Image
4.5.2015 0 Comments

Záchrana pre planétu. Projekt lesníckych dronov by mal vysadiť až miliardu stromov ročne

fletcher.jpg Bývalý zamestnanec NASA prišiel s myšlienkou využiť bezpilotné lietadlá na zvrátenie škôd spôsobených výrubom dažďových pralesov. Zdĺhavé a finančne náročné ručné vysádzanie stromov by tak nahradil oveľa efektívnejší spôsob.

O vývoji a úspechoch dronov sa hovorí takmer neustále. Ani v tomto prípade to nebude inak. Spoločnosť BioCarbon Engineering na čele s bývalým inžinierom NASA Laurenom Fletcherom predniesla návrh, ktorý by zvrátil hroziaci ekologický dôsledok, s akým sa spája bezhlavé odlesňovanie. Riešenie vidia práve v bezpilotných lietadlách, ktoré by sa zaslúžili o hromadné sadenie stromov. Spoločnosť navyše spolupracuje s firmou VulcanUAV, zaoberajúcou sa výrobou masívnych dronov, schopných uniesť až osemkilový náklad.

„Globálne odlesňovanie prebieha v priemyselnej miere. Vlády a organizácie vynakladajú miliardy na výsadbu stromov, ale štandardná metóda ručnej výsadby je drahá a nie je dostatočne rýchla," ozrejmil Fletcher. Nová metóda zalesňovania za pomoci dronov by bola rýchlejšia a presnejšia. Denne by sa vysadilo až 36-tisíc semien, a to aj na menej dostupných miestach.

dron_les.gif

Výsadba bude pozostávať z troch krokov. Prvým bude monitorovanie a mapovanie terénu prostredníctvom dronov. Na základe získaných informácií sa vytvorí 3D model. Podľa neho sa rozhodne, kde sa stromy budú vysádzať. Zalesňovanie bude až druhý krok. Nakoniec sa vyhodnotia dosiahnuté výsledky.

vysadba_model.png

Drony budú vybavené nádobou so stlačeným vzduchom. Jeho vplyvom sa kapsuly (s predklíčeným semienkom a vyplnené gélom obsahujúcim potrebné živiny) vymrštia na vybrané miesto dostatočne rýchlo, aby sa predišlo odfúknutiu semien alebo zničeniu koreňov už počas výsadby. Časom sa kapsuly v zemi samovoľne rozložia.

zalesnovaci_dron.png

V prípade, že by sa projekt ujal a vlády by ho finančne podporili, takýto spôsob zalesňovania by sa mohol začať budúci rok v Brazílii a Južnej Afrike.


Zdroj: geek.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Južná Kórea sa chce stať „bezhotovostnou spoločnosťou“. V roku 2017 začne sťahovať z obehu mince

06.12.2016 00:19

Južná Kórea je už dnes jedna z krajín najmenej závislých od hotovostných platieb. Na jedného obyvateľa tu pripadá 1,9 kreditných kariet a len asi 20 % platieb sa tu vykonáva prostredníctvom papierovýc ...

Technológie 1

Volvo sa v tichosti stáva technologickou autoveľmocou

06.12.2016 00:13

Ak je reč o high-tech autách, v mysli sa vám zrejme najskôr vybaví Tesla alebo BMW. No je tu aj ďalší výrobca, ktorý sa nenápadne a potichu stáva technologickou veľmocou. Švédska automobilka Volvo bol ...

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá