Image
16.2.2016 2 Comments

Zmenou dátumu môžete vyradiť váš iPhone či iPad a urobiť z nich drahé ťažidlo

Manuálne nastavenie dátumu na iPade či iPhone na 1. január 1970 môže spôsobiť zariadeniam problém – nedokážu sa nabootovať. Chyba sa týka iba zariadení so 64-bitovým procesorom a so systémom iOS 8 alebo iOS 9 vrátane iPhonu 5S, iPadu Air, iPadu mini 2 a iPodu touch šiestej generácie z roku 2015.

Presná príčina problému nie je známa, no predpokladá sa, že sa týka spôsobu, ako iOS ukladá formáty dátumu a času, pričom dátum 1. 1. 1970 je uložený ako hodnota nula alebo menej ako nula, čo zapríčiňuje zlyhanie každého procesu vyžadujúceho časovú pečiatku.

Hacker by mohol spáchať útok aj pomocou podvrhnutej siete Wi-Fi. Tá by mohla predstierať, že ide o časový server, a nastaviť na každom pripojenom 64-bitovom iPhone dátum na 1. január 1970.

Našťastie zariadenie sa dá znovu uviesť do funkčného stavu, a to opätovným nahratím firmvéru z iTunes. Zariadenie však treba ručne zapnúť v režime DFU, čím dôjde k resetu a zmazaniu dát.

Možno takisto odpojiť a zasa zapojiť batériu, čo si však vyžaduje rozobratie zariadenia. Tak si môžete zachrániť dáta, ale zasa prísť o záruku. Prípadne môžete počkať, kým sa iPhone úplne vybije, čo môže trvať dlho. Potom sa však opäť normálne  nabootuje.

Používatelia sa môžu brániť tým, že nebudú svoje zariadenia vypínať, prípadne vypnú možnosť ručného nastavovania dátumu a času a automatickej zmeny času. Apple uviedol, že nasledujúca aktualizácia softvéru by mala problém odstrániť.

Zdroj: theguardian.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Architektúra Ice Lake s podporou pre počítačové videnie a rozpoznávanie reči má dostať procesory Intelu do smartfónov

07.12.2016 00:19

Očakáva sa, že na konci roka 2018 Intel uvedie novú rodinu procesorov s kódovým označením Ice Lake. Bude to ďalšia významná architektúra od tohto výrobcu procesorov, nasledujúca po architektúre Skylak ...

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty 1

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

2 Comments

 1. lol ze jaky bug mate na diskusii :D reakcia na: Zmenou dátumu môžete vyradiť váš iPhone či iPad a urobiť z nich drahé ťažítko
  16.2.2016 13:02
  1) vypln obsah 2) titulok nechaj prazdny 3) zaklikni captchu 4) push the button 5) uz sa neda poslat prispevok :D nemate za co :)
  Reagovať
 2. ? reakcia na: Zmenou dátumu môžete vyradiť váš iPhone či iPad a urobiť z nich drahé ťažítko
  16.2.2016 13:02
  koho napadne rucne zmenit datum na 0?
  Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá