Image
11.2.2013 0 Comments

Windows 9 – ako môže Microsoft zmeniť používateľské rozhranie?

Windows 9_82.jpg

Operačný systém Windows 8 priniesol značné zmeny používateľského rozhrania. Podľa dostupných informácii však Microsoft už vyvíja ďalšiu verziu operačného systému, aké zmeny by mohla priniesť?


Bez desktopového rozhrania?

Windows 8 obsahuje dve používateľské rozhrania. Klasické desktopové a nové Štart menu, ktoré je prispôsobené dotykovému ovládaniu. Z dvoch rozhraní profitujú najmä hybridné a konvertibilné zariadenia. Desktopové rozhranie sa však nemusí v ďalšej verzii operačného systému objaviť, dotykové rozhranie a bohatá knižnica aplikácii pre bežné používanie postačí. Samozrejme, používatelia, ktorí využívajú počítač najmä na prácu s týmto súhlasiť nebudú. Ak by sa však Microsoft k podobnému kroku odhodlal, určil by jasnú cestu pre vývojárov aj používateľov.

Je zrejmé, že v kombinácii s rôznymi technológiami dotykového a pohybového ovládania sa bude meniť aj používateľské rozhranie a zameranie celého systému. Do úvahy pripadá aj viacero verzií systému, ktoré by boli určené rôznym používateľským skupinám a disponovali by jedným alebo viacerými rozhraniami. Pohybová technológia Leap Motion sa na trhu objaví tento rok, podporuje operačný systém Windows 8 a do svojich high-endových modelov by ju mal integrovať aj výrobca ASUS.


Zachovať desktop, ale zmeniť ho

Je možné, že sa Microsoft rozhodne klasický desktop zo systému odstrániť. Pochybujeme však, že by tak spravil už teraz, v prípade Windows 9. Desktopové rozhranie by mohlo mať v ďalšej verzii OS podobnú funkcionalitu ako mód kompatibility – umožní používateľom spúšťať softvér, avšak neposkytne im všetky vlastnosti, ktoré dnes využívame. Napr. by nebolo možné mať vedľa seba otvorených viac programov v rámci jedného rozhrania, ale každý program by bol otvorený v samostatnom okne, podobne, ako to je v prípade aplikácii. Na jednej strane by takéto rozhranie odstránilo „schizofréniu“, ako ju poznáme z Windows 8, na druhej strane by pravdepodobne znížilo celkovú produktivitu.

Zmeny v Modern UI

Nové menu Štart je označované aj pod názvom Modern UI. Súčasťou sú rôzne ovládacie prvky, ktoré sú skryté, pokiaľ ich používateľ neaktivuje – či už špeciálnym gestom alebo pomocou pravého tlačidla. Mnoho používateľov však nevie, čo jednotlivé prvky ponúkajú, až dovtedy kým po aktivácii nezobrazia. V rámci moderného rozhrania sú však tieto prvky z hľadiska ovládania dôležité.

Windows 9 by mohol toto rozhranie zjednodušiť a poskytnúť intuitívnejšiu prácu s rôznymi skrytými ponukami a možnosťami. Microsoft to môže dosiahnuť pomocnou grafikou, prípadne zobrazením všetkých ovládacích prvkov po spustení aplikácie a ich skrytím po pár sekundách. Zmien by sa mohol dočkať aj pravý stĺpec – prístup k nastaveniam je zbytočne zdĺhavý.

Aplikácie

Ak by chcel Microsoft zrušiť alebo obmedziť desktopové rozhranie, je potrebné, aby poskytol aplikáciám väčšiu prioritu. Mnohé aplikácie priamo od Microsoftu majú zbytočné nedostatky – aplikácia pre email nepodporuje POP3 protokol, Reader neumožňuje editáciu PDF súborov a ani Skype neponúka všetky funkcie ako softvér pre desktop. Ak je však budúcnosť operačného systému v Modern UI rozhraní, treba tomu prispôsobiť celý ekosystém.

Zdroj: pcworld.com

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá