Image
15.12.2015 0 Comments

Z tajomnej hviezdy KIC 8462852 na nás nebliká mimozemská civilizácia

Pred dvoma mesiacmi sa v médiách objavili správy o novo objavenej hviezde KIC 8462852, ktorá prejavila zvláštne blikavé správanie. Niektoré hypotézy hovorili, že blikanie by mohlo byť znakom mimozemského života. Teraz však medzinárodná organizácia SETI International, ktorá sa zaoberá hľadaním mimozemskej inteligencie a prejavov života vo vesmíre, prišla s tvrdením, že to nie je dielo mimozemských laserov.

Podľa nového výskumu, uverejneného na blogu organizácie a aj v Astrophysical Journal, nejde o prejavy technologickej zdatnosti inteligentnej civilizácie.

„Hypotéza o cudzích megaštruktúrach okolo KIC 8462852 sa rýchlo rozpadla," vyhlásil Douglas Vakoch, prezident SETI International a autor blogového príspevku. „Nenašli sme nijaké dôkazy o vyspelej civilizácii, úmyselne vyžarujúcej laserové signály smerom k Zemi."

Túto myšlienku vylúčili pozorovania uskutočnené počas šiestich nocí v období medzi 29. októbrom a 28. novembrom v panamskom observatóriu Boquete Optical SETI Observatory. Teleskop v tomto observatóriu je špecializovaný na hľadanie krátkych laserových impulzov, trvajúcich miliardtiny sekundy, ktoré by mohli vysielať mimozemskí dobyvatelia, aby nás varovali pred nadchádzajúcou inváziou (v skutočnosti by však tieto varovné signály boli vyslané ešte za čias Rímskej ríše, pretože trvá asi 1500 rokov, kým doputujú na Zem).

Ak teda vylúčime mimozemskú civilizáciu, čo môže spôsobovať blikotanie tejto záhadnej hviezdy? S veľkou pravdepodobnosť existuje prirodzené vysvetlenie. Možno to zapríčiňuje deformovaný tvar hviezdy alebo roj úlomkov z komét obiehajúci okolo nej.

Zdroj: gizmodo.com


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 2

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Výskum 4

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá