Image
19.2.2015 0 Comments

Zipperbot – prvý robotický zips na svete

Zipperbot.jpg Adam Whiton, ktorý nedávno získal doktorát na MIT, sa podujal na nevšednú úlohu - chce robotizovať krajčírske práce. Založil spoločnosť Betazip LLC a jeho prvý produkt z tejto oblasti sa nazýva Zipperbot. Je to robotický jazdec na zips.

Robot však zvládne podstatne viac než len zazipsovať bundu. Je vybavený optickými a pohybovými senzormi na správne zopnutie zúbkov na zipse. Whiton uskutočnil aj zaujímavý (najmä pre pánov) test - osadil Zipperbot na zips na priliehavej sukni. Keď sa nositeľka sukne začala pohybovať, robot detegoval pohyb a čiastočne odopol zips, aby jej uľahčil chôdzu.

zipperbot_skirt.jpg

Výskumník bol pôvodne zameraný na robotickú kožu, no neskôr sa preorientoval na inteligentné textílie, určené pre nositeľnú elektroniku. Okrem Zipperbota pracuje aj na systéme počítačového videnia, ktoré analyzuje preferovanú farebnú paletu na oblečení zákazníka a potom môže preňho navrhnúť nové vzory a farby na základe tejto analýzy.


Podľa Whitona móda neslúži len na to, aby človek dobre vyzeral, ale môže to byť aj kľúč k harmonickej interakcii medzi robotom a človekom. Robot by mal napríklad pochopiť jemný rozdiel medzi formálnym biznisovým oblečením a voľným pracovným štýlom a dopomôcť tak človeku k relaxácii hoci uvoľnením kravaty.

Pravda, nejaký čas ešte potrvá, kým vám robot povie, že „vyzeráte úžasne v tom obleku". Dovtedy by však Zipperbot mohol začať trend „asistenčného oblečenia", ktoré by pomohlo napríklad ľuďom so zdravotným postihnutím pri obliekaní. Prípadne by mohol poslúžiť v situácii, keď dotknutie sa kontaminovaného oblečenia by mohlo ohroziť ľudské zdravie (napr. pri protichemických ochranných oblekoch).

Zdroj: mashable.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá