Image
19.2.2015 0 Comments

Zipperbot – prvý robotický zips na svete

Zipperbot.jpg Adam Whiton, ktorý nedávno získal doktorát na MIT, sa podujal na nevšednú úlohu - chce robotizovať krajčírske práce. Založil spoločnosť Betazip LLC a jeho prvý produkt z tejto oblasti sa nazýva Zipperbot. Je to robotický jazdec na zips.

Robot však zvládne podstatne viac než len zazipsovať bundu. Je vybavený optickými a pohybovými senzormi na správne zopnutie zúbkov na zipse. Whiton uskutočnil aj zaujímavý (najmä pre pánov) test - osadil Zipperbot na zips na priliehavej sukni. Keď sa nositeľka sukne začala pohybovať, robot detegoval pohyb a čiastočne odopol zips, aby jej uľahčil chôdzu.

zipperbot_skirt.jpg

Výskumník bol pôvodne zameraný na robotickú kožu, no neskôr sa preorientoval na inteligentné textílie, určené pre nositeľnú elektroniku. Okrem Zipperbota pracuje aj na systéme počítačového videnia, ktoré analyzuje preferovanú farebnú paletu na oblečení zákazníka a potom môže preňho navrhnúť nové vzory a farby na základe tejto analýzy.


Podľa Whitona móda neslúži len na to, aby človek dobre vyzeral, ale môže to byť aj kľúč k harmonickej interakcii medzi robotom a človekom. Robot by mal napríklad pochopiť jemný rozdiel medzi formálnym biznisovým oblečením a voľným pracovným štýlom a dopomôcť tak človeku k relaxácii hoci uvoľnením kravaty.

Pravda, nejaký čas ešte potrvá, kým vám robot povie, že „vyzeráte úžasne v tom obleku". Dovtedy by však Zipperbot mohol začať trend „asistenčného oblečenia", ktoré by pomohlo napríklad ľuďom so zdravotným postihnutím pri obliekaní. Prípadne by mohol poslúžiť v situácii, keď dotknutie sa kontaminovaného oblečenia by mohlo ohroziť ľudské zdravie (napr. pri protichemických ochranných oblekoch).

Zdroj: mashable.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Všetky nové Tesly už majú HW na samostatnú jazdu s vyššou úrovňou bezpečnosti než s vodičom

24.10.2016 00:22

Tesla vyhlásila, že všetky jej autá vyrobené odteraz budú schopné úplne autonómnej jazdy.  Zverejnila aj demonštračné video ukazujúce samostatne jazdiace auto, v ktorom je človek prítomný „len z právn ...

Technológie 5

Počítače v Microsofte rozpoznávajú reč na rovnakej úrovni ako ľudia

24.10.2016 00:19

Tím inžinierov Microsoftu z divízie umelej inteligencie a výskumu (Artificial Intelligence and Research) sa pochválil (PDF), že ich systém na rozpoznávanie reči dosiahol chybovosť (word error rate – W ...

Technológie 5

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá