Image
20.4.2016 3 Comments

Zdokonalený lokalizačný systém CPS ponúkne údaje o polohe s centimetrovou presnosťou

Výskumníci z Kalifornskej univerzity v Riverside vyvinuli nový, výpočtovo efektívny spôsob spracovania dát z GPS (Global Positioning System), ktorý zvyšuje presnosť určovania polohy na úroveň niekoľkých centimetrov. Nová technológia umožní používateľom mobilných telefónov a nositeľných technológií prístup k lokalizačným dátam s centimetrovou presnosťou pri nízkych nárokoch na výpočtový výkon.

Tím pod vedením profesora Jaya Farrella z Katedry elektrického a počítačového inžinierstva preformuloval množstvo rovníc, ktoré sa používajú na určovanie polohy prijímača GPS, čím znížili výpočtový výkon potrebný na dosiahnutie takejto vysokej presnosti.

Navigačný systém GPS, ktorý sa využíva od 60. rokov minulého storočia,  umožňuje vypočítať polohu prijímača meraním času potrebného na príjem rádiových signálov zo štyroch alebo viacerých referenčných satelitov. Štandardné GPS ponúka lokalizovanie s presnosťou približne 10 metrov.

Zdokonalený systém DGPS (Differential GPS) prostredníctvom siete pevných pozemných referenčných staníc zlepšuje presnosť približne na jeden meter. No ani táto úroveň nie je dostatočná pre niektoré nové technológie, ako sú napr. samojazdiace automobily.

Autonómne vozidlo totiž potrebuje vedieť nielen to, v ktorom jazdnom pruhu sa nachádza, ale aj všetky údaje o zmene polohy. Tieto informácie mu aj doteraz poskytovali rôzne senzory, ibaže tu ide o veľké množstvo údajov, ktoré vyžadujú veľký výpočtový výkon a vysokú dátovú priepustnosť, čo obmedzuje použitie tohto systému v reálnych aplikáciách.

Nový systém s názvom CPS (Common Position Shift) kombinuje meranie GPS s dátami z inerciálnej meracej jednotky (inertial measurement unit – IMU) prostredníctvom interného navigačného systému (INS). Tím však vyvíja nový postup, pri ktorom je na dosiahnutie vysoko presných informácií o polohe potrebných o niekoľko rádov menej výpočtov. V rámci testovacieho merania sa podarilo dosiahnuť 600-násobne nižšiu náročnosť, no možno očakávať aj ďalšie zlepšenie.

Nový systém bude použitý pri vývoji autonómnych vozidiel, na zdokonalenie leteckých a námorných navigačných systémov a uplatnenie nájde aj v mobilných telefónoch a nositeľnej elektronike.

Zdroj: sciencedaily.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

3 Comments

 1. G reakcia na: Zdokonalený lokalizačný systém CPS ponúkne údaje o polohe s centimetrovou presnosťou
  20.4.2016 09:04
  GPS zvladne presnost na cm je to obmedzene kvoli terorizmu......
  Reagovať
  • RE: G reakcia na: G
   21.4.2016 07:04
   vacsiu blbost som este necital :-D
   Reagovať
   • RE: RE: G reakcia na: RE: G
    25.4.2016 23:04
    no takto sa tvoria famy.. do 1996teho mala americka armada gps s vyssou presnostou a verejnost s nizsou.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá