Image
16.2.2016 2 Comments

Zmenou dátumu môžete vyradiť váš iPhone či iPad a urobiť z nich drahé ťažidlo

Manuálne nastavenie dátumu na iPade či iPhone na 1. január 1970 môže spôsobiť zariadeniam problém – nedokážu sa nabootovať. Chyba sa týka iba zariadení so 64-bitovým procesorom a so systémom iOS 8 alebo iOS 9 vrátane iPhonu 5S, iPadu Air, iPadu mini 2 a iPodu touch šiestej generácie z roku 2015.

Presná príčina problému nie je známa, no predpokladá sa, že sa týka spôsobu, ako iOS ukladá formáty dátumu a času, pričom dátum 1. 1. 1970 je uložený ako hodnota nula alebo menej ako nula, čo zapríčiňuje zlyhanie každého procesu vyžadujúceho časovú pečiatku.

Hacker by mohol spáchať útok aj pomocou podvrhnutej siete Wi-Fi. Tá by mohla predstierať, že ide o časový server, a nastaviť na každom pripojenom 64-bitovom iPhone dátum na 1. január 1970.

Našťastie zariadenie sa dá znovu uviesť do funkčného stavu, a to opätovným nahratím firmvéru z iTunes. Zariadenie však treba ručne zapnúť v režime DFU, čím dôjde k resetu a zmazaniu dát.

Možno takisto odpojiť a zasa zapojiť batériu, čo si však vyžaduje rozobratie zariadenia. Tak si môžete zachrániť dáta, ale zasa prísť o záruku. Prípadne môžete počkať, kým sa iPhone úplne vybije, čo môže trvať dlho. Potom sa však opäť normálne  nabootuje.

Používatelia sa môžu brániť tým, že nebudú svoje zariadenia vypínať, prípadne vypnú možnosť ručného nastavovania dátumu a času a automatickej zmeny času. Apple uviedol, že nasledujúca aktualizácia softvéru by mala problém odstrániť.

Zdroj: theguardian.com

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

Keď peklo zamrzlo. Intel bude vyrábať procesory ARM

22.08.2016 00:13

Intel uzavrel dohodu s konkurenčnou firmou ARM o tom, že bude vo svojich továrňach vyrábať čipy ARM.  Spoločnosť zo Santa Clary ponúkla svoje výrobné zariadenia, medzi ktoré patria aj 10-nanometrové v ...

Produkty

Android 7.0 Nougat je tu. Aké zmeny prináša?

23.08.2016 00:12

Google vydal oficiálnu verejnú verziu Androidu 7.0 Nougat. Ak ste vlastníkmi zariadení Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus 9, Nexus Player, Google Pixel C alebo Android One (General Mobile 4G), je pre ...

2 Comments

 1. lol ze jaky bug mate na diskusii :D reakcia na: Zmenou dátumu môžete vyradiť váš iPhone či iPad a urobiť z nich drahé ťažítko
  16.2.2016 13:02
  1) vypln obsah 2) titulok nechaj prazdny 3) zaklikni captchu 4) push the button 5) uz sa neda poslat prispevok :D nemate za co :)
  Reagovať
 2. ? reakcia na: Zmenou dátumu môžete vyradiť váš iPhone či iPad a urobiť z nich drahé ťažítko
  16.2.2016 13:02
  koho napadne rucne zmenit datum na 0?
  Reagovať

Vyhľadávanie

ED Forum

Najnovšie videá