Image
4.4.2014 0 Comments

Windows Phone 8.1: Množstvo nových funkcií pre podniky

Win-Phone8.jpg Jedna z najpodivuhodnejších vecí na platforme Windows Phone od Microsoftu bol chýbajúci rad funkcií pre podnikových používateľov. Či už ide o možnosti správy, zabezpečenia, alebo hoci také žiadané VPN. Chystaná aktualizácia Windows Phone 8.1, ktorá bola prvýkrát predstavená tento týždeň, má konečne v tejto oblasti priniesť výrazný pokrok. Video z predstavenia nájdete pod článkom.

Podľa komentátorov bola chýbajúca podpora podnikových funkcií nepochopiteľná, zvlášť preto, že klasická platforma Windows pre PC je v tejto oblasti dobre vybavená a dokonca aj platforma Windows Mobile, predchodca Windows Phone, ponúkala funkcie, ktoré u jej nasledovníka nenájdeme.

Podnikové funkcie Windows Phone 8.1

Čo nové teda platforma Windows Phone 8.1 pre podniky ponúkne? Ak budú prístroje s Windows Phone 8.1 používané spolu s podporovaným riešením Enterprise Mobile Management, bude k dispozícii úplná správa certifikátov, VPN a Wi-Fi provisioning. Ďalej bude možné ovládať viac ako dvadsať funkcií pri prístrojoch vo vysoko zabezpečenom prostredí, pôjde napríklad o možnosť vypnutia kamery, Bluetooth, Wi-Fi atď.
Windows Phone 8.1 pridá aj blacklist a whitelist pre aplikácie. Ak je už z minulosti na prístroji nainštalovaná aplikácia, ktorá sa nachádza na blackliste, bude zasivená a nebude možné ju spustiť. Ak ešte nainštalovaná nie je, potom nebude jej inštalácia ani povolená. Microsoft bude aplikácie sledovať pomocou ich unikátneho GUID priamo z obchodu, takže nemôže dôjsť k zámene.

Výhodou oproti platformám iOS a Android má byť skutočnosť, že zatiaľ čo v ich prípade musia byť vhodné aplikácie vybrané už pred nasadením telefónu do firemnej prevádzky, pri Windows Phone 8.1 to bude možné aj za chodu na už používané prístroje.

Microsoft konečne vypočul hlasy zákazníkov

Podľa komentátorov má ísť o dôležité zmeny, ktoré ukazujú na to, že sa Microsoft konečne poučil a snaží sa reflektovať požiadavky zákazníkov. Podobne ako je to s tlačidlom Štart v desktopovom Windows. Len je nepochopiteľné, prečo v prípade svojich OS vždy musí prejsť fázou, v ktorej veľa zákazníkov odradí, a až potom svoje chyby napráva.

Windows Phone 8.1 s novými funkciami má potenciál stať sa veľmi dobrým pre prístroje na využitie v podnikovej sfére a má šancu nájsť si množstvo zákazníkov. Škoda, že k tomu dochádza až po 3,5 rokoch po uvedení prvej verzie platformy Windows Phone a väčšina komentárov a analytikov sa tak obmedzuje len na konštatovanie, že Microsoft zatiaľ stále len doťahuje konkurenciu namiesto toho, aby bol lídrom. Ale aj to je určite vítaný krok. Dobrá správa je aj skutočnosť, že na verziu 8.1 bude možné aktualizovať všetky prístroje s Windows Phone 8. Staršie modely nie.

Nokia s Windows Phone preráža do korporácií

O tom, že platforma Windows Phone už začína prerážať do korporátnej sféry, svedčí aj nedávno ohlásený podpis zmluvy, na základe ktorej Nokia dodá 30 000 prístrojov Lumia španielskej finančnej skupine CaixaBank. Ide o najväčšiu dohodu tohto typu, ktorú Nokia uzavrela od čias prechodu na Windows Phone. V rámci dodávky by mali byť zahrnuté aj prístroje Lumia 925, ktoré sú jednou z vlajkových lodí Nokie. Podľa ďalších informácií budú prístroje na účely CaixaBank kustomizované tak, aby čo najlepšie pokryli potreby tejto finančnej skupiny. Detaily o tom, čo táto kustomizácia prinesie, však nie sú zatiaľ k dispozícii.

Ako vidieť, záujem o prístroje Nokia postupne ožíva. Napríklad v minulom roku sa podarilo tejto prv slávnej firme (ktorej mobilná divízia však už patrí Microsoftu) uzavrieť kontrakt na 19 000 prístrojov s Windows Phone s aerolíniami Delta Airlines a na viac ako 2000 prístrojov so spoločnosťou ABB. Podľa vlastných štatistík Nokie má táto značka na trhu B2B v regióne EMEA (Európa, Stredný východ a Afrika) už podiel 12 %, čo nie je zlé číslo. Spomenuté novinky v platforme Windows Phone 8.1 by jej mali pomôcť túto pozíciu ďalej posilniť.


Zdroj: ICT manažer


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Produkty

Huawei predstavilo výkonnú čipovú súpravu Kirin 960, ktorá je výkonnejšia ako A10 Fusion v iPhone 7

24.10.2016 00:10

Čínska spoločnosť Huawei v týchto dňoch predstavila svoju novú high-end čipovú súpravu HiSilicon Kirin 960. Tá bude zrejme základom nového smartfónu, ktorý by mal byť podľa kolujúcich zvestí uvedený v ...

Produkty 1

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá