Image
30.9.2014 0 Comments

Zaujímavé telefóny a návrat legiend

Bežne sa naše testy zameriavajú na smartfóny príbuznej kategórie. No tentoraz sme vyskúšali skutočne osobité telefóny, pričom každý je určený pre inú cieľovú skupinu. Prečo sme sa rozhodli otestovať zmesku takých rozdielnych telefónov? Majú totiž jeden spoločný znak – sú niečím unikátne. Či už hľadáte tabletofón, špeciálne „zen“ rozhranie, alebo hudobný mobil, prípadne multimediálne všestranný kúsok, v našom výbere nájdete svoj model.

Zároveň sme zvedaví, ako sa na našom trhu ujme navrátilec Alcatel a aj dobre známy ASUS. Dobre si pamätáme špičkové PDA a neskôr aj Padfony. Teraz však prichádzajú modely Zenfone, teda klasickí zástupcovia smartfónov.

Test telefonov - nahlad 01-2.jpg

Alcatel OneTouch Idol X+

Alcatel si pri vstupe na náš trh pripravil viacero zaujímavých kúskov. Rozhodne sa nesnaží zaujať a obstáť v ťažkom boji lowendového segmentu. Tento model je dizajnovo veľmi podarený a technologická výbava rozhodne nie je na zahodenie. Začneme zadným krytom, od neho totiž závisí stabilita aj odolnosť telefónu a aj to, ako sa bude držať v ruke. Povrchová úprava je lesklá, akoby bol zadný kryt potiahnutý lakom.

IdolXplus.jpg

Bez škrabancov sa to nezaobíde, v našom prípade sa malé ryhy objavili asi po treťom dni používania. Telefón je navyše dosť šmykľavý, nespoliehajte sa teda na jeho veľkú stabilitu na leštených povrchoch. Na spodnej hrane je súprava stereofónnych reproduktorov, čo nás teší a rozhodne to privítajú aj používatelia zameraní na audio. Takisto poteší, že ide o „dvojsimkovú“ verziu. Kryty sú na oboch hranách. Stačí na ne zatlačiť a magnetické upevnenie povolí. Vynikajúci systém, konečne niekto prišiel na to, že úzka štrbina a spinka, ktorá nie je nikdy poruke, sa dá nahradiť iným systémom. Nezostalo však miesto na pamäťovú kartu. Telefón je vcelku pevný a bočná hrana je plastová, hoci na nepoznanie imituje nehrdzavejúcu oceľ.

Telefón má v sebe skutočný osemjadrový CPU. Žiadne „hyper“ ani iné emulácie. No pravda je taká, že treba zapracovať na aplikáciách, ktoré by jeho výkon využili. Okrem niektorých detailov v hrách by sme nepovedali, že ide o extra rýchly telefón. Jeho výkon je jasný v benchmarkoch, pri každodennom používaní sa správal ako bežný telefón tejto kategórie so stredne rýchlym štvorjadrom. Pochvalu si rozhodne zaslúži 2 GB RAM a 32 GB úložného priestoru. Špecialitou je aj výborný zvuk. Toto je ďalší telefón, ktorý odporúčame hudobne založeným používateľom. Kvalitné slúchadlá JBL v balení len podčiarkujú jeho zameranie. Takisto sa nám páčila nadstavba systému. Je len mierne upravená, výrobca teda vychádza v ústrety používateľom, ktorí nemajú radi výrazné zmeny v pôvodnom Androide. Vynikajúce je aj pridanie ročnej licencie AVG AntiVirusu PRO. Čo nás pomerne nepríjemne prekvapilo, bolo veľké množstvo hier, ktoré boli nainštalované spolu s resetom systému. Nie tak ako pri Prestigiu, kde máte možnosť vybrať si, čo chcete. Presne ako pri notebookoch – jednoducho čakáte, až sa nainštaluje softvér, ktorý potom musíte zdĺhavo odinštalovať.

Páčilo sa nám aj fotenie panorám. Niežeby to iné telefóny nevedeli, no spôsob zamerania ďalšej snímky sa nám zdal podstatne jednoduchší.

Hodnotenie

Jednoznačne dizajn, na dve SIM karty, stereofónne reproduktory a slúchadlá JBL, 8-jadrový CPU ako výkonová rezerva do budúcnosti
Zadný kryt sa ľahko poškriabe

Cena: 299 EUR
Zapožičal: Alcatel

ASUS Zenfone 4

Na pohľad telefón zaujme dizajnom, hoci svojím vyhotovením a hrúbkou pripomína niekdajšie modely. Keď však zistíte jeho cenu a možnosti, akékoľvek výhrady razom miznú. No poďme na to postupne. Biely zadný kryt telefónu pristane a ide vlastne o vaničkový systém. Zadná časť sa teda predĺžila až k hranám a tvorí aj rám telefónu. Kryt je síce odoberateľný, ale jeho otvorením sa dostaneme k dvom kartám micro SIM a k pamäťovej karte. K akumulátoru sa síce nedostaneme, ale to nepokladáme za nevýhodu. 

zanfone 4_05-update.jpg

Skutočne je len málo používateľov, ktorí si do telefónu kupujú náhradné akumulátory, navyše ide o inú skupinu zariadení. V zadnej časti je fotoaparát a blesk a to podstatné, čím sa chce telefón odlíšiť, je logo Intel Inside. Áno, je to ďalší kúsok poháňaný CPU Intel Atom. No používateľov bude asi viac zaujímať benchmarkový výkon a výdrž ako výrobca procesora. Predná časť telefónu nie je ničím výnimočná, obsahuje súpravu troch tlačidiel, ktoré nie sú podsvietené. Spodná hrana má klasický konektor na nabíjanie, horná audiokonektor. Na boku sú tlačidlá na ovládanie hlasitosti a vypnutie displeja. Fotoaparát treba ovládať cez virtuálne prvky na displeji. Displej patrí medzi základné. Pozorovacie uhly nie sú také, aké by poskytol panel IPS. No pri bežnom pozeraní na telefón skôr spriama nebudete pociťovať žiadne nedostatky.

Je jasné, že ak chce telefón za 129 EUR uspieť na trhu, musí zaujať niečím iným ako parametrami. A to sa výrobcovi podarilo. Hneď po zapnutí totiž zistíte, že rozhranie je akési iné a nejde len o pár grafických úprav. ZenUI je nadstavba systému, ktorá má za úlohu zjednodušiť používanie telefónu a najmä spojiť rôzne funkcie do jedného prirodzeného celku. A to rozhodne chýba nielen Androidu, ale aj ostatným modelom.

V prípade ZenUI na uzamknutej obrazovke, ale aj na špeciálnom widgete vidíte nadchádzajúce udalosti, zmeškané hovory a SMS od VIP osôb a napríklad aj taký detail ako stav počasia v oblasti, kde máte plánovanú udalosť. K tomu je tu funkcia Do It Later (urob to neskôr), ktorá je dostupná z viacerých aplikácií v systéme, samozrejme, aj zo zoznamu zmeškaných hovorov, webového prehliadača, SMS správ alebo e-mailovej aplikácie. Treba vždy použiť tie, ktoré sú v systéme. Ďalej je tu četovacia služba Omlet Chat, ktorá umožní posielanie rôznych informácií bez toho, aby ich bolo treba kopírovať cez schránku a potom vkladať do četu. Nám sa nadstavba systému páčila, je tu možnosť upraviť aj tapety formou jasu, čím získate nový pohľad na aktuálny obrázok. Takisto chválime reakcie systému a užitočnosť doplnkov, napríklad aj toho na písanie poznámok rukou.

Hodnotenie

Cena, na dve SIM karty, prepracované rozhranie ZenUI, video vo full HD, celková vzájomná kooperácia aplikácií
Žiadne podstatné

Cena: 129 EUR
Zapožičal: ASUS

HTC One mini 2

HTC nie je pozadu a rovnako ako ostatní výrobcovia má aj zmenšenú verziu svojej vlajkovej lode. One mini 2 je dizajnová lahôdka a okrem menších detailov akoby išlo o vernú kópiu veľkého smartfónu One. Telo je z hliníka a zadná strana je jemne zaoblená. To vyzerá veľmi efektne, v ruke sa drží dobre, no výhrady máme pri ovládaní na stole. Vtedy oblý dizajn veľmi neoceníte a nezostane vám nič iné ako vziať telefón do ruky. Na zadnej strane je už len jeden fotoaparát, teda nie je tu funkcionalita snímania hĺbky obrazu.

HTC_Mini2.jpg

V každom prípade toto je smartfón, ktorý zastúpi aj kompakt. Kvalita fotografií bola veľmi dobrá v šere aj pri umelom osvetlení. Najlepšie na tom je, že fotoaparát pracuje veľmi dobre na automatike a takmer identicky rýchlo ako ten na väčšom One. V tomto segmente tak ide o najrýchlejší fotoaparát v smartfóne. Keď už sme pri ňom, ten na prednej strane má 5 Mpx a je vhodný aj na fotografie selfie. Dokonca umožní nakrúcanie videa v rozlíšení 1080p. Nechýba zlepšovanie autoportrétu funkciou TouchUp. Úroveň mejkapu si volíte na stupnici do desať. Podľa našich testov je vyretušovanie dosť výrazné, veríme, že bude postačovať aj ženám.

Medzi ďalšie multimediálne funkcie výrobca už tradične zahrnul stereofónne reproduktory BoomSound. Aj v tomto modeli hrajú dobre, pevne veríme, že sa pridajú aj ostatní výrobcovia a uvidíme podobne umiestnené reproduktory vo väčšom počte zariadení. Pozor si treba dať na zmenu SIM karty. Je tu formát Nano a tak ako aj karta microSDXC sa zasúva na boku telefónu.

Výrobca zahrnul do softvérovej výbavy najnovšiu modifikáciu systému HTC Sense 6. Je graficky dobre zvládnutá, zvykli sme si aj na BlinkFeed a opäť chválime rozhranie, ktoré HTC pridáva do svojich modelov. Navyše je veľmi svižné a dobre odladené. Je jasné, že na plynulosti systému má svoj podiel 1,2 GHz štvorjadrový CPU.

Telefón sa nám zdal skôr na multimediálne využitie, a to najmä funkciami fotoaparátu a zlepšením zvuku. Benchmarkový výkon je vhodný aj na najnovšie 3D hry. Telefón má vďaka Sense aj nové funkcie úspory energie a automatický režim spánku. Takisto je tu extrémny režim na úsporu energie. Sme radi, že výrobcovia integrujú takéto funkcie. Pri nabitom akumulátore máte multimediálny telefón, potom sa prepne do režimu úspory, aby ste neprišli o možnosť zavolať si, ak to bude potrebné.

Hodnotenie

Pevné hliníkové telo, vzhľad, kvalita a možnosti úprav fotiek, zvukový prejav, celková rýchlosť
Žiadne podstatné

Cena: 449 EUR
Zapožičal: HTC

Sony Xperia T3

TIP_REDAKCIE_PC REVUE_male.jpg Sony sa modelom T3 tak trochu vyšvihlo. Je to totiž supertenký telefón s maximálnou hrúbkou 7 mm, navyše má výbavu, ktorú ocení široká skupina používateľov. Rozmerovo väčší telefón s vysokým výkonom a prijateľnou cenou zároveň vypĺňa medzeru na trhu. Najzaujímavejšie je telo, vyhotovené v overenom dizajne a materiálovej úprave, na akú sme pri Sony zvyknutí. Zadná strana má jemné pogumovanie zabraňujúce šmýkaniu telefónu, tu je zároveň fotoaparát, blesk a reproduktor. Škoda, že sa reproduktor nezmestil inde, ideálne v stereoverzii. Rám je vďaka vyhotoveniu z nehrdzavejúcej ocele spevnený a jeho hrúbka je tak akurát na umiestnenie súčastí ako port microUSB a na druhej hrane tlačidlo na zapnutie a úpravu hlasitosti či dvojpolohové tlačidlo na fotografovanie. Na hornej strane je audiokonektor. Rovnako ako pri šošovke fotoaparátu aj tu je umiestnený na kraj.

1_Xperia_T3_Black_Grou2.jpg

Telefón je vďaka 5,3-palcovému displeju značne väčší. Navyše nad aj pod displejom je zhruba 10 mm široký rám, ktorý podľa nás telefón zbytočne zväčšuje. No treba dodať, že vďaka tomu máte možnosť telefón chytiť do ruky bez toho, aby ste minimalizovali aktiváciu nejakej funkcie na displeji. Ide o displej IPS HD Triluminos s Mobile BRAVIA Engine 2. Na pozeranie filmov a sledovanie fotiek je to výborná funkcia. Citeľné zlepšenie obrazu si každý všimne. Funkcia zlepšuje kontrast, rozširuje počet zobraziteľných farieb, doostruje a znižuje šum. Keď to všetko spojíme, výsledkom je lepšie vyzerajúci film, hoci jeho kvalita nemusí byť úplne prvotriedna.

Chválime aj fotoaparát, ktorý pracuje dobre aj v tmavších scénach alebo pri umelom osvetlení. Ten na prednej strane má 1,1 Mpx, čo trochu zaostáva za inými „selfie“ modelmi. Podstatné však pre nás bolo fotenie hlavným fotoaparátom. Telefón je rýchly na pracovné aj multimediálne používanie. Všimli sme si však, že pri niektorých hrách boli animácie mierne pomalšie. Vzhľadom na to, že ide o procesor z novej série, prikladáme tento fakt skôr potrebe optimalizácie hry. Naše benchmarky ukazujú, že na tento telefón rozhodne čakať nebudete.

S modelom T3 sme boli vcelku spokojní. Rozlíšenie displeja by mohlo byť vyššie, no HD nám neprekážalo a navyše sa priaznivo podpísalo na cene a vyššom výkone v grafických aplikáciách. Za zmienku stojí aj výdrž, v režime STAMINA vydrží smartfón takmer dva pracovné dni.

Hodnotenie

Ultratenké telo, materiálové spracovanie, kvalita displeja, fotoaparát, výdrž na batériu, celkové výkonové a parametrové zladenie tohto modelu
Nadrozmerné orámovanie displeja

Cena: 349 EUR
Zapožičal: Sony Mobile

Verdikt PC REVUE

Alcatel OneTouch Idol X+ je výborný telefón so silným CPU. Jeho čas však ešte len príde, najmä keď naň budú optimalizované aplikácie. ASUS Zenfone 4 je zaujímavý počin v segmente low-end. Nedajte sa však pomýliť, má silné šance na trhu. HTC One mini 2 je výborný telefón. Vynikajúco fotí, má extra dobrý zvukový prejav a celkovo sa dobre používa. HTC má tak ďalšieho pyšného zástupcu rodiny One. Sony Xperia T3 sa bude páčiť používateľom hľadajúcim väčší telefón, ktorý poslúži na sledovanie filmov a bude mať pohodlné ovládanie vďaka veľkej ploche.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá