Image
17.6.2016 0 Comments

Workshop: Ako fotografovať automobilové preteky? Pozrite si zábery predtým a potom

Fotografovanie automobilových pretekov a športu všeobecne má svoje špecifiká, preto sme využili možnosť zúčastniť sa na worshope spoločnosti Canon na pretekárskom okruhu Slovakia Ring v Orechovej Potôni.

Počasie nebolo úplne ideálne, celý čas bolo zamračené, ale typ pretekov bol na daný účel ako stvorený – 24-hodinovka, takže sme mali dosť času na skúšanie a zlepšovanie sa. Úmyselne sme nesiahli po špičkovej a pre väčšinu bežných záujemcov cenovo ťažko dostupnej výbave, no aj tak vyjde výbava pre zanieteného fotografa športu ako dosť veľká investícia. Všetky fotografie v článku sú zosnímané zrkadlovkou Canon EOS 7D Mark II s objektívom Canon EF 70-300 mm f/4-5,6L IS USM.

Mierne pokročilý fotograf by si povedal, že sa veľmi nemá čo učiť. Pozrite si prvý záber z našej fotogalérie. Je to pokus o panning, teda sledovanie objektu pri nízkom nastavenom expozičnom čase tak, aby bolo auto ostré a pozadie rozmazané, čím sa vyjadruje pohyb. Snažili sme sa zachovávať aj základné kompozičné princípy, teda pravidlo tretín horizontálne a vertikálne a takisto pravidlo, že viac priestoru by malo byť pred vozidlom. A aký je výsledok: automobil by mal byť ostrý, ale nie je, v dolnej tretine je široký pás štrku, prípadne trávy, podľa toho, čo sa v danom mieste nachádzalo okolo dráhy, pozadie síce rozmazané, ale nudné až škaredé, možno keby v tej búdke vzadu bol traťový komisár s vlajkou, ktorá by bola zachytená ostro... Skrátka, je to typický záber pre odvekého najlepšieho priateľa fotografa – smetný kôš.

1/125 s f/7,1 300 mm, ISO 100 – záber neskúseného športového fotografa

Na druhom obrázku sú autá vchádzajúce do prvej zákruty v prvom kole. Aspoň sme si to mysleli, ale keby sme sa pred fotením oboznámili so scenárom pretekov, vedeli by sme, že prvé dve kolá sú zahrievacie, keď autá „cik-cak“ jazdou zahrievajú pneumatiky, idú za vozidlom safety car a nesmú sa predbiehať. Obrázok by možno aj mal nepatrnú vypovedaciu hodnotu, ale chýba na ňom to najdôležitejšie – safety car.

1/1250 s f/5,6 300 mm, ISO 640 – chaos na obrázku vyplýva z neznalosti situácie

Následne sme si vypočuli cenné rady skúseného automobilového fotografa Martina Trenklera. Základný kompozičný princíp je, aby auto bolo čo najviac v spodnej časti záberu, samozrejme, výnimky potvrdzujú pravidlo, ak sú na zábere vodiace línie alebo na trávnatom páse okolo dráhy sedí zajac a pozoruje preteky. Fotografuje sa prevažne v režime priority času,  clona nie je až taká dôležitá, ISO sa nastaví podľa svetelných podmienok. Pri panningu treba nastaviť čas 1/200 s a nižšie, po čase, keď získate prax, môžete ísť ešte nižšie, napríklad naše ďalšie zábery sú urobené na 1/50 s. Veľmi cenný pomocník je monopod, pri veľmi dlhých sklách sa bez neho alebo inej pevnej opory nezaobídete. Pri záberoch s pohybovo neostrým pozadím môžete komponovať (alebo orezávať) pokojne aj na stred, aby auto alebo autá boli na čo najväčšej ploche. Pohyb je predsa už vyjadrený neostrosťou a netreba ho zdôrazňovať vynechaním priestoru, do ktorého autá „vchádzajú“.

Profesionál sa nezaobíde bez kvalitného svetelného teleobjektívu

Na získanie niektorých typov záberov treba zaujať zodpovedajúcu polohu. Jedna zo základných poučiek fotografa: Zem (dlažba, trávnik, cesta...) je oveľa čistejšia, než by ste čakali. Poučka neplatí, ak je mokro.

1/50 s f/20 300 mm, ISO 100 – záber po inštruktáži, porovnajte so snímkami na začiatku workshopu

1/50 s f/20 300 mm, ISO 100 – záber po inštruktáži, porovnajte so snímkami na začiatku workshopu

No a posledné najdôležitejšie pravidlo: bezpečnosť predovšetkým. Treba bezpodmienečne dodržiavať všetky pravidlá a pokyny traťových komisárov.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá