Image
3.4.2014 0 Comments

WorkSpaces od Amazonu sú už dostupné. Virtuálny desktop už od 35 dolárov.

amazon_web_services.jpg Ale spoločnosť ešte musí vybojovať bitku so softvérovou integráciou, zabezpečením a dostupnosťou.

Virtuálne desktopy hostované na cloude Amazon Web Services sú teraz k dispozícii v cenách od 35 dolárov, no podľa expertov má Amazon, ale aj jeho konkurencia ešte pred sebou veľa problémov na vyriešenie. Desktop-as-a-service (DaaS) je zaujímavý trh, kde sa toho momentálne veľa deje. Tento mesiac VMware pustil svoj ​​Horizon DaaS postavený na produktoch získaných akvizíciou firmy Desktone.

Argumentácia pre predaj DaaS je rovnaká ako pri všetkých hostovaných službách, zdôrazňuje nižšie jednorazové investície a minimálne náklady na manažment. Podľa Amazonu je cena za WorkSpaces „vysoko konkurencieschopná s tradičnými desktopmi a súčasne polovičná oproti väčšine platforiem s virtuálnymi desktopmi".

DaaS čiže hostované desktopy sú tvorené operačnými systémami a aplikáciami spúšťanými v dátových centrách prevádzkovateľa a potom sú posielané cez internet na zobrazenie na používateľovom koncovom hardvérovom klientovi. Podobné riešenia sú tu však už dlho a pomerne ťažko bojujú o záujem používateľov. Tým skôr to nové služby nebudú mať jednoduché.

Najväčší problém je softvérová integrácia. Prevádzkovatelia musia zabezpečiť dobrý výkon pri aplikáciách, ktoré vyžadujú prístup k dátam alebo službám databáz alebo middleware, ktoré ležia fyzicky inde, než sú hostované virtuálne desktopy. To je, samozrejme, riešiteľné, ale náročnosť a úspešnosť záleží predovšetkým na komplexnosti doterajšieho aplikačného portfólia. S tým súvisia aj otázky ohľadom bezpečnosti alebo garancie dostupnosti.

WorkSpace sú spočiatku dostupné v dátových centrách Amazonu v Severnej Virgínii a Oregone a ďalšie by mali nasledovať. Samotný Amazon však varuje, že v prípadoch, keď koncoví používatelia sú ďalej než 3000 kilometrov od dátového centra, nebudú desktopy „najsvižnejšie".

Desktopy sú postavené na Windows Server 2008 R2 s Remote Desktop Services, vďaka ktorým používatelia pracujú v prostredí podobnom Windows 7. WorkSpaces môžu byť integrované do Active Directory, keď používatelia môžu používať existujúce účty namiesto toho, aby museli používať odlišné heslá. Desktopy môžu byť spúšťané na PC, počítačoch Mac, iPadoch a tabletoch s Androidom (vrátane Kindle Fire od Amazonu).

Vyžadovaná je len inštalácia špeciálneho softvérového klienta. Pri prechode medzi zariadeniami používateľ jednoducho pokračuje tam, kde na tom prvom skončil.
Budúcnosť DaaS veľmi ovplyvní stratégia Microsoftu, zatiaľ vďaka nevyhnutným licenciám môže priamo ovplyvňovať ceny podobných riešení. Navyše sám pripravuje projekt Mohor, ktorý by bol jeho vlastnou implementáciou DaaS v rámci cloudu Azure.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Bluetooth 5.0 prichádza s dvojnásobnou rýchlosťou a štvornásobným dosahom oproti verzii 4.2

08.12.2016 11:17

Bluetooth SIG vydal finálnu špecifikáciu pre nový štandard Bluetooth 5 pre OEM, ktorí teraz môžu vyvíjať hardvér na  jeho podporu. Nová špecifikácia je spätne kompatibilná so všetkými predchádzajúcim ...

Produkty

Microsoft môže kúpiť LinkedIn, Európska komisia si však dala podmienky

08.12.2016 00:07

Európska komisia (EK) schválila prevzatie profesijnej sociálnej siete LinkedIn spoločnosťou Microsoft. Súhlas je však podmienený dodržiavaním série záväzkov, ktorých cieľom je zachovanie konkurencie m ...

Produkty 1

Tripleton Enigma E2 – aktuálne najlepšie zabezpečený šifrovaný mobilný telefón na svete

08.12.2016 00:10

Šifrovaný telefón využíva priekopnícke techniky ochrany proti odpočúvaniu, ako sú napríklad autorizácie pomocou špeciálnej karty a šifrovacej techniky, ktorú podľa výrobcov nemožno prelomiť. I napriek ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá