8.6.2016 0 Comments

Žiaci z TalentumSAP uspeli v európskom finále FIRST LEGO League

Žiaci z tímu TalentumSAP skončili na pomyselnom bronzovom stupni pre víťazov v Robot Game v otvorenom európskom finále robotickej súťaže FIRST LEGO League (FLL). V Španielsku dokázal ich robot získať maximálny možný počet bodov, na ktorý bol skonštruovaný, pričom ho porota dokonca vyhlásila za víťaza v kategórii oceňujúcej mechanický design – Mechanical Design Award. Mladí Košičania sa tak zaradili medzi najlepších expertov v robotike na starom kontinente.

V Tenerife nadviazali na svoj úspech z vlaňajška, kedy skončili tretí vo svetovom finále FLL v USA. V tomto roku so svojím novým projektom odštartovali víťazstvom v regionálnom kole FLL a vďaka siedmemu miestu v súťaži 26 tímov z krajín V4, Nemecka, Švajčiarska a Rakúska sa dokázali kvalifikovať aj do európskeho finále. „Vo FLL Open European Championship sme súperili s 90 tímami zo 40 krajín. Byť medzi najlepšími v takej silnej konkurencii znamená veľa usilovnej a  kreatívnej prípravy. A získanie ocenenia Mechanical Design Award už bolo nad naše očakávania,“ povedala mentorka TalentumSAP Angelika Haneszová.

Robot zostrojený z LEGO súčiastok musí byť schopný autonómne splniť úlohy na terénnom stole s rozmermi 1,5 x 2,5 metra. Patria medzi ne napríklad búranie, odstránenie a triedenie odpadov z prostredia, kompostovanie či recyklácia. Ochrane životného prostredia sa venuje aj výskumný projekt, ktorý žiaci z TalentumSAP vymysleli - inteligentný smetný kôš Alphabox. Má lis na stláčanie PET fliaš, ultrasonický senzor, ktorý zisťuje hladinu odpadu a v prípade naplnenia koša SMS správou informuje dispečing. A aj dymový detektor, ktorý pomocou led pásov signalizuje vznik požiaru. Jeho technické riešenie a využiteľnosť žiaci prezentovali pred medzinárodnou odbornou porotou v angličtine pomocou videa.

„Musím všetkým členom tímu, ako aj pani Angelike Haneszovej poďakovať za vynikajúcu reprezentáciu nielen našej spoločnosti, ale aj celého Slovenska. Je to veľký úspech, ktorý ich určite povzbudí do ďalšej práce. Sme na ich výsledky hrdí o to viac, že v najprestížnejšej kategórii sa umiestnili tesne za ďalšími dvoma tímami, ktoré podporuje spoločnosť SAP - Saphari a Cassapeia z Nemecka,“ povedal Richard Guga, generálny riaditeľ SAP Slovensko.

FIRST LEGO League je robotická súťaž pre žiakov základných škôl a gymnázií. Na FLL Open European Championship v Španielsku Slovensko reprezentovali: Zoltán Szitás, Oszkár Urbán, Oliver Dávitko, Maximilian Pándy, Ján Pavol Luby, Benedek Kukoricás a Norman Kovács.

Pre viac informácií navštívte web stránku súťaže. Bližšie informácie o tíme nájdete na adrese www.talentum.net

Video zo súťaže si môžete pozrieť TU.

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Seagate BackUp Plus Portable - první 2,5“ externí disk na světě s kapacitou 5 TB

25.10.2016 00:00

Seagate Technology, přední světový výrobce datových úložišť, uvede v listopadu na český a slovenský trh externí disk Backup Plus Portable, vůbec první 5TB přenosný disk na světě. Novinku zdobí elegant ...

Tlačové správy

Bezpilotná nákladná kozmická loď Cygnus dopravila k ISS 2300 kg nákladu

24.10.2016 15:37

Na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) dorazil prvý náklad potravín a iného potrebného materiálu, ktorý tam po vyše dvojročnej prestávke dopravila vlastnou loďou i raketou súkromná americká spoločnosť ...

Tlačové správy

Ericsson zverejnil hospodárske výsledky za tretí štvrťrok 2016

24.10.2016 15:00

HLAVNÉ ÚDAJE ZA 3. ŠTVRŤROK •        Vykázané tržby a tržby upravené pre porovnateľné jednotky a zohľadňujúce zmeny výmenných kurzov medziročne poklesli o 14 %, predovšetkým v dôsledku vývoja v segme ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá