Image
4.6.2014 0 Comments

Windows 7 používa viac než polovica počítačov

windows7.jpg S tým, ako sa počet používateľov Windows XP znižuje, čoraz viac ľudí prechádza na Windows 7 namiesto novšieho Windows 8. A to podľa analytikov potvrdzuje nový trend: počítačové tržby teraz ženú dopredu komerční používatelia namiesto bežných spotrebiteľov.

Podľa štatistík analytickej spoločnosti Net Applications Windows XP vykázal minulý mesiac prepad o jedno percento a na konci mája tak ovládal 25,3 % trhu s desktopmi a notebookmi. Máj bol tretí mesiac v rade, keď podiel XP na trhu klesol minimálne o jedno percento. Najviac používateľov z XP v máji prešlo na Windows 7, ktorý si polepšil o 0,8 % a teraz ovláda 50,1 % trhu. Je to vôbec po prvýkrát, čo tento päť rokov starý operačný systém prekročil päťdesiatpercentnú hranicu.

Počet používateľov Windows 8 vzrástol o štyri desatiny percenta a patrí mu teraz 12,6 % trhu. Máj bol takisto vôbec prvý mesiac, keď počet používateľov Windows 8.1 prevýšil počet používateľov Windows 8. Nárast Windows 7 bol expertmi predpovedaný už skôr a je spojený s prechodom firiem z Windows XP. Podľa analytickej spoločnosti IDC bol v tomto roku zaznamenaný dvojciferný nárast počtu počítačov kúpených firmami a približne podobný prepad pri počítačoch predaných spotrebiteľom.

Štatistiky Net Applications tento trend potvrdzujú. Windows 7, štandardizovaný korporátny operačný systém teraz, keď podpora Windows XP už bola ukončená, rastie dvojnásobne rýchlejšie než Windows 8/8.1 pre pokračujúci prepad tržieb u koncových zákazníkov. Väčšina osobných počítačov pre bežných spotrebiteľov teraz používa Windows 8.1.

Keďže v posledných troch mesiacoch Windows 7 zaznamenal väčší nárast počtu používateľov ako Windows 8, niektorí experti Windows 8 začínajú prirovnávať k Windows Vista, OS z roku 2007, ktorý sa medzi používateľmi nikdy neuchytil. Ak sa predaje počítačov koncovým zákazníkom do konca tohto roka rapídne nezačnú zvyšovať alebo firmy nezačnú prechádzať na Windows 8, v čo prakticky nikto neverí, bude Windows 7 naďalej preberať používateľov Windows XP.

Dominancia Windows 7 bude pravdepodobne znamenať to, že o päť rokov sa stane to isté, čo pri ukončení podpory Windows XP. Microsoft oznámil, že podporu Windows 7 ukončí v polovici januára 2020. Ak vezmeme do úvahy, že spoločnosť chce predstavovať nový operačný systém každé tri roky, bude mať ešte dve príležitosti na vytvorenie plnohodnotnej náhrady Windows 7.

Net Applications počíta používateľskú základňu operačných systémov - odhaduje podiel počítačov na svete, ktoré používajú konkrétny operačný systém - vďaka jedinečným návštevníkom, ktorí každý mesiac prichádzajú na webové stránky ich klientov.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Produkty

Cubetto – hračka, ktorá naučí deti základom programovania

18.01.2017 00:30

Alternatívna motessoriovská pedagogika, ktorá sa ukázala ako jeden z najúčinnejších spôsobov výučby detí, sa zameriava na vzdelávanie prostredníctvom hry. Môžu sa však touto metódou deti naučiť  aj pr ...

Produkty 2

iPhone 8 vraj bude mať displej s otvormi, oceľový rám a modem LTE s rýchlosťou sťahovania až do 1 Gb/s

18.01.2017 00:35

Do príchodu iPhonu 8 zostáva ešte niekoľko mesiacov, no už stihol vyvolať obrovskú vlnu záujmu zo strany fanúšikov i analytikov. Apple o detailoch svojho nového vlajkového modelu mlčí, ale objavilo sa ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá