Image
9.6.2015 0 Comments

WWDC 2015: Apple predstavil nový iOS 9

ios9_2.jpg Spoločnosť Apple včera 8. júna predstavila hneď tri nové operačné systémy a takisto službu Apple Music, ktorá priniesla streamovanie hudby. Jeden z trojice operačných systémov je aj iOS 9, ktorý na rozdiel od svojho počítačového brata priniesol širokú paletu noviniek.

iOS 9

Nový operačný systém spoločnosti Apple pre iPhone či iPad dnes priniesol naozaj množstvo noviniek, ktoré treba zhrnúť do kratšieho článku. Práve tu si novinky rozoberieme a v priebehu týždňa sa ku všetkým vrátime podrobnejšie. Na začiatok treba napísať, že Apple sa zameral predovšetkým na optimalizáciu softvéru, a tak by mal byť iOS 9 najstabilnejším iOS v celej jeho histórii. Takisto by bolo dobré spomenúť, že Apple ho skutočne ponúkol aj na staršie zariadenia, ktoré ho už dostať nemali. Patrí medzi ne napríklad iPhone 4S či iPad mini.

Notes

Všetko sa to začalo aplikáciou Notes, ktorá dostala množstvo zlepšení. Po novom bude možné do tejto aplikácie kresliť či vytvárať nové check-listy. Takisto spoločnosť Apple pridala niekoľko jednoduchých nástrojov na editáciu textu, ako aj možnosť ukladať odkazy novým spôsobom. Notes je teda kompletne prepracovaný, a to nielen pre iOS, ale aj pre OS X.

obr1.jpg

obr2.jpg

obr3.jpg

Maps

Apple si dal tentoraz o čosi viac záležať aj na mapách, kde nájdeme množstvo noviniek z oblasti cestovania. Medzi tie hlavné patria napríklad trasy rôznych železníc, autobusov či iných dopravných prostriedkov. Mapy takisto nájdu najbližšie reštaurácie, bary či kaviarne. Apple tieto služby spustil síce len v niektorých vybraných mestách, ale už čoskoro sa môžeme tešiť na ďalšie a ďalšie lokality (aj keď na Slovensko či Česko sa niečo podobné asi len tak nedostane).

obr7.jpg

News

Spoločnosť Apple si asi povedala, že aplikácií v základnom iOS nie je dosť, a tak sem pridala úplne novú aplikáciu News, vďaka ktorej budeš môcť sledovať aktuálne správy z celého sveta omnoho efektívnejším spôsobom. Nechýbajú tu animácie, fotografie či videá, ktoré sledovanie aktualít určite spríjemnia.

obr10.jpg

obr11.jpg

iPad

Spomínané novinky, ktoré sme opísali, platia pre obidve zariadenia. No väčší z dvojice iOS dostane aj dve zásadné novinky. Prvá z nich sa týka konkrétne klávesnice QickType, ktorá dostala viacero zlepšení, aby ovládanie tvojho iPadu bolo čo najmenej náročné. Jedna z noviniek je napríklad pridávanie navrhovaných slov do textu, kopírovanie či strihanie textu alebo úplná nová funkcia, vďaka ktorej bude možné do textu pomocou klávesnice pridávať aj fotky.

obr13.jpg

Pre iPad je tu novinka, ktorá z neho robí sčasti Mac. Jeho obrazovka sa totiž môže správať ako trackpad s podporou rôznych gest, ktoré poznáme z Macu. Práve vďaka týmto novinkám možno omnoho jednoduchšie označiť text či jazdiť po obrazovke smerom dole či hore. Na toto ovládanie však bude treba používať oba prsty, nielen jeden.

obr14.jpg

Multitasking

Áno, je to tu! Aj iPad sa konečne po dlhých rokoch dočkal niečoho, po čom jeho používatelia túžia strašne dlho. Dočkal sa nového multitaskingu, vďaka ktorému bude možné robiť na jednej obrazovke viacero vecí naraz. Práve táto novinka pridáva možnosť napríklad rýchlo odpisovať na správy cez iMessage, pokiaľ si práve prezeráte svoj facebookový profil, prípadne zmenšiť video, ktoré práve sledujete, aby ste si mohli pozrieť prichádzajúci mail.

Možností využitia nového multitaskingu je naozaj veľa a vďaka výkonu ho podporuje takmer každý iPad, ktorý má osadený čip Apple A7 a novší (nový multitasking však bude najlepšie pracovať zrejme na najnovšom a najvýkonnejšom iPade Air 2. generácie).

obr15.jpg

Multitasking bude možné zobrazovať v pomeroch 66/33 či 50/50. Je už len na používateľovi, ktorý si vyberie, ale ak bude chcieť sledovať video, Apple si tu dal naozaj záležať a bude ho možné zmenšovať, zväčšovať či umiestňovať kdekoľvek na obrazovke. Je to vlastne niečo podobné, akoby ste pozerali video na Macu.

obr16.jpg

obr17.jpg

Jediná škoda je, že sa nový multitasking nedostal na iPhone, minimálne na väčší model s uhlopriečkou 5,5", kde by sme ho určite uvítali. Minimálne funkciu s videom, ktorá nám robí večne problém. iPhone 6 Plus je predsa dosť veľký na to, aby na ňom mohlo niečo podobné fungovať.

Toto bol krátky súhrn noviniek, ktoré sa týkali výhradne iOS 9. Na keynote bol však naozaj bohatý program a mohli sme tu vidieť aj doteraz najinteligentnejšiu verziu Siri od roku 2011. Apple z nej spravil doslova ducha, ktorý vie o všetkom, čo sa v vašom iOS 9 deje, dokonca dokáže intuitívne vyhľadávať niektoré veci.

obr18.jpg

Ďalšie novinky prinesieme vo forme samostatných článkov. A aby sme nezabudli, iOS 9 bude v beta verzii dostupný už v júli a do iPhonov sa dostane niekedy v septembri, takže si ešte budeme musieť chvíľu počkať.

obr21.jpg

Zdroj: Svetapple.sk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá