Image
1.4.2016 5 Comments

Ženy programujú lepšie, existuje však zaujatosť proti nim

Počítačový kód napísaný ženami je obľúbenejší než ten, ktorý napísali muži, ale iba v prípade, že pohlavie programátora nie je identifikovateľné. K tomto poznatku dospeli výskumníci z Katedry počítačových vied na Severokarolínskej štátnej univerzite na základe analýzy 1,4 milióna používateľov služby GitHub slúžiacej na zdieľanie open source programov.

Vedci skúmali 4 milióny ľudí, ktorí sa na GitHub prihlásili počas jedného dňa. No iba v prípade 1,4 milióna z nich sa im podarilo určiť, či ide o muža alebo ženu.

Zistili, že žiadosti o stiahnutie, ako aj návrhy zmien v kóde boli početnejšie v prípade žien, no iba vtedy, ak z príspevku nebolo jasné, že ide o ženu. Názory žien boli prijaté v 78,6 % prípadov (u mužov to bolo 74,6 %), no iba v prípade, že nebolo zrejmé, akého pohlavia sú.

Vedci to považujú za dôkaz rodovej zaujatosti – ak ženy používali neutrálne profily, ich akceptácia bola na úrovni 71,8 %, no klesla na 62,5 %, keď bolo ich pohlavie identifikovateľné.

Dospeli teda k záveru, že hoci ženy sú v programovaní dostatočne kompetentné, existencia zaujatosti proti nim je zjavná. Napríklad podľa zverejnených údajov za rok 2015 ženy tvoria len 16 % z technologických zamestnancov Facebooku, v prípade Googlu je to 18 %. Vedci sú však napriek tomu optimistickí. „Nazdávam sa, že v najbližších rokoch budeme svedkami oživenia záujmu o ženy nielen v oblasti programovania, ale aj v ostatných povolaniach súvisiacich s technológiami,“ vyjadrila sa počítačová odborníčka Sue Blacková pre BBC.

Zdroj: bbc.com 


Mohlo by Vás zaujímať

Magazín

Ako fotiť ako profík: Time-lapse video

09.10.2016 00:00

Time-lapse alebo časozberné video je so zdokonaľovaním fotoaparátov a kamier čoraz populárnejší druh výstupu. Ak vám je zvláštne, prečo sa zmieňujeme o videu v našom seriáli o fotení, je to hlavne pre ...

Magazín

Li-Ion akumulátory – všetko, čo o nich potrebujete vedieť

09.10.2016 22:17

Nájdete ich všade, počnúc náramkami, hodinkami a inými nositeľnými zariadeniami cez smartfóny, tablety, notebooky, fotoaparáty a kamery až elektromobily či rodinné domy využívajúce alternatívne zdroje ...

Magazín

Machine learning: Ako funguje strojové učenie

09.10.2016 00:00

Môžu stroje myslieť? Odpoveď na túto otázku hľadali vedci a filozofovia už od 17. storočia. V tejto oblasti sa angažovali také slávne osobnosti ako Pascal, Descartes či Hobbes, samozrejme, iba v čisto ...

5 Comments

 1. skusenost reakcia na: Ženy programujú lepšie, existuje však zaujatosť proti nim
  4.4.2016 23:04
  moja skusenost je, ze zeny prekomplikuju veci. Esteticky kod je lepsi ale prakticky sa tazsie cita. A to nie len v programovani ale celkovo v zhromazdovani dat.
  Reagovať
 2. redaktor nepozná matiku a logiku? reakcia na: Ženy programujú lepšie, existuje však zaujatosť proti nim
  1.4.2016 15:04
  Ako môže niekto tvrdiť, že je niečo lepšie, keď je rozdiel len 4%? A pritom je to len zo vzorky 1 dňa. Výsledky návštevnosti denne kolíšu aj 10tky %. čistý bulvár je pcrevue... Už sa začnite konečne hanbiť za svoje titulky a trápne "články"!
  Reagovať
 3. Ale,... reakcia na: Ženy programujú lepšie, existuje však zaujatosť proti nim
  1.4.2016 13:04
  Dalsou vecou je aj to ze tym ze zien programuje omnoho menej, vacsinu to musi aj velmi bavit. A u muzov je omnoho viac ludi a teda je vyssia pravdepodobnost ze to viacerych uz prestalo bavit a robia to len z povinnosti.......
  Reagovať
  • RE: Ale,... reakcia na: Ale,...
   2.4.2016 18:04
   to ta to vazne az tak zobralo? :D
   Reagovať
 4. A co na to Tay? reakcia na: Ženy programujú lepšie, existuje však zaujatosť proti nim
  1.4.2016 10:04
  :)
  Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá