Image
20.4.2016 3 Comments

Zdokonalený lokalizačný systém CPS ponúkne údaje o polohe s centimetrovou presnosťou

Výskumníci z Kalifornskej univerzity v Riverside vyvinuli nový, výpočtovo efektívny spôsob spracovania dát z GPS (Global Positioning System), ktorý zvyšuje presnosť určovania polohy na úroveň niekoľkých centimetrov. Nová technológia umožní používateľom mobilných telefónov a nositeľných technológií prístup k lokalizačným dátam s centimetrovou presnosťou pri nízkych nárokoch na výpočtový výkon.

Tím pod vedením profesora Jaya Farrella z Katedry elektrického a počítačového inžinierstva preformuloval množstvo rovníc, ktoré sa používajú na určovanie polohy prijímača GPS, čím znížili výpočtový výkon potrebný na dosiahnutie takejto vysokej presnosti.

Navigačný systém GPS, ktorý sa využíva od 60. rokov minulého storočia,  umožňuje vypočítať polohu prijímača meraním času potrebného na príjem rádiových signálov zo štyroch alebo viacerých referenčných satelitov. Štandardné GPS ponúka lokalizovanie s presnosťou približne 10 metrov.

Zdokonalený systém DGPS (Differential GPS) prostredníctvom siete pevných pozemných referenčných staníc zlepšuje presnosť približne na jeden meter. No ani táto úroveň nie je dostatočná pre niektoré nové technológie, ako sú napr. samojazdiace automobily.

Autonómne vozidlo totiž potrebuje vedieť nielen to, v ktorom jazdnom pruhu sa nachádza, ale aj všetky údaje o zmene polohy. Tieto informácie mu aj doteraz poskytovali rôzne senzory, ibaže tu ide o veľké množstvo údajov, ktoré vyžadujú veľký výpočtový výkon a vysokú dátovú priepustnosť, čo obmedzuje použitie tohto systému v reálnych aplikáciách.

Nový systém s názvom CPS (Common Position Shift) kombinuje meranie GPS s dátami z inerciálnej meracej jednotky (inertial measurement unit – IMU) prostredníctvom interného navigačného systému (INS). Tím však vyvíja nový postup, pri ktorom je na dosiahnutie vysoko presných informácií o polohe potrebných o niekoľko rádov menej výpočtov. V rámci testovacieho merania sa podarilo dosiahnuť 600-násobne nižšiu náročnosť, no možno očakávať aj ďalšie zlepšenie.

Nový systém bude použitý pri vývoji autonómnych vozidiel, na zdokonalenie leteckých a námorných navigačných systémov a uplatnenie nájde aj v mobilných telefónoch a nositeľnej elektronike.

Zdroj: sciencedaily.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Technológie

Dr. AI: Umelá inteligencia vás vyspovedá a potom vám povie, akú máte chorobu

13.01.2017 00:35

Spoločnosť HealthTap chce pomôcť tým, ktorí pri prvých príznakoch choroby začnú „gúgliť“ namiesto toho, aby vyhľadali lekára. Chce pri tom použiť umelú inteligenciu, aby neboli odkázaní na náhodné výs ...

Technológie 3

V Izraeli testujú „elektrické cesty“. Umožnia bezdrôtové nabitie elektromobilov za jazdy

11.01.2017 00:25

Možno už v blízkej budúcnosti budú nabíjacie porty na elektromobiloch zbytočné. Vozidlá sa totiž nabijú počas jazdy a vodiči už nebudú musieť stáť pri nabíjacích staniciach. Izraelský startup Electro ...

3 Comments

 1. G reakcia na: Zdokonalený lokalizačný systém CPS ponúkne údaje o polohe s centimetrovou presnosťou
  20.4.2016 09:04
  GPS zvladne presnost na cm je to obmedzene kvoli terorizmu......
  Reagovať
  • RE: G reakcia na: G
   21.4.2016 07:04
   vacsiu blbost som este necital :-D
   Reagovať
   • RE: RE: G reakcia na: RE: G
    25.4.2016 23:04
    no takto sa tvoria famy.. do 1996teho mala americka armada gps s vyssou presnostou a verejnost s nizsou.
    Reagovať

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá