Image
7.5.2014 0 Comments

Windows XP: Ďalší prepad v počte používateľov

Windows-XP.png Z nových štatistík vyplýva, že aj keď mnoho používateľov Windows XP po ukončení jeho podpory v apríli opustilo, tento trinásť rokov starý operačný systém je stále nainštalovaný vo viac ako jednom zo štyroch počítačov na svete.

Podľa spoločnosti Net Applications sa počet používateľov XP v apríli znížil o 1,6 % a tento OS tak teraz ovláda 26,1 % celkového trhu s desktopmi a notebookmi. Apríl bol druhý mesiac v rade, keď analytici zaznamenali výraznejší prepad počtu používateľov Windows XP.

Medzi všetkými počítačmi s Windows mali XP-čka minulý mesiac zastúpenie 28,8 %.

Niektorý z operačných systémov od Microsoftu je nainštalovaný na 91 percentách všetkých počítačov na svete. Americká spoločnosť vydala poslednú bezpečnostnú aktualizáciu pre Windows XP ôsmeho apríla a odvtedy sú používatelia vydaní napospas kybernetickým zločincom, ktorí na ne môžu útočiť vďaka novo objaveným dieram. Bezpečnostní experti už skôr varovali pred tým, že zločinci začnú čoskoro po ukončení podpory XP porovnávať chyby nájdené a zdokumentované v nových verziách s tými v tomto operačnom systéme.

Prvá príležitosť pre útočníkov sa objavila minulý týždeň, keď Microsoft potvrdil závažnú zraniteľnosť v Internet Exploreri. V tomto prípade ešte urobila americká spoločnosť výnimku a vydala opravu aj pre IE8 pre Windows XP. S ďalšími záplatami by však už používatelia nemali počítať. Útočníci totiž budú schopní vďaka vydaným opravným balíčkom porovnať opravený kód, nájsť zdroj diery a následne napísať malvér pre XP, ktorý ju zneužíva. A pri Internet Exploreri to útočníci budú mať obzvlášť ľahké.

Vďaka novo zverejneným dátam je zrejmé, že Windows XP bude bežať na značnom počte počítačov ešte minimálne niekoľko mesiacov, či skôr rokov. Podľa prepočtov Computerworldu bude Windows XP na konci tohto roka nainštalovaný na 19 % počítačov a v polovici budúceho roka stále bude držať 14 % trhu. Vôbec najviac z úpadku Windows XP ťaží najnovšia verzia OS od Microsoftu. Windows 8 a Windows 8.1 si v apríli pripísali 0,9 % a sú tak na 12,2 % všetkých počítačov na svete.

Podľa odhadov Net Applications predbehne Windows 8.1 v počte používateľov Windows Vista ešte tento mesiac. Windows 7 z roku 2009 si polepšil v apríli o 0,6 % a je nainštalovaný na 49,4 % všetkých počítačov (54,4 % všetkých počítačov s Windows). Windows 7 si polepšil o pol percentuálneho bodu menej než v marci, čo značí, že veľké spoločnosti pomaly, ale isto končia s prechodom na tento operačný systém. Analytici očakávajú, že počítače na Windows 7 pobežia vo firmách ešte niekoľko nasledujúcich rokov, pretože podpora tohto OS sa ončí až v roku 2020.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá