Image
13.3.2014 0 Comments

World Wide Web slávi 25. výročie. Prehľad, čo všetko sa za ten čas udialo.

world-wide-web.jpg Pred 25 rokmi sa zrodil technický dokument, ktorý položil základ služby World Wide Web. Jeho autorom bol mladý, v tom čase 34-ročný počítačový vedec Tim Berners-Lee z Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) vo švajčiarskej Ženeve. Ten navrhol spôsob, ako ľahko pristupovať k súborom na prepojených počítačoch. Vydláždil tak cestu pre globálny fenomén, ktorý sa dotkol života miliárd ľudí.

Dokument bol predstavený 12. marca 1989 a tento deň sa do histórie zapísal ako dátum zrodenia webu.

Tim Berners-Lee však spočiatku narážal na prekážky, aj jeho kolegovia z CERN jeho nápad najprv úplne ignorovali. Hoci americká armáda skúmala možnosť prepojenia počítačov už od 50. rokov minulého storočia a sieť ARPANET vznikla v roku 1969, až World Wide Web ponúkol možnosť pripojiť na takúto sieť širokú verejnosť.

Independent---Great-minds-d.jpg

Kľúčovým aspektom návrhu predloženého Timom Bernersom-Leem totiž bolo, že fungoval v rôznych operačných systémoch, pričom ponúkla možnosť kliknutím na odkaz pristupovať k súborom uloženým na počítačoch umiestnených inde.

V tom čase už existovali konkurenčné on-line služby, ako americký CompuServe či francúzsky Minitel, no na rozdiel od nich Berners-Lee ponúkal svoj systém zadarmo. Spolu s kolegami z CERN navrhol aj jazyk na vytváranie webových stránok (HTML - HyperText Markup Language) a definoval protokol na prenos internetových stránok (HTTP - HyperText Transfer Protocol). A bol aj autorom programu, ktorý poslúžil ako editor aj prehliadač stránok.

V roku 1993 CERN sprístupnil technológiu na voľné použitie pre všetkých. A v priebehu niekoľkých rokov sa milióny ľudí na celom svete stali závislými od toku informácií, ktoré internet prináša.

V 25-ročnej histórii webu bolo veľa významných udalostí, niektoré stručne pripomenieme.

Marec 1989 - britský inžinier a počítačový vedec Tim Berners-Lee z organizácie CERN predložil návrh informačného systému vzájomne prepojených dokumentov umiestnených kdekoľvek v sieti internet, ktorý položil základy webu. Kód bol uvoľnený pre verejnosť na Štedrý deň v roku 1990.

1993 - v USA je sprístupnený prehliadač Mosaic s intuitívnym rozhraním, ktorý má popularizovať web. Vyvinul ho tím pod vedením Marca Andreessena na University of Illinois. Mosaic sa stal základom pre komerčný prehliadač Netscape, ktorý vznikol v roku 1994.

1994 - Čína sa pripája na internet, obsah je však filtrovaný. Biely dom sprevádzkoval stránku www.whitehouse.gov.

1995 - Microsoft uvádza prehliadač Internet Explorer, ktorý napokon porazí Netscape. Spustený bol on-line aukčný web eBay. Prvé internetové pripojenie v Afrike.

1996 - fínska Nokia uvádza na trh prvý mobilný telefón s pripojením na internet, vznikol instantmessagingový program ICQ

1998 - Google začína svoju pôsobnosť, postupom času sa z neho stane najvýznamnejší vyhľadávač. Kontrolu nad doménovým systémom preberá organizácia ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers).

v2-google.jpg

2000 - počítačový vírus ILOVEYOU, šírený elektronickou poštou, infikuje milióny počítačov po celom svete a spôsobuje miliardové škody. Do popredia vystupuje potreba on-line zabezpečenia.

2001 - vzniká Wikipédia, najväčšia internetová encyklopédia, tvorená dobrovoľníkmi. Americký súd rozhodol o uzavretí bezplatnej hudobnej služby Napster pre porušovanie autorských práv. Založená bola sociálna sieť Facebook.

wikipedia.jpg

facebook.jpg

2002 - útok DoS (Denial of Service) položí 8 z 13 koreňových serverov, ktoré umožňujú pripojenie na internet.

2005 - internet používa už miliarda ľudí na svete

2006 - počet internetových stránok prekonal hranicu 100 miliónov. Otvorená bola mikroblogovacia sieť Twitter.

twitter.jpg

2007 - v Estónsku sa uskutočnili prvé on-line parlamentné voľby.

2012 - Facebook prekonal počet jednej miliardy používateľov. Snaha niektorých krajín zaviesť celosvetový vládny dohľad nad internetom sa skončila neúspechom. Obrat on-line obchodu prekonal 1 bilión dolárov. Sonda NASA Curiosity sa na Marse pripojila na mobilnú sociálnu sieť Foursquare.

2013 - internet používa 2,7 mld. ľudí po celom svete, čo je asi 40 % svetovej populácie. Čínština prekonáva angličtinu ako dominantný jazyk. Na svete je viac ako 600 miliónov webových stránok.

Zdroj: phys.org


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá