Image
17.6.2016 0 Comments

Workshop: Ako fotografovať automobilové preteky? Pozrite si zábery predtým a potom

Fotografovanie automobilových pretekov a športu všeobecne má svoje špecifiká, preto sme využili možnosť zúčastniť sa na worshope spoločnosti Canon na pretekárskom okruhu Slovakia Ring v Orechovej Potôni.

Počasie nebolo úplne ideálne, celý čas bolo zamračené, ale typ pretekov bol na daný účel ako stvorený – 24-hodinovka, takže sme mali dosť času na skúšanie a zlepšovanie sa. Úmyselne sme nesiahli po špičkovej a pre väčšinu bežných záujemcov cenovo ťažko dostupnej výbave, no aj tak vyjde výbava pre zanieteného fotografa športu ako dosť veľká investícia. Všetky fotografie v článku sú zosnímané zrkadlovkou Canon EOS 7D Mark II s objektívom Canon EF 70-300 mm f/4-5,6L IS USM.

Mierne pokročilý fotograf by si povedal, že sa veľmi nemá čo učiť. Pozrite si prvý záber z našej fotogalérie. Je to pokus o panning, teda sledovanie objektu pri nízkom nastavenom expozičnom čase tak, aby bolo auto ostré a pozadie rozmazané, čím sa vyjadruje pohyb. Snažili sme sa zachovávať aj základné kompozičné princípy, teda pravidlo tretín horizontálne a vertikálne a takisto pravidlo, že viac priestoru by malo byť pred vozidlom. A aký je výsledok: automobil by mal byť ostrý, ale nie je, v dolnej tretine je široký pás štrku, prípadne trávy, podľa toho, čo sa v danom mieste nachádzalo okolo dráhy, pozadie síce rozmazané, ale nudné až škaredé, možno keby v tej búdke vzadu bol traťový komisár s vlajkou, ktorá by bola zachytená ostro... Skrátka, je to typický záber pre odvekého najlepšieho priateľa fotografa – smetný kôš.

1/125 s f/7,1 300 mm, ISO 100 – záber neskúseného športového fotografa

Na druhom obrázku sú autá vchádzajúce do prvej zákruty v prvom kole. Aspoň sme si to mysleli, ale keby sme sa pred fotením oboznámili so scenárom pretekov, vedeli by sme, že prvé dve kolá sú zahrievacie, keď autá „cik-cak“ jazdou zahrievajú pneumatiky, idú za vozidlom safety car a nesmú sa predbiehať. Obrázok by možno aj mal nepatrnú vypovedaciu hodnotu, ale chýba na ňom to najdôležitejšie – safety car.

1/1250 s f/5,6 300 mm, ISO 640 – chaos na obrázku vyplýva z neznalosti situácie

Následne sme si vypočuli cenné rady skúseného automobilového fotografa Martina Trenklera. Základný kompozičný princíp je, aby auto bolo čo najviac v spodnej časti záberu, samozrejme, výnimky potvrdzujú pravidlo, ak sú na zábere vodiace línie alebo na trávnatom páse okolo dráhy sedí zajac a pozoruje preteky. Fotografuje sa prevažne v režime priority času,  clona nie je až taká dôležitá, ISO sa nastaví podľa svetelných podmienok. Pri panningu treba nastaviť čas 1/200 s a nižšie, po čase, keď získate prax, môžete ísť ešte nižšie, napríklad naše ďalšie zábery sú urobené na 1/50 s. Veľmi cenný pomocník je monopod, pri veľmi dlhých sklách sa bez neho alebo inej pevnej opory nezaobídete. Pri záberoch s pohybovo neostrým pozadím môžete komponovať (alebo orezávať) pokojne aj na stred, aby auto alebo autá boli na čo najväčšej ploche. Pohyb je predsa už vyjadrený neostrosťou a netreba ho zdôrazňovať vynechaním priestoru, do ktorého autá „vchádzajú“.

Profesionál sa nezaobíde bez kvalitného svetelného teleobjektívu

Na získanie niektorých typov záberov treba zaujať zodpovedajúcu polohu. Jedna zo základných poučiek fotografa: Zem (dlažba, trávnik, cesta...) je oveľa čistejšia, než by ste čakali. Poučka neplatí, ak je mokro.

1/50 s f/20 300 mm, ISO 100 – záber po inštruktáži, porovnajte so snímkami na začiatku workshopu

1/50 s f/20 300 mm, ISO 100 – záber po inštruktáži, porovnajte so snímkami na začiatku workshopu

No a posledné najdôležitejšie pravidlo: bezpečnosť predovšetkým. Treba bezpodmienečne dodržiavať všetky pravidlá a pokyny traťových komisárov.

Zobrazit Galériu

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá