Image
18.12.2012 0 Comments

Zlaté káble – mýtus alebo fakt? / MythBusters

Mythbuster-Jozo.jpg Úlohou káblov je prenášať signál z jedného z prístroja do druhého. Základ tvoria tri prvky - vodič, ochrana a konektor. Ako ste si iste všimli, v mnohých elektropredajniach nájdete najrôznejšie káble rôznych dĺžok a s rozličnými konektormi či dokonca káble s pozlátenými koncovkami. A tu sa pristavíme. Výrobcovia sa nás snažia presvedčiť, že káble s pozlátenými koncovkami ponúkajú kvalitnejší prenos signálu, a teda aj zlepšia zvuk a obraz. Je skutočne rozdiel medzi káblom HDMI za 5 eur bez pozlátenej koncovky a niekoľkokrát drahším káblom s pozlátenou koncovkou? Skutočne zlepšujú zlaté koncovky na kábloch prenosové vlastnosti?

Tri druhy káblov

V princípe poznáme tri druhy káblov - výlučne audiokáble (typický predstaviteľ je kábel RCA), výlučne videokáble (napr. S-Video, DVI), prípadne káble, v ktorých sa prenáša obraz aj zvuk súčasne (napr. SCART, HDMI). No niektorí výrobcovia sa nás snažia presvedčiť, že káble so zlatými koncovkami prenášajú signál kvalitnejšie, a teda sa aj oplatí investovať do drahších káblov. Podľa niektorých odborníkov by dokonca 20 % ceny zariadenia malo byť investovaných do kvalitných káblov. Sú skutočne káble so zlatými koncovkami kvalitnejšie? Zašli sme za odborníkmi, ktorí sa hudbou živia a robia ju profesionálne. Ich odpoveďami sme boli sami prekvapení. Zmiešame trocha chémie, trocha fyziky a trocha sedliackeho rozumu a prezradíme vám výsledok.

Nie je všetko zlato, čo sa blyští

„Srdcom" každého kábla je vodič, zväčša meď. Okolo neho je ochrana (zapuzdrenie), aby vodič nepôsobil ako anténa rádiového a elektromagnetického vlnenia (RFI, EMI). Potom prichádza na rad koncovka, ktorá slúži na prepojenie s druhým zariadením. Otázka znie, či pozlátená koncovka má lepšie vlastnosti z pohľadu prenosu signálu. Zlato je jeden z veľmi dobrých vodičov a veľmi odolný kov. Jeden z argumentov predajcov káblov s pozlátenými koncovkami je taký, že pozlátené kontakty sú menej náchylne na prechodové odpory. Keby sme sa na to pozreli z pohľadu merného elektrického odporu, na prvom mieste by bolo striebro, potom meď a následne zlato. Zlato je teda až na treťom mieste, má však z týchto troch kovov obrovskú výhodu - neoxiduje. Takže ani po dlhodobom používaní nevznikne na konektore vrstva, ktorá by zabraňovala prechodu signálu. Pozor však na dve veci - nie je pozlátenie ako pozlátenie, veď zlato nie je najlacnejšie. Niektoré mikrovrstvy zlatých koncoviek sa veľmi rýchlo zoškrabú, ak kábel často vkladáte a vyberáte. A otázkou je, aký je konektor na pripojovanom zariadení - keďže kábel spája dve zariadenia. Ak tu nie je zlatý, pozlátená koncovka stráca zmysel. Prechod elektrického signálu je najlepší medzi dvoma identickými kovmi, nedochádza medzi nimi totiž k chemickej reakcii. Základ by bol a teraz nasleduje tá dôležitejšia časť.

rca-component-premium.jpg
Použitie zlata v kábloch nemá vplyv na kvalitu prenosu, ale vďaka veľkej styčnej ploche napr. konektora RCA a chemickej stálosti zlata zlepší kvalitu prepojenia so zariadením

Analóg a digitál

Analógový prenos signálu (typicky kábel RCA s párovanými konektormi cinch) môže zaznamenať nepatrné zlepšenie kvality prenosu pri použití zlatých koncoviek, a to vďaka zlepšenému elektrickému kontaktu. Audiokáble majú väčšinou rádovo väčšiu styčnú plochu konektora ako digitálne káble. Teoreticky je zlepšenie prenosu signálu v prípade analógového prenosu naozaj možné, otázne je, či ho aj niekto dokáže počuť. Ale dôverujme audiofilom, ktorí tvrdia, že áno. Čo však v prípade digitálneho prenosu a dnes veľkej marketingovej bubliny ohľadom káblov HDMI s pozlátenými koncovkami? Digitálny prenos sa realizuje na základe prenosov bitov, teda naozaj v prenose jednotiek a núl. Tu rozprávame o nelineárnom svete jednotiek a núl, kde voltáž povedzme + 5 V znamená logickú hodnotu 1 a 0 V znamená logickú hodnotu 0. Dôležité však je, že ak aj cez menej kvalitný kábel HDMI príde na druhý koniec voltáž iba + 4,9 V alebo + 4,8 V, stále ide o rovnakú logickú jednotku, a nie nulu. Jednoducho povedané, signál buď dorazí, alebo nedorazí, ale on skutočne nemôže doraziť v digitálnom svete v horšej či lepšej kvalite. Takže pozlátené koncovky v digitálnych kábloch, typicky HDMI, nemajú vplyv na kvalitu prenosu. Pravda je niekde inde.

hdmi-gold.jpg
Investovať desiatky eur do kábla HDMI s pozlátenými koncovkami je vyhadzovanie peňazí

Kvalita kábla

Profesionáli pracujúci dennodenne s audiom a videom vám potvrdia, že pozlátené koncovky naozaj používajú, a to aj v digitálnych kábloch, ale z iného dôvodu - ak sú pozlátené aj kontakty v prístroji, kam sa kábel pripája, má zmysel zlato pre svoje chemické vlastnosti, je totiž pomerne stále. Neoxiduje a aj po rokoch používania bude kábel v rovnakej kvalite, ako keď ho kúpite. A najmä v typickom kábli HDMI je plôška pinov taká malá, že je výhodné, aby nezoxidovali. Základ spoľahlivého prenosu signálu v kábloch spočíva v kvalite spájkovania, tolerancii rozmerov konektorov daných štandardom, izolácii a kvalite konektorov. Mimochodom, najkvalitnejšie káble na svete majú vodiče zo striebra. Vyčistenie kontaktov existujúceho kábla bude mať väčší dosah na kvalitu ako jeho pozlátenie (existujú čističe kontaktov, ale stačí použiť 90 % alkohol). Zlato však znie z pohľadu marketingu exkluzívne a produkt sa tak lepšie predáva. Kábel za pár eur možno nie je najrozumnejšie riešenie z pohľadu kvality jeho vyhotovenia, ale kúpiť kábel za niekoľko desiatok eur s pozlátenými koncovkami (videli sme dokonca kábel za 500 eur) je vyhadzovanie peňazí von oknom. Zlaté koncovky majú zmysel iba z pohľadu dlhšej trvácnosti. Ďalší dôkaz, prečo leží bremeno prenosu signálu na kvalite kábla, a nie jeho pozlátených koncovkách - prečo sú káble HDMI tým hrubšie, čím sú dlhšie? Práve pre kvalitu ich spracovania. Pozlátené koncovky nemajú vplyv na kvalitu prenášaného signálu, je to čistý mýtus. Pozlátené koncovky majú zmysel, ak si chcete kúpiť kábel, ktorý budete používať roky a vo vašom prístroji už máte pozlátené koncovky. Z pohľadu masového využitia káblov je použitie zlatých koncoviek v 99 % prípadoch jednoducho marketing. Ak sa venujte prenosu signálu či kabeláži, odporúčame navštíviť avsforum.com.

ref_hdmi_inside.jpg
Kvalitný kábel má svoje tajomstvo ukryté vnútri – kvalita použitého materiálu ako vodiča, opláštenie a kvalita konektorov. Nie nejaké pozlátenie na konci...


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá