SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Vzdelávanie na stredných školách má zodpovedať potrebám zamestnávateľov

Tlačové správy
0

vysoka_skola.jpg Pomôcť má k tomu aj projekt hradený prevažne z eurofondov s názvom Rozvoj stredného odborného vzdelávania. Zapojí sa doň 35 000 žiakov zo 400 stredných odborných škôl z celého Slovenska, ktoré vyučujú vybrané odbory ako hutníctvo, strojárstvo, elektrotechnika, chémia, potravinárstvo, spracúvanie dreva, stavebníctvo či poľnohospodárstvo.

Ide o národný projekt Štátneho inštitútu odborného vzdelávania, ktorý je postavený na dialógu stredných odborných škôl s 250 zamestnávateľmi tak, aby spoločne prispôsobovali školské vzdelávacie programy požiadavkám praxe, informuje hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák. K dnešnému dňu je v rámci projektu zazmluvnili 269 škôl. "Kvalitu a aktuálnosť vzdelávania určite zlepšia aj informačno-komunikačné technológie a didaktické pomôcky, ktorými bude postupne vybavených 321 škôl," dodáva hovorca ministerstva školstva.

Malo by sa tak stať do začiatku budúceho školského roka. Školy vybavia notebookmi, aplikačným softwarom, digitálnym projektorom a ozvučením učebne s príslušenstvom. Do projektu sa postupne zapojí 35 000 žiakov zo 400 stredných odborných škôl z celého Slovenska okrem Bratislavského kraja.

V rámci projektu tiež zriadia 21 pilotných centier odborného vzdelávania a prípravy, kde overia nové prvky vzdelávania. Poskytnú žiakom zvýšený počet hodín praktického vyučovania priamo v priestoroch zamestnávateľa, stáže pedagogických pracovníkov či kariérové poradenstvo na stredných odborných školách.

Takéto pilotné centrá už vznikli v mestách Prešov, Poprad, Košice, Spišská Nová Ves, Banská Bystrica, Podbrezová, Žiar nad Hronom, Zvolen, Šurany, Považská Bystrica, Kysucké Nové Mesto, Čadca, Žilina, Topoľčany, Pruské a Trnava. Svoju činnosť by mali začať od školského roka 2014/2015.

Na projekt pôjde celkovo 44 miliónov eur, financovaný je najmä z prostriedkov Európskej únie v rámci operačného programu

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať