Image
19.3.2014 0 Comments

Zariadenia s dual OS zrejme nebudú – Microsoft a Google sú proti

Asus_TD300.jpg V januári na veľtrhu CES 2014 predstavili Asus a Intel nevšedný hybridný počítač - dual-OS Transformer Book Duet TD300. Bol navrhnutý tak, že spúšťal popri sebe dva operačné systémy - úplnú verziu Androidu spolu s úplnou verziou Windows. Hardvérové tlačidlo potom umožňovalo prepínať sa medzi týmito dvoma režimami. Aplikácie a dáta oboch systémov boli oddelené, na možnosť zdieľania ich bolo treba uložiť do osobitného zdieľaného diskového oddielu.

Od začiatku sa hovorilo, že Google ani Microsoft neboli nadšení týmto úsilím Asusu a Intelu. Microsoft chcel, aby zariadenie bežalo na Windows 8, a Google zasa chcel čisto androidový tablet. Hlavným dôvodom bolo zachovanie svojho majoritného postavenia na trhu - v prípade Androidu na mobilnom a v prípade Windows na stolových počítačoch a notebookoch.

Na druhej strane prednedávnom Microsoft vyslovene povzbudzoval výrobcov smartfónov na výrobu dual-boot modelov s Windows Phone a Androidom. Rokoval o tom s HTC, Huawei aj Samsungom. Podľa niektorých kritikov by dual-boot na niektorých špičkových androidových zariadeniach mohol poslúžiť na umelé rozširovanie používateľskej základne Windows Phone, ktorému sa na trhu veľmi nedarí.

Takže to, čo je žiaduce na trhu smartfónov, kde je vítané každé percento trhového podielu navyše, je už neprípustné v oblasti desktopových systémov, kde má redmodská spoločnosť dominantné postavenie.

Takisto Google by mal len malú motiváciu na podporu dual-boot modelov, pretože by tak vlastne pomohol Microsoftu presadiť sa v oblasti mobilných zariadení, kde je Android dominantný.

Asus teda pre „novú politiku" Microsoftu nepodporovať produkty s dvoma operačnými systémami odkladá práce na svojom hybridnom zariadení a prestane predávať aj dual-OS počítače typu all-in-one Transformer AIO P1801 a P1802, ktoré uviedol na trh minulý rok. Je však otázne, koho by takéto zariadenia s dvoma operačnými systémami oslovili.

Teoreticky by mali prilákať používateľov, ktorí chcú v jednom zariadení skĺbiť pracovné povinnosti s voľnočasovými aktivitami. No Asus Transformer Book v skutočnosti neumožňoval plnohodnotné zdieľanie dát medzi dvoma operačnými systémami. Disková partícia, kde sa takéto dáta mohli uložiť, mala kapacitu len 4 GB v predvolenom nastavení, čo sa veľmi rýchlo naplní. To znamená, že by bolo treba buď zmeniť veľkosť tohto oddielu, alebo sa neustále prepínať medzi dvoma systémami.

Záujem by teda mala zrejme len obmedzená skupina používateľov, predovšetkým vývojári, ktorí vyvíjajú aplikácie pre viac operačných systémov. Pre ostatných by to nemalo veľký význam.

Okrem toho nie je jasné, či by sa podarilo dosiahnuť perfektnú kompatibilitu na úrovni súborov medzi rôznymi aplikáciami v dvoch priestoroch. Pre drvivú väčšinu používateľov by sa využitie schopnosti tabletu s Windows používať OS Android obmedzila len na hranie hier, ktoré pre systém Windows nie sú k dispozícii.

Zdroj: extremetech.com
online.wsj.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Podpora Windows 7 sa skončí o tri roky. Tento rok končí Vista a kancelársky balík Microsoft Office 2007

19.01.2017 00:25

Svetovo najpopulárnejší desktopový operačný systém Windows 7 má už takmer 8 rokov. Blíži sa termín oficiálneho ukončenia jeho podpory, ktorý Microsoft určil na 14. januára 2020. Tradičná podpora sa s ...

Produkty

Inovatívne tepelné kamery pre smartfóny prichádzajú na trh

19.01.2017 00:20

Výrobca tepelných kamier Flir Systems odhalil svoju novú kameru, určenú pre Android. Kamera Flir One sa k smartfónu pripevní prostredníctvom portu USB typu C a používateľovi poskytne tepelný obraz obj ...

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá