Image
18.7.2016 0 Comments

Zásadná zmena: CryptoDrop spoľahlivo zastaví každý ransomvér a poradí si aj s novými verziami

Explózia ransomvéru, škodlivého softvéru, ktorým hackeri zašifrujú dáta v počítači, aby mohli za ich dešifrovanie požadovať výkupné, sa stáva jedným z najnaliehavejších problémov v digitálnom svete. Útoky sa najčastejšie objavujú v podobe e-mailu, ktorý zdanlivo odoslal niekto známy. Príjemca v ňom klikne na odkaz a nevedomky tak spustí malvér, ktorý zašifruje jeho dáta. Vzápätí dostane správu požadujúcu za ich dešifrovanie výkupné vo výške niekoľko sto až niekoľko tisíc dolárov, ktoré však zvyčajne treba zaplatiť v digitálnej mene bitcoin.

Ponúknutých bolo už niekoľko riešení, no tím výskumníkov z University of Florida (UF) teraz tvrdí, že našiel spôsob, ako sa s ním definitívne vyrovnať. Antivírusový program môže zablokovať ransomvér, ak ho rozpozná. Lenže práve v tom je problém. Tieto útoky sú totiž navrhnuté tak, aby boli zakaždým jedinečné. A práve v tomto smere je nový softvér CryptoDrop iný ako bežné antivírusové riešenia. Nie je totiž zameraný vyslovene na vyhľadávanie malvéru, ale sleduje dianie v operačnom systéme a odhalí, ak sa začne diať niečo podozrivé.

Ako vedci hovoria, nejde o to, aby sa ransomvér udržal mimo počítača, naopak, treba mu dovoliť zašifrovať pár súborov. „Náš systém je skôr systém včasného varovania. Nezabráni ransomvéru spustiť sa, zabraňuje mu dokončiť svoju úlohu. Stratíte len niekoľko obrázkov či dokumentov, no neprídete o všetko, čo je na pevnom disku, a zbavíte sa bremena, že budete musieť zaplatiť výkupné,“ povedal Nolen Scaife, doktorand na UF.

CryptoDrop rozpozná, keď sa zdanlivo neškodný kód začne správať nebezpečným spôsobom, a sleduje, čo sa deje s dátami, aby sa dali potom uskutočniť potrebné opatrenia. Potom ransomvér zastaví, nedovolí mu zašifrovať všetky súbory.

Výskumníci konfrontovali svoj detektor s niekoľkými stovkami vzoriek ransomvéru. Ten rozpoznal 100 % vzoriek malvéru, pričom zašifrovaných bolo priemerne 10 súborov. CryptoDrop hladko spolupracuje s antivírusovým softvérom. Výhodné je, že je veľmi flexibilný, netreba čakať na aktualizáciu antivírusu, systém deteguje aj nové verzie ransomvéru.

V súčasnosti je k dispozícii dobre fungujúci prototyp, ktorý pracuje na systémoch Windows. Tím teraz hľadá partnera, aby mohol svoj produkt komercializovať a ponúknuť širokej verejnosti.

Zdroj: news.ufl.edu

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Nové riešenie Esetu pre domácnosti chráni lepšie pred ransomwarom, špehovaním webkamery a postará sa aj o heslá

27.10.2016 00:18

ESET uviedol na trh nový rad svojich riešení pre domácnosti, ktoré reagujú na vývoj v oblasti bezpečnostných hrozieb. Súčasťou tohto radu je i nový produkt ESET Smart Security Premium, ktorý poskytuje ...

Bezpečnosť

Na obrovskom útoku DDoS sa podieľali kamery aj termostaty. Malo vraj ísť o odplatu

26.10.2016 00:00

Niekoľko kybernetických útokov na serverové farmy kľúčovej internetovej firmy v piatok opakovane narušilo prístup k veľkým webom a internetovým službám vrátane Twitteru, Netflixu a PayPalu. Manch ...

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá