Image
11.2.2013 0 Comments

Windows 9 – ako môže Microsoft zmeniť používateľské rozhranie?

Windows 9_82.jpg

Operačný systém Windows 8 priniesol značné zmeny používateľského rozhrania. Podľa dostupných informácii však Microsoft už vyvíja ďalšiu verziu operačného systému, aké zmeny by mohla priniesť?


Bez desktopového rozhrania?

Windows 8 obsahuje dve používateľské rozhrania. Klasické desktopové a nové Štart menu, ktoré je prispôsobené dotykovému ovládaniu. Z dvoch rozhraní profitujú najmä hybridné a konvertibilné zariadenia. Desktopové rozhranie sa však nemusí v ďalšej verzii operačného systému objaviť, dotykové rozhranie a bohatá knižnica aplikácii pre bežné používanie postačí. Samozrejme, používatelia, ktorí využívajú počítač najmä na prácu s týmto súhlasiť nebudú. Ak by sa však Microsoft k podobnému kroku odhodlal, určil by jasnú cestu pre vývojárov aj používateľov.

Je zrejmé, že v kombinácii s rôznymi technológiami dotykového a pohybového ovládania sa bude meniť aj používateľské rozhranie a zameranie celého systému. Do úvahy pripadá aj viacero verzií systému, ktoré by boli určené rôznym používateľským skupinám a disponovali by jedným alebo viacerými rozhraniami. Pohybová technológia Leap Motion sa na trhu objaví tento rok, podporuje operačný systém Windows 8 a do svojich high-endových modelov by ju mal integrovať aj výrobca ASUS.


Zachovať desktop, ale zmeniť ho

Je možné, že sa Microsoft rozhodne klasický desktop zo systému odstrániť. Pochybujeme však, že by tak spravil už teraz, v prípade Windows 9. Desktopové rozhranie by mohlo mať v ďalšej verzii OS podobnú funkcionalitu ako mód kompatibility – umožní používateľom spúšťať softvér, avšak neposkytne im všetky vlastnosti, ktoré dnes využívame. Napr. by nebolo možné mať vedľa seba otvorených viac programov v rámci jedného rozhrania, ale každý program by bol otvorený v samostatnom okne, podobne, ako to je v prípade aplikácii. Na jednej strane by takéto rozhranie odstránilo „schizofréniu“, ako ju poznáme z Windows 8, na druhej strane by pravdepodobne znížilo celkovú produktivitu.

Zmeny v Modern UI

Nové menu Štart je označované aj pod názvom Modern UI. Súčasťou sú rôzne ovládacie prvky, ktoré sú skryté, pokiaľ ich používateľ neaktivuje – či už špeciálnym gestom alebo pomocou pravého tlačidla. Mnoho používateľov však nevie, čo jednotlivé prvky ponúkajú, až dovtedy kým po aktivácii nezobrazia. V rámci moderného rozhrania sú však tieto prvky z hľadiska ovládania dôležité.

Windows 9 by mohol toto rozhranie zjednodušiť a poskytnúť intuitívnejšiu prácu s rôznymi skrytými ponukami a možnosťami. Microsoft to môže dosiahnuť pomocnou grafikou, prípadne zobrazením všetkých ovládacích prvkov po spustení aplikácie a ich skrytím po pár sekundách. Zmien by sa mohol dočkať aj pravý stĺpec – prístup k nastaveniam je zbytočne zdĺhavý.

Aplikácie

Ak by chcel Microsoft zrušiť alebo obmedziť desktopové rozhranie, je potrebné, aby poskytol aplikáciám väčšiu prioritu. Mnohé aplikácie priamo od Microsoftu majú zbytočné nedostatky – aplikácia pre email nepodporuje POP3 protokol, Reader neumožňuje editáciu PDF súborov a ani Skype neponúka všetky funkcie ako softvér pre desktop. Ak je však budúcnosť operačného systému v Modern UI rozhraní, treba tomu prispôsobiť celý ekosystém.

Zdroj: pcworld.com

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá