Image
7.5.2014 0 Comments

Windows XP: Ďalší prepad v počte používateľov

Windows-XP.png Z nových štatistík vyplýva, že aj keď mnoho používateľov Windows XP po ukončení jeho podpory v apríli opustilo, tento trinásť rokov starý operačný systém je stále nainštalovaný vo viac ako jednom zo štyroch počítačov na svete.

Podľa spoločnosti Net Applications sa počet používateľov XP v apríli znížil o 1,6 % a tento OS tak teraz ovláda 26,1 % celkového trhu s desktopmi a notebookmi. Apríl bol druhý mesiac v rade, keď analytici zaznamenali výraznejší prepad počtu používateľov Windows XP.

Medzi všetkými počítačmi s Windows mali XP-čka minulý mesiac zastúpenie 28,8 %.

Niektorý z operačných systémov od Microsoftu je nainštalovaný na 91 percentách všetkých počítačov na svete. Americká spoločnosť vydala poslednú bezpečnostnú aktualizáciu pre Windows XP ôsmeho apríla a odvtedy sú používatelia vydaní napospas kybernetickým zločincom, ktorí na ne môžu útočiť vďaka novo objaveným dieram. Bezpečnostní experti už skôr varovali pred tým, že zločinci začnú čoskoro po ukončení podpory XP porovnávať chyby nájdené a zdokumentované v nových verziách s tými v tomto operačnom systéme.

Prvá príležitosť pre útočníkov sa objavila minulý týždeň, keď Microsoft potvrdil závažnú zraniteľnosť v Internet Exploreri. V tomto prípade ešte urobila americká spoločnosť výnimku a vydala opravu aj pre IE8 pre Windows XP. S ďalšími záplatami by však už používatelia nemali počítať. Útočníci totiž budú schopní vďaka vydaným opravným balíčkom porovnať opravený kód, nájsť zdroj diery a následne napísať malvér pre XP, ktorý ju zneužíva. A pri Internet Exploreri to útočníci budú mať obzvlášť ľahké.

Vďaka novo zverejneným dátam je zrejmé, že Windows XP bude bežať na značnom počte počítačov ešte minimálne niekoľko mesiacov, či skôr rokov. Podľa prepočtov Computerworldu bude Windows XP na konci tohto roka nainštalovaný na 19 % počítačov a v polovici budúceho roka stále bude držať 14 % trhu. Vôbec najviac z úpadku Windows XP ťaží najnovšia verzia OS od Microsoftu. Windows 8 a Windows 8.1 si v apríli pripísali 0,9 % a sú tak na 12,2 % všetkých počítačov na svete.

Podľa odhadov Net Applications predbehne Windows 8.1 v počte používateľov Windows Vista ešte tento mesiac. Windows 7 z roku 2009 si polepšil v apríli o 0,6 % a je nainštalovaný na 49,4 % všetkých počítačov (54,4 % všetkých počítačov s Windows). Windows 7 si polepšil o pol percentuálneho bodu menej než v marci, čo značí, že veľké spoločnosti pomaly, ale isto končia s prechodom na tento operačný systém. Analytici očakávajú, že počítače na Windows 7 pobežia vo firmách ešte niekoľko nasledujúcich rokov, pretože podpora tohto OS sa ončí až v roku 2020.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Architektúra Ice Lake s podporou pre počítačové videnie a rozpoznávanie reči má dostať procesory Intelu do smartfónov

07.12.2016 00:19

Očakáva sa, že na konci roka 2018 Intel uvedie novú rodinu procesorov s kódovým označením Ice Lake. Bude to ďalšia významná architektúra od tohto výrobcu procesorov, nasledujúca po architektúre Skylak ...

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty 1

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá