Image
13.8.2014 0 Comments

Záhadná firma: Žiadny majetok, žiadny obrat, ale trhová kapitalizácia 4,5 mld. dolárov

Finančný svet so záujmom upriamuje pozornosť na spoločnosť Cynk Technology. Vyzerá to totiž tak, že nemá nijaký majetok, nijaký obrat a má len jedného zamestnanca. Volá sa Marlon Luis Sanchez a podľa webu 4-traders.com vlastní 210 miliónov akcií spoločnosti (72 %). Napriek tomu trhová kapitalizácia firmy je na úrovni 4,5 mld. dolárov a hodnota jej akcií od 17. júna do 9. júla vzrástla o neuveriteľných 24 416 % (na porovnanie, cena akcií Applu, jednej z najúspešnejších technologických firiem, stúpla od roku 1980 „iba" o 18 000 %). No aj tak vám zrejme nijaký odborník nebude odporúčať, aby ste do nej investovali.

cynk_gain_since_june_17.png

Možno si poviete, že aj Instagram mal len 11 zamestnancov, a predsa zaň Facebook zaplatil miliardu dolárov. A aj firma podobnej veľkosti Snapchat dostala ponuku na 3 mld. dolárov. No tieto spoločnosti mali niečo, čo Cynk Technology nemá - milióny používateľov.

Zdá sa, že jediné veci, ktoré Cynk má, sú málo používaná webová stránka (sociálna sieť introbiz.com) a kotácia na burze. To však určite neopodstatňuje takúto trhovú hodnotu.

introbiz.png

Ako teda mohla firma zaznamenať takýto raketový nástup? Možno ide o taktiku známu pod názvom pump and dump, teda postup zameraný na zvýšenie ceny akcií prostredníctvom odporúčania na nákup na základe nepravdivých, zavádzajúcich alebo značne zveličených vyhlásení. Stačí teda nakúpiť slabo obchodovateľné akcie, presvedčiť ľudí, že je to dobrá „investícia", aby ich začali kupovať, a potom ich rýchlo rozpredať prv, než ich cena klesne na východiskovú hodnotu.

Ibaže v prípade Cynku chýba dôkaz o tom, že ide o takýto postup. O čo teda v skutočnosti ide? Burzoví experti len krútia hlavou a analytici vyzývajú na opatrnosť. Je to nejaký žart alebo technologická bublina, ktorá čoskoro spľasne?

Zdroj: businessinsider.com
forbes.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá