Image
13.8.2014 0 Comments

Záhadná firma: Žiadny majetok, žiadny obrat, ale trhová kapitalizácia 4,5 mld. dolárov

Finančný svet so záujmom upriamuje pozornosť na spoločnosť Cynk Technology. Vyzerá to totiž tak, že nemá nijaký majetok, nijaký obrat a má len jedného zamestnanca. Volá sa Marlon Luis Sanchez a podľa webu 4-traders.com vlastní 210 miliónov akcií spoločnosti (72 %). Napriek tomu trhová kapitalizácia firmy je na úrovni 4,5 mld. dolárov a hodnota jej akcií od 17. júna do 9. júla vzrástla o neuveriteľných 24 416 % (na porovnanie, cena akcií Applu, jednej z najúspešnejších technologických firiem, stúpla od roku 1980 „iba" o 18 000 %). No aj tak vám zrejme nijaký odborník nebude odporúčať, aby ste do nej investovali.

cynk_gain_since_june_17.png

Možno si poviete, že aj Instagram mal len 11 zamestnancov, a predsa zaň Facebook zaplatil miliardu dolárov. A aj firma podobnej veľkosti Snapchat dostala ponuku na 3 mld. dolárov. No tieto spoločnosti mali niečo, čo Cynk Technology nemá - milióny používateľov.

Zdá sa, že jediné veci, ktoré Cynk má, sú málo používaná webová stránka (sociálna sieť introbiz.com) a kotácia na burze. To však určite neopodstatňuje takúto trhovú hodnotu.

introbiz.png

Ako teda mohla firma zaznamenať takýto raketový nástup? Možno ide o taktiku známu pod názvom pump and dump, teda postup zameraný na zvýšenie ceny akcií prostredníctvom odporúčania na nákup na základe nepravdivých, zavádzajúcich alebo značne zveličených vyhlásení. Stačí teda nakúpiť slabo obchodovateľné akcie, presvedčiť ľudí, že je to dobrá „investícia", aby ich začali kupovať, a potom ich rýchlo rozpredať prv, než ich cena klesne na východiskovú hodnotu.

Ibaže v prípade Cynku chýba dôkaz o tom, že ide o takýto postup. O čo teda v skutočnosti ide? Burzoví experti len krútia hlavou a analytici vyzývajú na opatrnosť. Je to nejaký žart alebo technologická bublina, ktorá čoskoro spľasne?

Zdroj: businessinsider.com
forbes.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá