Image
19.2.2015 0 Comments

Zipperbot – prvý robotický zips na svete

Zipperbot.jpg Adam Whiton, ktorý nedávno získal doktorát na MIT, sa podujal na nevšednú úlohu - chce robotizovať krajčírske práce. Založil spoločnosť Betazip LLC a jeho prvý produkt z tejto oblasti sa nazýva Zipperbot. Je to robotický jazdec na zips.

Robot však zvládne podstatne viac než len zazipsovať bundu. Je vybavený optickými a pohybovými senzormi na správne zopnutie zúbkov na zipse. Whiton uskutočnil aj zaujímavý (najmä pre pánov) test - osadil Zipperbot na zips na priliehavej sukni. Keď sa nositeľka sukne začala pohybovať, robot detegoval pohyb a čiastočne odopol zips, aby jej uľahčil chôdzu.

zipperbot_skirt.jpg

Výskumník bol pôvodne zameraný na robotickú kožu, no neskôr sa preorientoval na inteligentné textílie, určené pre nositeľnú elektroniku. Okrem Zipperbota pracuje aj na systéme počítačového videnia, ktoré analyzuje preferovanú farebnú paletu na oblečení zákazníka a potom môže preňho navrhnúť nové vzory a farby na základe tejto analýzy.


Podľa Whitona móda neslúži len na to, aby človek dobre vyzeral, ale môže to byť aj kľúč k harmonickej interakcii medzi robotom a človekom. Robot by mal napríklad pochopiť jemný rozdiel medzi formálnym biznisovým oblečením a voľným pracovným štýlom a dopomôcť tak človeku k relaxácii hoci uvoľnením kravaty.

Pravda, nejaký čas ešte potrvá, kým vám robot povie, že „vyzeráte úžasne v tom obleku". Dovtedy by však Zipperbot mohol začať trend „asistenčného oblečenia", ktoré by pomohlo napríklad ľuďom so zdravotným postihnutím pri obliekaní. Prípadne by mohol poslúžiť v situácii, keď dotknutie sa kontaminovaného oblečenia by mohlo ohroziť ľudské zdravie (napr. pri protichemických ochranných oblekoch).

Zdroj: mashable.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá