Image
4.5.2015 0 Comments

Záchrana pre planétu. Projekt lesníckych dronov by mal vysadiť až miliardu stromov ročne

fletcher.jpg Bývalý zamestnanec NASA prišiel s myšlienkou využiť bezpilotné lietadlá na zvrátenie škôd spôsobených výrubom dažďových pralesov. Zdĺhavé a finančne náročné ručné vysádzanie stromov by tak nahradil oveľa efektívnejší spôsob.

O vývoji a úspechoch dronov sa hovorí takmer neustále. Ani v tomto prípade to nebude inak. Spoločnosť BioCarbon Engineering na čele s bývalým inžinierom NASA Laurenom Fletcherom predniesla návrh, ktorý by zvrátil hroziaci ekologický dôsledok, s akým sa spája bezhlavé odlesňovanie. Riešenie vidia práve v bezpilotných lietadlách, ktoré by sa zaslúžili o hromadné sadenie stromov. Spoločnosť navyše spolupracuje s firmou VulcanUAV, zaoberajúcou sa výrobou masívnych dronov, schopných uniesť až osemkilový náklad.

„Globálne odlesňovanie prebieha v priemyselnej miere. Vlády a organizácie vynakladajú miliardy na výsadbu stromov, ale štandardná metóda ručnej výsadby je drahá a nie je dostatočne rýchla," ozrejmil Fletcher. Nová metóda zalesňovania za pomoci dronov by bola rýchlejšia a presnejšia. Denne by sa vysadilo až 36-tisíc semien, a to aj na menej dostupných miestach.

dron_les.gif

Výsadba bude pozostávať z troch krokov. Prvým bude monitorovanie a mapovanie terénu prostredníctvom dronov. Na základe získaných informácií sa vytvorí 3D model. Podľa neho sa rozhodne, kde sa stromy budú vysádzať. Zalesňovanie bude až druhý krok. Nakoniec sa vyhodnotia dosiahnuté výsledky.

vysadba_model.png

Drony budú vybavené nádobou so stlačeným vzduchom. Jeho vplyvom sa kapsuly (s predklíčeným semienkom a vyplnené gélom obsahujúcim potrebné živiny) vymrštia na vybrané miesto dostatočne rýchlo, aby sa predišlo odfúknutiu semien alebo zničeniu koreňov už počas výsadby. Časom sa kapsuly v zemi samovoľne rozložia.

zalesnovaci_dron.png

V prípade, že by sa projekt ujal a vlády by ho finančne podporili, takýto spôsob zalesňovania by sa mohol začať budúci rok v Brazílii a Južnej Afrike.


Zdroj: geek.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Technológie 1

Inteligentná čelenka vám sprostredkuje sny podľa vlastného výberu

18.10.2016 00:22

Vo filme Inception z roku 2010 dostane hlavná postava zložitú úlohu implantovať spomienky do niečej mysle počas sna. A zdá sa, že zámerné vyvolávanie snov môže byť čoskoro realitou mimo filmového plát ...

Technológie

Čína stavia najväčší komerčný raketoplán. Má vyniesť na okraj vesmíru až 20 ľudí

18.10.2016 00:19

Myšlienkou vesmírnej turistiky sa dala zlákať aj Čína. Pekinská Technologická akadémia nemá ľahkú úlohu, veď chce konkurovať takým menám ako Virgin Galactic či XCOR. Jej pripravované vesmírne lietadlo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá