Image
16.4.2014 0 Comments

Windows 8.1 bude aj pre zariadenia s malým úložným priestorom

Windows-8.1.jpg Microsoft odhalil spôsob, ako chce Windows 8.1 dostať na zariadenia s úložným priestorom menším ako 16 GB.

Na sprístupnenie operačného systému Windows 8.1 i zariadeniam s malým úložným priestorom Microsoft použije technológiu nazvanú WIM (Windows Imaging), čo je formát súboru diskových obrazov uvedený prvýkrát vo Windows Vista.

„Táto nová možnosť nasadenia systému, nazvaná Windows Image Boot (alebo WIMBoot), sa od tradičných inštalácií Windows zásadne líši. Namiesto extrahovania všetkých jednotlivých súborov z diskového obrazu zostanú súbory komprimované vo WIM. Z používateľského pohľadu sa však nič nezmení. Stále uvidíte oddiel C: obsahujúci súbory Windows, aplikácie a iné dáta," povedal Michael Niehaus zo skupiny Windows Commercial.

Ako Niehaus ďalej spresnil, súbor WIM bude umiestnený vo vlastnom oddiele na disku SSD. Presunom Windows na samostatný oddiel a následnou kompresiou do WIM Microsoft uvoľní miesto na oddiele C:. Tým sa zväčší miesto na používateľské dáta. Na spúšťanie Windows bude na oddiele C: umiestnených niekoľko súborových ukazovateľov. Windows tak pobeží z komprimovaného súboru WIM, určeného len na čítanie.

Microsoft už skôr sľúbil, že Windows 8.1 bude možné používať na zariadeniach s diskami SSD s kapacitou 16 alebo 32 GB. Dlho však nechcel prezradiť, ako to zariadi. Špekulovalo sa preto napríklad o tom, že by spoločnosť mohla úplne vyradiť nástroje na obnovenie systému alebo niektoré ďalšie funkcie.

V každom prípade bola potrebná nejaká forma miniaturizácie: plnohodnotné Windows potrebuje na beh na Surface Pro 2 minimálne 64 GB úložného priestoru. Podľa Microsoftu navyše lowendový 64 GB Surface Pro 2 ponúka 37 GB používateľského priestoru. Z toho by vychádzalo, že ak Windows zaberie 32 GB, používateľom zostane na využívanie len 5 GB priestoru.

Kompresiou Windows do súboru WIM tak Microsoft docieli významnú úsporu na oddiele C:. „Predpokladajme, že súbor WIM bude mať približne 3 MB a vy budete používať 16 GB disk SSD. V takejto konfigurácii vám stále zostane do 13 GB miesta," opísal možný scenár Niehaus. Microsoft by tak vyrovnal krok s Applom, ktorého 16 GB iPad Air po inštalácii iOS ponúka 12 až 13 GB používateľského priestoru.

Celá vec má, samozrejme, niekoľko otáznikov. Podľa Niehausa dôjde použitím takéhoto riešenia k určitému obmedzeniu výkonu, ale nechcel byť konkrétnejší. A pretože bude súbor WIM určený len na čítanie, budú sa všetky aktualizácie ukladať priamo na disk C:, čo opäť odhryzne časť používateľského priestoru.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá