Image
15.12.2015 0 Comments

Z tajomnej hviezdy KIC 8462852 na nás nebliká mimozemská civilizácia

Pred dvoma mesiacmi sa v médiách objavili správy o novo objavenej hviezde KIC 8462852, ktorá prejavila zvláštne blikavé správanie. Niektoré hypotézy hovorili, že blikanie by mohlo byť znakom mimozemského života. Teraz však medzinárodná organizácia SETI International, ktorá sa zaoberá hľadaním mimozemskej inteligencie a prejavov života vo vesmíre, prišla s tvrdením, že to nie je dielo mimozemských laserov.

Podľa nového výskumu, uverejneného na blogu organizácie a aj v Astrophysical Journal, nejde o prejavy technologickej zdatnosti inteligentnej civilizácie.

„Hypotéza o cudzích megaštruktúrach okolo KIC 8462852 sa rýchlo rozpadla," vyhlásil Douglas Vakoch, prezident SETI International a autor blogového príspevku. „Nenašli sme nijaké dôkazy o vyspelej civilizácii, úmyselne vyžarujúcej laserové signály smerom k Zemi."

Túto myšlienku vylúčili pozorovania uskutočnené počas šiestich nocí v období medzi 29. októbrom a 28. novembrom v panamskom observatóriu Boquete Optical SETI Observatory. Teleskop v tomto observatóriu je špecializovaný na hľadanie krátkych laserových impulzov, trvajúcich miliardtiny sekundy, ktoré by mohli vysielať mimozemskí dobyvatelia, aby nás varovali pred nadchádzajúcou inváziou (v skutočnosti by však tieto varovné signály boli vyslané ešte za čias Rímskej ríše, pretože trvá asi 1500 rokov, kým doputujú na Zem).

Ak teda vylúčime mimozemskú civilizáciu, čo môže spôsobovať blikotanie tejto záhadnej hviezdy? S veľkou pravdepodobnosť existuje prirodzené vysvetlenie. Možno to zapríčiňuje deformovaný tvar hviezdy alebo roj úlomkov z komét obiehajúci okolo nej.

Zdroj: gizmodo.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 3

Nová batéria môže poháňať smartfón až 400 rokov

05.12.2016 00:13

Vedci z Kalifornskej univerzity v Irvine vyvinuli dobíjaciu batériu, ktorá môže slúžiť až 400 rokov. Ich vynález je pritom takmer úplne dielo náhody. V skutočnosti chceli navrhnúť lepšie nanovodiče na ...

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Výskum

Počítačový systém porovnávajúci genetickú zhodu by mohol pomôcť pri priraďovaní darcov obličiek

01.12.2016 00:14

Nový vyhodnocovací systém, porovnávajúci genetickú zhodu medzi darcami obličiek a ich prijímateľmi, by mohol pomôcť zlepšiť vyhliadky úspešnej transplantácie. Laurent Mesnard z Weill Cornell Medical C ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá