23.3.2016 0 Comments

Z digitálneho priateľa nepriateľ. Čo všetko sa môžu dozvedieť hackeri z nášho mobilného zariadenia?

Digitálne zariadenia často suplujú našich najlepších priateľov. Máme v nich uložené takmer všetky dôverné informácie, osobné údaje, nosíme ich neprestajne so sebou, dokonca aj do postele či sprchy. Naše zariadenie vie o nás takmer všetko – často viac ako naši najbližší priatelia. Spoločnosti Kaspersky Lab a B2B International si v jednej z posledných štúdií posvietili práve na citlivý vzťah medzi používateľom a jeho digitálnym zariadením. Z výsledkov sa dozvedáme napríklad aj to, že až 30% respondentov si svoje mobilné zariadenie berie so sebou do kúpeľne a dokonca až 25% s ním zdieľa najväčšie tajomstvá. Avšak práve táto dôvera môže byť príčinou zvýšeného rizika najmä vtedy, keď sa do systému zariadenia nabúrajú hackeri a odhalia svetu všetky starostlivo ukryté tajomstvá.

Výsledky štúdie poukázali na to, že prevažná väčšina ľudí v Európe (88%) má uložené dôležité, dôverné a v niektorých prípadoch aj nenahraditeľné informácie vo svojich smartfónoch či iných mobilných zariadeniach, vrátane hesiel, správ, fotiek, kontaktov, súborov a ďalších. Takmer jeden zo štyroch Európanov (23%) pripúšťa, že má vo svojom zariadení aj také informácie, ktoré by nerád komukoľvek a akokoľvek zverejňoval.

Navyše sme si zvykli nosiť a používať tieto zariadenia kamkoľvek sa pohneme – v práci (50%), v aute (38%), v hromadnej doprave (45%), v posteli (55%) a dokonca aj v kúpeľni (30%).

Mimo domova sú tieto zariadenia vystavené rôznym rizikám, vrátane poškodenia, straty či krádeže. Zároveň sú však vystavené aj hackerským útokom kyberzločincov, ktorých cieľom je ukradnutie dát alebo prípadne špehovanie používateľa. K najviac zraniteľným patria zariadenia, ktoré sa pripájajú na otvorené WiFi siete. Len málo ľudí si však uvedomuje tieto riziká a zaoberá sa ochranou pred nimi. Štúdia odhalila, že len 18% používateľov v Európe kontroluje a prispôsobuje svoje online aktivity pri pripojení na nezabezpečenú verejnú WiFi sieť, a to aj napriek skutočnosti, že hackeri vedia cez takéto pripojenie jednoducho zachytiť dáta a heslá. Len niečo okolo polovice používateľov (45%) využíva bezpečnostné funkcie, ktoré prichádzajú aj so zariadením, ide napríklad o blokovanie zariadenia na diaľku, či možnosť lokalizácie strateného zariadenie.

Nedostatočná ochrana vlastného zariadenia môže mať nedozierne následky. Štúdia potvrdila, že až štvrtina tých, ktorí o svoje zariadenie prišli (krádežou alebo stratou), odhalila únik osobných alebo iných citlivých údajov.

Takisto sa netreba spoliehať na to, že sme automaticky v bezpečí v prípade pripojenia na domácu sieť. Tu totiž čelia používatelia iným a niekedy aj väčším rizikám, a to najmä v intímnych priestoroch ako spálňa či kúpeľňa. Hacknuté zariadenie dokáže bez problémov zapnúť napríklad takú kameru, pomocou ktorej nás zločinci môžu sledovať pri našich bežných domácich činnostiach.

„Pocit dôvery vo vlastné mobilné zariadenie môže používateľa zviesť k pozabudnutiu jeho zabezpečenia. Je ťažké si predstaviť, že niečo, čo máme neustále v našej blízkosti a pod dohľadom, by sa mohlo zmeniť na hrozbu. Bohužiaľ, zo skúsenosti vidíme, že sa tomu tak deje. Náš digitálny priateľ sa tak veľmi rýchlo môže zmeniť na digitálneho nepriateľa. Pokiaľ si dostatočne neuvedomíme potenciálne riziká a podceníme ochranu našich zariadení a informácií v nich uložených, ľahko sa môže stať, že prídeme nielen o dôverné údaje či peniaze, ale dokonca aj o vlastnú identitu. Kamera na zariadení je našim oknom do sveta, no zároveň môže byť oknom pre hackerov do nášho súkromia. Bezpečnosť by preto nemala byť len ďalšou možnosťou, ale samozrejmosťou,“ povedal Peter Aleshkin, šéf marketingu zameraného na spotrebiteľov pre rozvíjajúce sa trhy spoločnosti Kaspersky Lab.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Aktivovaný elektronický občiansky preukaz má len 44 % štatutárov

16.01.2017 16:19

Elektronický občiansky preukaz s aktivovaným bezpečnostným osobným kódom (BOK) má iba 44 percent právnických osôb. Upozornil na to v pondelok tlačový odbor Kancelárie Ministerstva vnútra (MV) SR. Od j ...

Tlačové správy

VEDA: Vedci chcú zlepšiť postavenie spoločenských a humanitných vied

16.01.2017 16:17

Spoločenskí a humanitní vedci na Slovensku sú pripravení čeliť výzvam našej doby, jej myšlienkovému a hodnotovému chaosu a skepse. Vyplýva to z Memoranda spoločenských a humanitných vedcov, ktoré na d ...

Tlačové správy

Digitálna mobilná komunikácia na Slovensku oslavuje 20 rokov

16.01.2017 10:25

Už 20 rokov je mobilná komunikácia vďaka digitálnej technológii GSM dostupná pre všetkých Slovákov. Presne 15. januára 1997 spoločnosť Globtel GSM, v súčasnosti Orange, spustil prevádzku prvej digitál ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá