Image
4.6.2014 0 Comments

Windows 7 používa viac než polovica počítačov

windows7.jpg S tým, ako sa počet používateľov Windows XP znižuje, čoraz viac ľudí prechádza na Windows 7 namiesto novšieho Windows 8. A to podľa analytikov potvrdzuje nový trend: počítačové tržby teraz ženú dopredu komerční používatelia namiesto bežných spotrebiteľov.

Podľa štatistík analytickej spoločnosti Net Applications Windows XP vykázal minulý mesiac prepad o jedno percento a na konci mája tak ovládal 25,3 % trhu s desktopmi a notebookmi. Máj bol tretí mesiac v rade, keď podiel XP na trhu klesol minimálne o jedno percento. Najviac používateľov z XP v máji prešlo na Windows 7, ktorý si polepšil o 0,8 % a teraz ovláda 50,1 % trhu. Je to vôbec po prvýkrát, čo tento päť rokov starý operačný systém prekročil päťdesiatpercentnú hranicu.

Počet používateľov Windows 8 vzrástol o štyri desatiny percenta a patrí mu teraz 12,6 % trhu. Máj bol takisto vôbec prvý mesiac, keď počet používateľov Windows 8.1 prevýšil počet používateľov Windows 8. Nárast Windows 7 bol expertmi predpovedaný už skôr a je spojený s prechodom firiem z Windows XP. Podľa analytickej spoločnosti IDC bol v tomto roku zaznamenaný dvojciferný nárast počtu počítačov kúpených firmami a približne podobný prepad pri počítačoch predaných spotrebiteľom.

Štatistiky Net Applications tento trend potvrdzujú. Windows 7, štandardizovaný korporátny operačný systém teraz, keď podpora Windows XP už bola ukončená, rastie dvojnásobne rýchlejšie než Windows 8/8.1 pre pokračujúci prepad tržieb u koncových zákazníkov. Väčšina osobných počítačov pre bežných spotrebiteľov teraz používa Windows 8.1.

Keďže v posledných troch mesiacoch Windows 7 zaznamenal väčší nárast počtu používateľov ako Windows 8, niektorí experti Windows 8 začínajú prirovnávať k Windows Vista, OS z roku 2007, ktorý sa medzi používateľmi nikdy neuchytil. Ak sa predaje počítačov koncovým zákazníkom do konca tohto roka rapídne nezačnú zvyšovať alebo firmy nezačnú prechádzať na Windows 8, v čo prakticky nikto neverí, bude Windows 7 naďalej preberať používateľov Windows XP.

Dominancia Windows 7 bude pravdepodobne znamenať to, že o päť rokov sa stane to isté, čo pri ukončení podpory Windows XP. Microsoft oznámil, že podporu Windows 7 ukončí v polovici januára 2020. Ak vezmeme do úvahy, že spoločnosť chce predstavovať nový operačný systém každé tri roky, bude mať ešte dve príležitosti na vytvorenie plnohodnotnej náhrady Windows 7.

Net Applications počíta používateľskú základňu operačných systémov - odhaduje podiel počítačov na svete, ktoré používajú konkrétny operačný systém - vďaka jedinečným návštevníkom, ktorí každý mesiac prichádzajú na webové stránky ich klientov.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá