Image
13.8.2014 0 Comments

Záhadná firma: Žiadny majetok, žiadny obrat, ale trhová kapitalizácia 4,5 mld. dolárov

Finančný svet so záujmom upriamuje pozornosť na spoločnosť Cynk Technology. Vyzerá to totiž tak, že nemá nijaký majetok, nijaký obrat a má len jedného zamestnanca. Volá sa Marlon Luis Sanchez a podľa webu 4-traders.com vlastní 210 miliónov akcií spoločnosti (72 %). Napriek tomu trhová kapitalizácia firmy je na úrovni 4,5 mld. dolárov a hodnota jej akcií od 17. júna do 9. júla vzrástla o neuveriteľných 24 416 % (na porovnanie, cena akcií Applu, jednej z najúspešnejších technologických firiem, stúpla od roku 1980 „iba" o 18 000 %). No aj tak vám zrejme nijaký odborník nebude odporúčať, aby ste do nej investovali.

cynk_gain_since_june_17.png

Možno si poviete, že aj Instagram mal len 11 zamestnancov, a predsa zaň Facebook zaplatil miliardu dolárov. A aj firma podobnej veľkosti Snapchat dostala ponuku na 3 mld. dolárov. No tieto spoločnosti mali niečo, čo Cynk Technology nemá - milióny používateľov.

Zdá sa, že jediné veci, ktoré Cynk má, sú málo používaná webová stránka (sociálna sieť introbiz.com) a kotácia na burze. To však určite neopodstatňuje takúto trhovú hodnotu.

introbiz.png

Ako teda mohla firma zaznamenať takýto raketový nástup? Možno ide o taktiku známu pod názvom pump and dump, teda postup zameraný na zvýšenie ceny akcií prostredníctvom odporúčania na nákup na základe nepravdivých, zavádzajúcich alebo značne zveličených vyhlásení. Stačí teda nakúpiť slabo obchodovateľné akcie, presvedčiť ľudí, že je to dobrá „investícia", aby ich začali kupovať, a potom ich rýchlo rozpredať prv, než ich cena klesne na východiskovú hodnotu.

Ibaže v prípade Cynku chýba dôkaz o tom, že ide o takýto postup. O čo teda v skutočnosti ide? Burzoví experti len krútia hlavou a analytici vyzývajú na opatrnosť. Je to nejaký žart alebo technologická bublina, ktorá čoskoro spľasne?

Zdroj: businessinsider.com
forbes.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá