5.6.2014 0 Comments

Západná Európa: Trh s technickým spotrebným tovarom je stabilizovaný

Západoeurópsky trh s technickým spotrebným tovarom vykazoval počas prvých 3 mesiacov roka 2014 relatívne stabilitu. Tržby dosiahli takmer 48,1 miliárd €, čo predstavuje mierny pokles o 0,5 percenta v porovnaní s prvým štvrťrokom 2013. Toto sú niektoré z výsledkov indexu GfK TEMAX® Western Europe za prvý kvartál 2014.

Boli to najmä trhy s veľkými a malými domácimi spotrebičmi, ktoré sa v medziročnom porovnaní tešili zdravému rastu a vyšším tržbám. Telekomunikačný segment zaregistroval rovnomerný vývoj, ale jeho rast sa v prvom štvrťroku 2014 zastavil. Z hľadiska jednotlivých krajín najlepší vývoj v danom období vykázali Portugalsko, Španielsko a Spojené kráľovstvo.

Malé domáce spotrebiče: silný rast v kuchynskom segmente a v segmente čistiacich spotrebičov
V prvom štvrťroku 2014 dosiahli tržby na trhu s malými domácimi spotrebičmi v Západnej Európe takmer 3,3 miliárd €. Predstavuje to stabilný medziročný nárast na úrovni 4,4 percenta. K tomuto pozitívnemu vývoju prispeli takmer všetky krajiny, ktoré sú zahrnuté v prieskume GfK TEMAX® Western Europe. Jedinými výnimkami boli Švédsko a Nemecko, ktoré zaznamenali mierny pokles na úrovni 0,9 percent. Najsilnejší impulz pre rast vyšiel z kategórie kuchynských spotrebičov a vysávačov. Darilo sa predovšetkým dobre vybaveným ručným tyčovým vysávačom bez kábla z prémiového segmentu ako aj cylindrickým vysávačom bez vreciek. V segmente kuchynských spotrebičov boli mimoriadne populárne tradičné kuchynské roboty a stolné mixéry, ktoré ťahali tržby nahor, a to najmä v Spojenom kráľovstve.

Veľké domáce spotrebiče: energický štart prvého kvartálu
Západoeurópsky trh s veľkými domácimi spotrebičmi zaznamenal energický rozbeh roka s rastom na úrovni 3,9 percent. Celkový objem tržieb v prvom štvrťroku 2014 dosiahol 7,7 miliárd €. Nemecko a Spojené kráľovstvo dosiahli najvyšší nárast - predovšetkým Spojené kráľovstvo, ktoré zaznamenalo výrazné zvýšenie cien. Vo Švédsku vývoj do istej miery zaostal za minulým rokom, čo viedlo k miernemu poklesu o 0,3 percent. Krajiny, ktoré najvýraznejšie postihla hospodárska kríza (Portugalsko a Grécko) tiež vykázali výrazné ozdravenie, hoci grécky trh ešte stále zápasí so silným tlakom na ceny. Sušičky s tepelným čerpadlom zdvihli tržby vo všetkým krajinách, ktoré sa zúčastnili prieskumu, a demonštrovali tak všeobecný trend smerujúci k nákupu energeticky úsporných spotrebičov.

Telekomunikácie: rastúci tlak na ceny smartfónov
Západoeurópsky trh s telekomunikačnými zariadeniami dosiahol v prvom štvrťroku 2014 rast na úrovni približne 0,5 percenta a vygeneroval tržby takmer vo výške 10,0 miliárd €. Napriek skutočnosti, že Európa je už vyspelým trhom, bol dopyt po mobilných telefónoch a smartfónoch aj v prvom štvrťroku 2014 pozitívny. Na druhej strane však dopyt po mobiloch čoskoro dosiahne bod saturácie a cenová erózia už nebude viac kompenzovaná výmenou zariadení v rámci produktového mixu za kvalitnejšie (a tým pádom aj drahšie) telefóny. Napriek tomu prichádzajúce vlajkové lode viacerých značiek v segmente smartfónov aj mobilných telefónov obnovujú nádej na mierne zlepšenie vývoja tržieb v druhom štvrťroku.

Kancelárske vybavenie a spotrebný tovar: náznaky optimistického vývoja
V prvom štvrťroku 2014 zostal západoeurópsky trh s kancelárskym vybavením a spotrebným tovarom na úrovni prvého štvrťroku roku 2013 s tržbami v objeme 4 miliardy €. Spomedzi krajín, ktoré skúma štúdia GfK TEMAX® Western Europe, dosiahli pozitívny nárast Nemecko, Holandsko, Grécko a Spojené kráľovstvo. Segment tlačiarní zostáva celkovo pod silným tlakom, ale všeobecný negatívny trend sa na niektorých trhoch postupne otáča a tržby sú opäť na vzostupe, čo je pozitívnym znamením. Výsledkom by tiež bolo, že pokles v segmente spotrebného kancelárskeho tovaru by sa postupne mohol spomaľovať.

Informačné technológie: mobilita a flexibilnosť sú kľúčové vlastnosti
Celkový objem tržieb vygenerovaných v prvom štvrťroku 2014 na západoeurópskom trhu s informačnými technológiami dosiahol približne 14 miliárd €, čo predstavuje pokles o 2 percentá v porovnaní s predošlým rokom. Na druhej strane však Nemecko, Portugalsko a Grécko dosiahli výrazný nárast. Očakáva sa, že predaj počítačových zariadení, ktoré spĺňajú potreby zákazníkov z hľadiska dizajnu a možností mobilného použitia, bude v roku 2014 vykazovať silnejúci nárast. Budú to predovšetkým zariadenia s dotykovou obrazovkou, ktoré sa budú tešiť z rastúceho predaja. Navyše sa správanie používateľov nepochybne zmení smerom k silnejúcemu dopytu po úložných riešeniach ako aj sieťových zariadeniach na zdieľanie a ukladanie obsahu.

Spotrebná elektronika: negatívny trend sa výraze stabilizuje
Celkový objem tržieb vygenerovaných na západoeurópskom trhu so spotrebnou elektronikou dosiahol v prvom štvrťroku 2014 takmer 7,7 miliárd €. To korešponduje s miernym medziročným poklesom na úrovni 2,3 percent. Na druhej strane sa negatívny trend výrazne stabilizuje a to najmä v Spojenom kráľovstve, Švédsku a Portugalsku. Napriek niektorým pozitívnym indikátorom trhového nárastu ozdravenie nie je zatiaľ stabilné. Ceny v TV segmente zostávajú aj naďalej pod tlakom a nevykazujú takmer žiadny pozitívny vývoj z hľadiska tržieb. Spoločnosť GfK však napriek tomu vidí dobrý potenciál v segmente HDTV vďaka technológii 4K/UHD ako aj v kategórii prepojeného audia a dokovacích reproduktorov.

Foto segment*: celkový pokles trhu s rastúcimi úzko špecifickými segmentmi
V prvom štvrťroku 2014 objem západoeurópskeho trhu vo foto segmente dosiahol takmer 1,4 miliárd €, čo predstavuje medziročný pokles o 15,2 percent. Spomedzi všetkých krajín, ktoré sú zahrnuté do indexu GfK TEMAX® Western Europe sa najviac darilo Spojenému kráľovstvu, ktoré však napriek tomu vykázalo negatívny vývoj. Vysokokvalitné modely, ktoré nemožno jednoducho nahradiť smartfónmi, sa ešte stále tešili z pozitívneho rastu. Navyše, Wi-Fi, ktoré umožňuje rýchlu dátovú komunikáciu sa stáva čoraz dôležitejšou funkciou fotoaparátov.
* Foto segment zahŕňa fotoaparáty, kamery a príslušenstvo

GfK TEMAX® Western Europe: Trh s technickým spotrebným tovarom sa zdá byť opäť silnejšíPo celkovo náročnom roku 2013 sa západoeurópsky trh s technickým spotrebným tovarom v prvom štvrťroku 2014 zdá byť opäť silnejší. Pozitívny dopad prišiel predovšetkým zo segmentov malých a veľkých domácich spotrebičov. Trhy v niektorých krajinách tiež priniesli povzbudzujúce signály. Predovšetkým krajiny Južnej Európy, ktoré najviac postihla hospodárska kríza, čiastočne vykázali za prvé tri mesiace roka výrazné nárasty tržieb. Tento vývoj bol tiež reflektovaný v najnovších výsledkoch štúdie spoločnosti GfK o spotrebiteľskej klíme, ktorej závery potvrdzujú, že medzi spotrebiteľmi sa posilňujú optimistické nálady.


Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

ČR: NETGEAR predstavil najrýchlejší Wifi router R9000

21.10.2016 10:10

Společnost NETGEAR, Inc. (NASDAQGM: NTGR), globální dodavatel inovativních síťových produktů pro koncové uživatele, firmy i poskytovatele služeb, představuje Nighthawk X10 (R9000), první a nejrychlejš ...

Tlačové správy

Microsoft podporuje Europe Code Week a učí deti programovať

21.10.2016 10:00

Jednou z najdôležitejších výziev pracovného trhu Európskej únie bude riešenie priepasti medzi ponukami práce v odbore moderných technológií a digitálnymi zručnosťami mladých ľudí. Pracovný trh Únie to ...

Tlačové správy

Facebook denne priláka viac ako milardu používateľov. Sociálne siete ale prinášajú riziká

21.10.2016 09:40

Obľuba sociálnych sietí stále rastie. Podľa výskumu spoločnosti PewResearch Center využíva sociálne médiá 90 % ľudí vo veku od 18 do 29 rokov, výrazný nárast pozorujeme aj u starších užívateľov. Na so ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá