Image
2.8.2012 0 Comments

Windows 8 a Server 2012 dokončené, čoskoro budú na stiahnutie

win8prev_hero.jpg Microsoft včera definitívne dokončil vývoj operačných systémov Windows 8 a Windows Server 2012 a uvoľnil ich oba do výroby (RTM). V príspevku na vývojárskom blogu ďakuje Steven Sinofsky, prezident Microsoftu pre Windows, miliónom betatesterov, ktorí sa podieľali na skúšaní verejných preview. Podľa neho tak išlo o najintenzívnejšie testovaný produkt, aký vôbec Microsoft uvoľnil.

Dovedna boli skúšobné verzie podľa štatistík Microsoftu stiahnuté na 16 miliónov PC a na 7 miliónoch počítačov beží naposledy vydaný Release Preview. Napriek tomu Windows 8 vyvolal medzi komunitou pomerne veľkú kontroverziu a veľa analytikov si stále nie je istých ich úspechom na trhu.

Finálny build Windows 8 nesie číslo 9200 a prináša oproti predchádzajúcej verzii niekoľko vizuálnych zmien v desktopovom používateľskom rozhraní, ktoré má plochejšiu a plastickejšiu grafiku oproti naleštenému Aeru vo Windows 7. Aj v dotykovom rozhraní Metro došlo k niekoľkým úpravám vrátane podpory nových gest pre podporovaný trackpad. Po novom napríklad štartovacia obrazovka umožní mať na pozadí obrázky miesto jednofarebnej výplne. Ďalej došlo i k oprave niektorých objavených chýb a drobným zlepšeniam v kóde.

Microsoft však napríklad nevypočul intenzívnu kritiku ohľadom odstránenia tlačidla Štart, a hoci mnoho používateľov čakalo jeho návrat do finálnej verzie Windows 8, nestalo sa tak. Tento ovládací prvok známy od čias Windows 95 tak definitívne odchádza na smetisko dejín a bude nahradený dlaždicami.

Termíny uvoľnenia Windows 8 a Windows Server 2012

Spolu s uvoľnením nových operačných systémov do výroby Microsoft potvrdil aj niekoľko dôležitých termínov z hľadiska dostupnosti týchto svojich produktov:

- Predplatitelia sietí MSDN a Technet budú mať k finálnym verziám Windows 8 a Windows Server 2012 prístup od 15. augusta.

- Firmy v rámci programu Software Assurance si budú môcť sťahovať nové OS zo služby pre veľkobjemové licencie od 16. augusta. Firmy, ktoré nie sú súčasťou tohto programu, potom budú môcť licencie zakúpiť od 1. septembra 2012.

- Konzultanti a reselleri s prístupom k Microsoft Action Packu získajú prístup k finálnym Windows 8 a Windows Server 2012 od 20. augusta.
- Pre koncových používateľov budú tak samostatné inštalačné súpravy, ako aj upgradové verzie k dispozícii od 26. októbra. Od tohto dňa by sa mali začať predávať aj nové PC s predinštalovaným Windows 8.

Okrem toho Microsoft od 15. augusta uvoľní na sieti MSDN aj vývojársky nástroj Visual Studio 2012.

Čo sa týka internetového obchodu Windows Store, ktorý má byť zameraný na aplikácie pre rozhranie Metro, ten je teraz už otvorený pre platené aplikácie. Vývojári si tu môžu vytvoriť regulárne plné účty so všetkými funkciami. Bližšie informácie pre vývojárov potom Microsoft plánuje zverejniť na chystanej Build konferencii.

Stratégia pre firmy migrujúce na nové Windows

Microsoft zverejnil aj rady pre firmy, ktoré zvažujú nasadenie Windows 8 do produkčného režimu. Pre firmy, ktoré v súčasnosti stále nasadzujú Windows 7, odporúča Microsoft pokračovať v tejto stratégii a následne ju rozšíriť o nové Windows 8, takže oba tieto systémy by vo firemnom prostredí fungovali súbežne.

Pokiaľ však ide o firmy, ktoré doposiaľ používajú Windows XP alebo Vistu, tým Microsoft odporúča preskočiť Windows 7 a rovno začať s nasadzovaním Windows 8. Zvlášť v prípade Windows XP sa totiž pomaly blíži koniec životnosti, naplánovaný na apríl 2014, v prípade Visty to potom bude rok 2017.

Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft to s mobilmi nevzdáva. Ukázal, že na mobiloch bude možné spustiť Windows 10 i Photoshop

09.12.2016 10:00

Na konferencii WinHEC v Číne Microsoft demonštroval, že sa mu podarilo spustiť operačný systém Windows 10 na procesore Qualcomm Snapdragon 820. Je to teda prvý procesor ARM s podporou plnohodnotného W ...

Produkty

Ako v IMAX. Prvý projektor DLP so 4K rozlíšením a certifikáciou THX HD Display

09.12.2016 00:10

Spoločnosť BenQ uvádza na trh nový model pre domáce kino BenQ W11000. Prvý a zatiaľ svetovo jediný 4K UHD projektor DLP s prestížnou certifikáciou THX na HD obraz ponúka 8,3 milióna pixelov, farebné p ...

Produkty

Gionee ponúkne prémiový smartfón so 7000 mAh batériou, trojicou foťákov a 6 GB RAM

09.12.2016 00:25

U nás málo známy čínsky výrobca Gionee pripravuje zaujímavý smartfón. Bude určený len na domáci trh, ale aj tak si zaslúži pozornosť pre svoju impozantnú hardvérovú konfiguráciu. Síce ešte nebol ofici ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá