Image
25.6.2016 4 Comments

RECENZIA: Wacom Intuos Pro – grafický tablet pre profesionálov

Grafický tablet je vynikajúci pomocník pri spracovaní fotografií alebo grafickej tvorbe. Umožňuje presné a rýchle ťahy na veľkej ploche. Tablet Wacom Intuos ponúka možnosť nielen simulácie prítlaku, ale aj náklonu, takže elektronické pero dokáže verne emulovať klasický štetec.  Práca s grafikou pomocou myši je veľmi náročná nielen na presnosť myši, ale predovšetkým na jemnú motoriku a cit v ruke. Pri bežných úpravách s myšou vystačíte, ale na jemné práce, napríklad retušovanie alebo väčšinu ­techník maľby a grafiky, potrebujete presnejšie ovládanie. A to nehovoríme o dizajnéroch, konštruktéroch a inžinieroch, ktorí si chcú operatívne urobiť nejaký náčrt... Aby sme to skrátili, skúste niečo nakresliť myšou a pochopíte, že tento spôsob má svoje limity, čo sa týka precíznosti a interaktivity, potrebovali by ste presnejšie polohovacie zariadenie.

Grafický tablet je vynikajúci tvorivý nástroj pre grafikov, dizajnérov, editorov fotografií, ale aj ľudí rôznych technických povolaní, ktorí často potrebujú robiť náčrty voľnou rukou. Kreslenie pomocou pera je oveľa presnejšie a jemnejšie. Tablet Wacom Intuos PRO, konkrétne veľkosť Large, sme mali k dispozícii aj s bezdrôtovým príslušenstvom, ktoré pozostáva z troch častí. ­Batéria a väčší komunikačný modul sa vložia do tabletu a USB dongle do portu počítača. V základnej konfigurácii  bez tohto príslušenstva  môžete pracovať len s tabletom pripojeným cez kábel USB.  Na stole ­potrebujete dosť miesta, ak je to problém, k dispozícii sú aj veľkosti Small a Medium.   Veľkosť má v tomto príklade aj iný význam, čím je tablet väčší, tým vo väčšom rozsahu budete musieť (ale v tomto prípade je vhodnejšie slovo môcť) pohybovať  rukou s perom pri kreslení. Tablet dokáže identifikovať 2048 úrovní intenzity prítlaku a 60 úrovní priestorového uhla naklonenia pera, takže pero môže dokonale emulovať štetec či kaligrafické pero. Detailný mód umožní vykresliť aj tie najjemnejšie detaily. Na ploche tabletu vľavo, prípadne hore – podľa toho, či budete tablet používať na šírku alebo na výšku – je kruh na dotykové ovládanie s tlačidlom vnútri a 8 tlačidiel, ktorým môžete ­priradiť najčastejšie používané funkcie. Pozornosť si zaslúži aj podstavec na odloženie pera. Vnútri ukrýva niekoľko rôznych hrotov vrátane pružného a nástroj na ich výmenu.

Veľká plocha touchpadu umožňuje naplno využiť potenciál gest operačného systému Windows 10, prípadne aplikácií, ktoré majú vlastnú podporu ovládania gestami. Preto vás povzbudzujeme, aby ste pri práci s tabletom odložili myš nabok a používali len tablet, napríklad tak, že v jednej ruke máte pero a druhou ovládate aplikáciu dotykom a gestami. Striedať v pravej (dominantne používanej) ruke pero a myš je veľmi neefektívne.

PARAMETRE:

Rozmery: 487 × 318 × 12 mm
Aktívna plocha: 325 × 203 mm (pero), 299 × 190 mm (dotyk)
Hmotnosť: 1800 g
Cena: 459 EUR

HODNOTENIE:

Presnosť: 100 %
Intuitívnosť: 90 %
Možnosti: 90 %
Celkovo: 90 %

VERDIKT:

Ak pracujete s tabletom týchto rozmerov prvýkrát, určite si povzdychnete, že ideálne by bolo, keby sa kresba zobrazovala aj na ploche tabletu. Po niekoľkých minútach si uvedomíte, že takto je to lepšie.  Dobrá analógia je myš. Pri jej pohybe predsa tiež nesledujete ruku, ale kurzor na obrazovke. Veľká plocha tabletu, citlivá indikácia prítlaku a náklonu vám umožnia naplno a intuitívne realizovať svoju grafickú alebo výtvarnú predstavu.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie 1

Tipy na darčeky pod stromček: Hodinky, klávesnica, slúchadlá...

22.12.2016 00:16

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Recenzie

Tipy na darčeky pod stromček: Smartfón, fotoaparáty a kamery

16.12.2016 00:12

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Recenzie

Tipy na darčeky pod stromček: Notebooky, tablety a monitory

14.12.2016 00:12

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

4 Comments

 1. v jednej vete dva technické omyli reakcia na: Wacom Intuos Pro
  27.6.2016 10:06
  "Tablet Wacom Intuos ponúka možnosť nielen simulácie prítlaku, ale aj náklonu, takže elektronické pero dokáže verne emulovať klasický štetec." 1. Nesimuluje prítlak, sníma ho. 2. Pero nie je elektronické. Ďalej som radšej "odbornú" recenziu nečítal.
  Reagovať
  • RE: v jednej vete dva technické omyli reakcia na: v jednej vete dva technické omyli
   10.7.2016 14:07
   omyly*
   Reagovať
  • RE: v jednej vete dva technické omyli reakcia na: v jednej vete dva technické omyli
   27.6.2016 11:06
   Na pere sú dva tlačidlá, takže elektronické určite je
   Reagovať
   • RE: RE: v jednej vete dva technické omyli reakcia na: RE: v jednej vete dva technické omyli
    27.6.2016 17:06
    To je tak, keď niekto píše o tom, čo nikdy v praxi nepoužil a nevie ako to funguje.
    Reagovať

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá