Image
16.2.2016 2 Comments

Zmenou dátumu môžete vyradiť váš iPhone či iPad a urobiť z nich drahé ťažidlo

Manuálne nastavenie dátumu na iPade či iPhone na 1. január 1970 môže spôsobiť zariadeniam problém – nedokážu sa nabootovať. Chyba sa týka iba zariadení so 64-bitovým procesorom a so systémom iOS 8 alebo iOS 9 vrátane iPhonu 5S, iPadu Air, iPadu mini 2 a iPodu touch šiestej generácie z roku 2015.

Presná príčina problému nie je známa, no predpokladá sa, že sa týka spôsobu, ako iOS ukladá formáty dátumu a času, pričom dátum 1. 1. 1970 je uložený ako hodnota nula alebo menej ako nula, čo zapríčiňuje zlyhanie každého procesu vyžadujúceho časovú pečiatku.

Hacker by mohol spáchať útok aj pomocou podvrhnutej siete Wi-Fi. Tá by mohla predstierať, že ide o časový server, a nastaviť na každom pripojenom 64-bitovom iPhone dátum na 1. január 1970.

Našťastie zariadenie sa dá znovu uviesť do funkčného stavu, a to opätovným nahratím firmvéru z iTunes. Zariadenie však treba ručne zapnúť v režime DFU, čím dôjde k resetu a zmazaniu dát.

Možno takisto odpojiť a zasa zapojiť batériu, čo si však vyžaduje rozobratie zariadenia. Tak si môžete zachrániť dáta, ale zasa prísť o záruku. Prípadne môžete počkať, kým sa iPhone úplne vybije, čo môže trvať dlho. Potom sa však opäť normálne  nabootuje.

Používatelia sa môžu brániť tým, že nebudú svoje zariadenia vypínať, prípadne vypnú možnosť ručného nastavovania dátumu a času a automatickej zmeny času. Apple uviedol, že nasledujúca aktualizácia softvéru by mala problém odstrániť.

Zdroj: theguardian.com

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Blokátor reklám ponúka reklamy? Adblocks Plus začne predávať „prijateľné“ reklamy

19.09.2016 00:13

Spoločnosť Eyeo GmbH, tvorca najobľúbenejšieho nástroja na blokovanie reklám Adblocks Plus (ABP), oznámila na svojom blogu, že vytvorí službu umožňujúcu firmám kúpiť si právo na umiestňovanie „prijate ...

Produkty

Samsung pre súčasné problémy s Galaxy Note 7 predstaví Galaxy S8 možno trochu skôr

19.09.2016 00:15

Podľa analytikov z  KB Investment & Securities bude možno Samsung nútený  vydať  svoj ďalší high-end smartfón, zatiaľ nazývaný Galaxy S8, skôr ako zvyčajne, aby tak kompenzoval straty spôsobené st ...

Produkty

Apple vydal iOS 10. Okrem množstva noviniek priniesol aj problémy

19.09.2016 00:17

Apple v týchto dňoch vydal nový operačný systém pre zariadenia iPhone, iPad a iPod touch. iOS 10 prináša veľa noviniek v oblasti dizajnu aj funkcií. Pribudli nové widgety, nový vzhľad dostalo aj Ovlád ...

2 Comments

 1. lol ze jaky bug mate na diskusii :D reakcia na: Zmenou dátumu môžete vyradiť váš iPhone či iPad a urobiť z nich drahé ťažítko
  16.2.2016 13:02
  1) vypln obsah 2) titulok nechaj prazdny 3) zaklikni captchu 4) push the button 5) uz sa neda poslat prispevok :D nemate za co :)
  Reagovať
 2. ? reakcia na: Zmenou dátumu môžete vyradiť váš iPhone či iPad a urobiť z nich drahé ťažítko
  16.2.2016 13:02
  koho napadne rucne zmenit datum na 0?
  Reagovať

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá