripojiť k serveru Exchange a odosielať alebo prijímať poštu, ale e-maily, prílohy, kontakty a položky kalendára pre neho budú úplne viditeľné.

Chcem použiť riešenie Microsoft Outlook Web Access (OWA) založené na prehliadači. Ak sa použije OWA a dôjde k riadnemu uzavretiu prehliadača a zmazanie webovej histórie, súborov cookie a cache, nezostane na klientskom počítači fakticky žiadna pošta. To je cesta, ktorou sa uberáme pri migrácii všetkých našich zamestnancov na cloudový e-mail Microsoft 365. Obmedzíme tak možnosť použitia riešenia Outlook Anywhere len na firemné počítače.

Odhalené zoznamy

A konečne tretia položka na mojom aktuálnom zozname úloh je problém, ktorý sa týka oprávnenia. K jeho odhaleniu došlo počas vyšetrovania nedávneho incidentu vo vnútri firmy. Náš analytik DLP zistil, že oprávnenie pre zdieľaný sieťový disk, ktorý obsahoval citlivé firemné dokumenty, sa nastavila tak, že všetci používatelia domény môžu z ľubovoľnej zložky zobraziť zoznam súborov.

Hoci si ľudia nemohli súbory stiahnuť ani zobraziť, môže byť zobrazenie zložky alebo názvov dokumentov riskantné.

Povedzme, že napríklad oddelenie ľudských zdrojov má zložku s názvom "Prepúšťanie" a v nej tabuľku nazvanú "Prepúšťanie v roku 2014." Každý, kto by takéto názvy videl, by mohol vytvárať špekulácie a za chvíľu by mohli kolovať zvesti o prepúšťaní.

Potom, čo sme zistili túto konfiguráciu v niekoľkých zložkách, musíme urobiť hĺbkovú kontrolu a opravu oprávnení všetkých zdieľaných priečinkov vo firme. Plánujeme tiež niektoré nové technické revízie a nastaviť procesy, aby nemohlo k nesprávnemu nastaveniu oprávnení vôbec dôjsť.

Tento príspevok do Zápisníka manažéra pre bezpečnosť napísal skutočný manažér bezpečnosti, ktorý tu vystupuje ako Mathias Thurman. Jeho pravé meno ani meno zamestnávateľa z pochopiteľných dôvodov neuvádzame.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Gary Shapiro v Prahe predstavil, aký bude januárový CES

25.10.2016 00:13

Najväčšiu výstavu spotrebnej elektroniky a IT, ktorá sa koná začiatkom januára v Las Vegas, tradične predchádza séria propagačných podujatí CES Unveiled. Turné sa tentoraz začalo v Prahe. Veľtrh CES ...

Biznis

Notebook roka 2016 – hlasovať môžete už teraz

25.10.2016 00:10

Budete to mať naozaj ťažké. Dizajnové zmeny, procesory už siedmej generácie, SSD disky dosahujúce terabajtové hodnoty, a to všetko vtesnané do čoraz tenších šasi. Naopak, herné mašiny sa štíhlej línii ...

Biznis

JUMP soft je najrýchlejšie rastúca IT firma na Slovensku. Toto sú ďalšie

24.10.2016 00:08

Deloitte zverejnil rebríček 50 najrýchlejšie rastúcich technologických spoločností v strednej Európe. Zo Slovenska sa v rebríčku CE Technology Fast 50 umiestnilo tento rok 5 spoločností – najvyššie um ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá