Image
16.9.2016 0 Comments

Syntetický hlas už dokáže aj mľaskať, šušlať či dýchať. Ukážky vás prekvapia.

Počítače dnes zvládnu generovanie reči z kúskov textu. Už sme si zvykli, že sa nám prihovára navigácia v aute či hlasový asistent v mobile. Tento softvér zostavuje vety z hlasových nahrávok, ktoré bolo treba zhotoviť v štúdiu. Výsledok si však sotva zmýlite s bežnou ľudskou rečou. Teraz výskumníci z Alphabet DeepMind použili úplne odlišný prístup.

Staršie systémy TTS (text-to-speech)  využívajú rozsiahlu knižnicu častí reči (foném a morfém) a veľké súbory pravidiel, ktoré opisujú všetky spôsoby kombinovania písmen, aby vznikol príslušný zvuk. Spájaním alebo zreťazením takýchto kúskov sa vytvára funkčná syntetická reč. V tomto prípade ide o konkatenatívnu technológiu TTS. Pri parametrickej technológii TTS sa syntetický hlas generuje pomocou počítačového modelu a zvukového generátora, tzv. vokodéra.Narábať sa dá s mnohými slovami, aj keď reč má nepresvedčivú kadenciu a tón. 

Nový systém WaveNet zachádza ďalej. Dokáže generovať akýkoľvek 16 kHz zvuk, ktorý sa naučí. Vedci nakŕmili konvolučnú neurónovú sieť množstvom nahrávok bežnej reči. Tá si potom vytvorila súbor pravidiel určujúcich, ktoré tóny nasledujú iné tóny v rámci reči. Sieť dokáže pracovať so 16 000 vzorkami za sekundu. Každá vzorka je determinovaná nielen predošlou vzorkou, ale tisíckami vzoriek, ktoré ju predchádzajú. To všetko sa premietne do algoritmu neurónovej siete, ktorá potom vie, že niektoré tóny alebo vzorky budú nasledovať po sebe takmer vždy a iné takmer nikdy.

Ak bude WaveNet vyškolený na hlase jediného hovoriaceho, výsledný syntetický hlas sa bude podobať jeho hlasu. WaveNet je však schopný naučiť sa charakteristiky mnohých rôznych hlasov, mužských aj ženských. Ak bude výcvik uskutočnený s viacerými hovoriacimi, výsledná reč bude jasnejšia.

WaveNet si vyžaduje veľký výpočtový výkon, a tak nemožno očakávať, že by sa v dohľadnom čase dostal do našich telefónov.

Chcete si to aj vypočuť? Príspevok na webe DeepMind obsahuje aj niekoľko vzoriek v angličtine a mandarínskej čínštine. Systém je schopný dokonca syntetizovať aj vlastnú hudbu, pretože môže analyzovať všetky zvukové vzorky, nielen reč. WaveNet si vypočul niekoľko klavírnych koncertov a potom začal skladať. Môžete si vypočuť ukážky pôvodných kompozícií.

          

Azda najzaujímavejšie je to, že systém dokáže syntetizovať reč aj bez vstupu. V prípade TTS (text-to-speech) sa vždy vyžaduje vstup ako inštrukcia, WaveNet je schopný vytvoriť zvuk reči aj bez toho. Výsledkom je síce len reťazec nezmyslených zvukov, bľabotanie, ale obsahuje aj zvuky pohybu úst, ako je napr. mľaskanie, a dýchania. To naznačuje vzrušujúci potenciál systému vytvoriť najrealistickejšie elektronické hlasy.

                   

Zdroj: techcrunch.com

sciencealert.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá