29.11.2012 0 Comments

Zamestnanci UMC protestujú pred úradom vlády proti stimulom

Desiatky zamestnancov spoločnosti Universal Media Corporation (UMC) z Nového Mesta nad Váhom prišli v stredu štrajkovať pred Úrad vlády SR proti nerovným podmienkam na trhu. "Vláda nás pripravuje o pracovné miesta, pretože odsúhlasila konkurentom stimuly," povedala pre agentúru SITA členka štrajkového výboru Magdaléna Verešová.

Zamestnanci spoločnosti UMC, ktorá vyrába predovšetkým LCD a LED televízory sa tak postavili proti kritizovaným investičným stimulom vo výške takmer 20 mil. eur, ktoré vláda nedávno priklepla galantskému Samsungu. "Vláda nás dostala do nerovných podmienok, strácame konkurencieschopnosť," skonštatovala Verešová.

Firma UMC donedávna zamestnávala zhruba 750 ľudí, za posledný mesiac však pre problémy prepustila 150 zamestnancov. Vedenie spoločnosti vraj už komunikovalo aj s ministerstvom práce a ministerstvom hospodárstva, pomoci sa ale nedočkali.

Podľa tajomníka ministerstva práce Jozefa Buriana má firma len problémy s odbytom a svojich zamestnancov len využíva ako živý štít. "Táto firma už v minulosti získala od štátu 235 mil. slovenských korún," povedal. Ako dodal, mohlo ísť aj o výrazne väčší balík financií, firma však nesplnila podmienky pre jeho získanie.

Minister hospodárstva Tomáš Malatinský vraj firmu UMC navštívil pred mesiacom a s vedením rokoval. Spoločnosť podľa neho nemá nárok na stimuly, pretože sa nechystá zaviesť nové technológie, ani prijať nových ľudí. "V tomto prípade je to neporovnateľné, Samsung vytvára novú technológiu," skonštatoval Malatinský. Ako dodal, firma mala v minulosti možnosť čerpať daňové úľavy, čo však nevyužila.

Spoločnosť Universal Media Corporation je v Slovenskej republike aktívna od roku 2004. V Novom Meste nad Váhom prevádzkuje svoj vlastný výrobný podnik, postavený na zelenej lúke v roku 2005, na ploche 24 tisíc metrov štvorcových.

Televízory predáva napríklad pod značkami Blaupunkt, UMC či Eternity, vyrába aj pre veľké obchodné reťazce, ako napríklad TESCO. Väčšina z televízorov vyrobených v UMC je určená na export. Medzi hlavné odberateľské trhy patria Veľká Británia, Nemecko, Portugalsko a Španielsko.


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

JUMP soft je najrýchlejšie rastúca IT firma na Slovensku. Toto sú ďalšie

24.10.2016 00:08

Deloitte zverejnil rebríček 50 najrýchlejšie rastúcich technologických spoločností v strednej Európe. Zo Slovenska sa v rebríčku CE Technology Fast 50 umiestnilo tento rok 5 spoločností – najvyššie um ...

Biznis

Yrobot Cup: Stredné školy si zmerali sily v elektronike, informatike a počítačovom inžinierstve

24.10.2016 00:09

V Bratislave prebehol Yrobot Cup,  prezentácia a vyhodnotenie projektov v rámci programu Stredné školy a technika 2015 ktorú podporuje Nadácia Volkswagen Slovakia. Nadácia od roku 2012 vyhlasuje gran ...

Biznis

Pozrite si fotografie z IT GALA

22.10.2016 00:20

Pozrite si ako vyzeralo prestížne výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií IT GALA 2016. O príjemné prostredie, zábavu, zaujímavých ľudí z IT komunity a skvelé ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá