Image
24.2.2014 0 Comments

Wikipédia by mala byť vytlačená v 1000 zväzkoch

wikipedia.jpg Najväčšia bezplatná encyklopédia sveta Wikipédia by v rámci nového projektu mala byť vytlačená do asi tisícky kníh.

V rámci projektu by malo byť vytlačených vyše milióna stránok, ktoré budú obsahovať viac ako štyri milióny článkov od dvadsiatich miliónov dobrovoľníkov. Za víziou stojí tím, ktorý pracuje na open source nástroji na pridávanie textov do Wikipédie v organizácii PediaPress. Na to, aby bola Wikipédia prevedená na papier, bude treba v prvej fáze vybrať v prepočte milión korún.

"Všetci vieme, že Wikipédia je naozaj veľmi obsiahla. Len sama anglická verzia sa skladá z viac ako štyroch miliónov článkov. Dokážete si však predstaviť, aká veľká Wikipédia naozaj je? Myslím si, že najlepší spôsob, ako veľkosť Wikipédie demonštrovať, je previesť ju do fyzického média vo forme kníh," napísali tvorcovia projektu.

Tlačená verzia bude obsahovať drvivú väčšinu článkov a zlomí tak všetky doterajšie rekordy. Navyše je cieľom projektu oceniť množstvo dobrovoľníkov, ktorí túto fascinujúcu studnicu informácií za viac než desať rokov vytvorili. Tím, ktorý tvorí Heiko Hees, Christoph Kepp a Alex Boerger z PediaPress, veria, že kompletná anglická verzia Wikipédie by sa vošla do asi 1000 kníh, z ktorých každá by mala zhruba 1200 stránok.

"Čísla stránok na seba budú v jednotlivých knihách nadväzovať, takže posledný článok môže byť pokojne na strane 1 193 014," uvádza kolektív. Text, ktorý bude obsahovať aj obrázky, bude rozdelený do troch stĺpcov a všetky knihy by sa mali zmestiť do knižnice dlhej desať metrov, ktorá by mala byť predstavená na konferencii Wikimania v auguste tohto roka spolu so zverejnením údajov o tom, ako často sú jednotlivé články v encyklopédii upravované, aby ľudia získali prehľad. "Po našej prezentácii tak každému bude jasné, že tlačená Wikipédia je zastaraná v priebehu pár sekúnd."

Ak bude vybraný dostatok peňazí, tím by chcel knihy ukazovať aj v ďalších krajinách sveta pred tým, než ich darujú nejakej veľkej verejnej knižnici. "Pre budúce generácie by mohla byť symbolom počiatkov digitálnej revolúcie. Najvýznamnejší dôvod, prečo sme sa do tohto projektu pustili, je však to, že chceme ukázať ľuďom to neuveriteľné množstvo informácií," uviedol Kepper.

"Počas uplynulých 10-15 rokov nastali obrovské zmeny a ľudia si zvykli na veľké objemy dát dostupné na internete. Sme na križovatke medzi érou Gutenberga a informačnou dobou. Všetci sme vyrástli na knihách a poznáme toto médium veľmi dobre, ale v dnešnej dobe sa stretávame s toľkými informáciami, že sú pre nás knihy čoraz menej dôležité. Pre naše deti potom už situácia bude úplne iná a myšlienka niečo tlačiť do knihy im možno príde úplne absurdná." Zatiaľ sa v rámci projektu z plánovaných 50-tisíc dolárov vybralo len niekoľko tisíc dolárov a do konca fundraisingu zostáva 50 dní.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá