SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Vzdelávajte sa kvalitne a z pohodlia domova

Archív NXT
0

Ak už ubehol nejaký ten rok či dokonca niekoľko dekád odvtedy, čo ste naposledy zasadli do školských lavíc, zrejme už dobre viete, že proces učenia pokračuje prakticky po celý život. Nejde pritom len o bežné naberanie životných skúseností. Mnoho ľudí musí z dôvodu svojho zamestnania rozširovať svoje znalosti neustále a zaostať za aktuálnou situáciou v odbore pre nich znamená prakticky pracovný koniec. Iní ľudia sa, naopak, vzdelávajú v odboroch, v ktorých sa chcú v budúcnosti profesionálne uplatniť, a napokon tu máme aj početnú skupinu tých, ktorí naberajú vzdelanie čisto len v rámci svojich záujmov a pre radosť.

Asi vás neprekvapí, že internet dokáže uspokojiť dopyt po prakticky akomkoľvek druhu informácií. Kým ešte pred desaťročím bolo ľahko dostupných kvalitných zdrojov ako šafranu, dnes je takýto obsah na dosah skutočne komukoľvek. Stačí len chcieť. Už dávno sú preč časy, keď ste po dôveryhodné a kvalitné informácie museli bežať do miestnej knižnice. Vďaka internetu ich môžete mať pri sebe hneď a bez námahy. Je skutočne príjemné vedieť, že aj v zapadnutej dedinke niekde na Slovensku si môžete udržiavať dobrý prehľad o aktuálnom dianí na poli kvantovej mechaniky, kozmológie či genetiky. A to aj napriek tomu, že ste len nadšený laik.

V článku sa budeme venovať zdrojom, ktoré poskytujú kvalitné a ucelené informácie nielen pre úplných začiatočníkov a nadšencov v danej téme, ale aj pre tých, ktorí sa chcú v znalostiach výrazne posunúť vpred. Dáme prednosť tým, ktoré s používateľom komunikujú prostredníctvom multimédií. Predsa len vizuálne vysvetľovanie témy v podobe videa má oproti čisto textovému opisu často veľkú výhodu, najmä ak sa v problematike ešte necítite príliš doma. Špeciálny zreteľ budeme brať na to, aby bol obsah k dispozícii zadarmo alebo len za malý poplatok. To nás však prekvapivo takmer vôbec neobmedzí. Dnes sa totiž možno dostať zadarmo aj k prednáškam z najprestížnejších univerzít na svete.

Samozrejme, treba počítať s tým, že drvivá väčšina zdrojov je k dispozícii v anglickom jazyku. Asi len ťažko by ste mohli očakávať, že prednáška z Harvardovej univerzity bude v slovenčine. Na druhej strane angličtina robí problém čoraz menšiemu počtu Slovákov a mladšia časť populácie ju berie takmer ako úplnú samozrejmosť. Ani bez jej znalosti však netreba zúfať. V niektorých prípadoch sú videá dostupné aj so slovenskými alebo českými titulkami (zriedkavo aj v dabingu) a pri jednotlivých stránkach na to vždy upozorníme. Pokiaľ vás jednotlivé vedné odbory príliš nezaujímajú, možno bude pre vás lákavejšia výučba jazykov. Veľmi zaujímavá metóda naberania týchto znalostí je totiž používanie jazykovej sociálne siete, kde sa pozornosť sústreďuje na rýchle a pritom prirodzené napredovanie vo výučbe jazyka. Nástroj, ktorý sa pri tom používa, je priama komunikácia s rodeným hovorcom. Poďme sa teda pozrieť na jednotlivé služby podrobnejšie.

Academic Earth

Adresa: www.academicearth.org
Úroveň: vysokoškolské štúdium

Webový portál Academic Earth patrí z hľadiska otvoreného bezplatného vzdelávania k tomu najlepšiemu, na čo môžete na internete naraziť. Ide o webový agregátor študijných videí zo svetoznámych univerzít, ktorý triedi jednotlivé prednášky a celé kurzy (presnejšie študijné predmety) do prehľadných kategórií. Web vznikol v roku 2009 ako reakcia na stále sa zvyšujúce množstvo voľne dostupných videozáznamov na stránkach rôznych univerzít. Ide o neziskový projekt s príjemnou grafikou, dobre prispôsobenou aj pre tablety a smartfóny. Nenájdete tu ani jednu reklamu či iný rušiaci prvok. V súčasnosti web sústreďuje prednášky zo 49 univerzít, pričom ide napríklad o americký Harvard, Stanford, Yale či Princeton, britský Oxford a Cambridge, austrálsku univerzitu v Sydney či veľké indické technické univerzity v mestách Dillí a Čanaj. Na stránke dostanete ľahký prístup k stovkám študijných predmetov a tisíckam prednášok. To všetko bez akýchkoľvek prieťahov v podobe registrácií.

AcademicEarth.png

Portál Academic Earth a jeho séria prednášok s názvom Úvod do astrofyziky z univerzity Yale

Stránka sa delí na študijnú a popularizačnú sekciu, pričom prístup k videám je možný z horného menu stránky. V sekcii Video Electives nájdete niekoľko krátkych popularizačných videí, ktoré sa zaoberajú najrôznejšími témami či mýtami. Ich úlohou je vyvolať záujem o nejakú tému a ponúknuť relevantné študijné predmety v danej oblasti. Oveľa košatejšia a zaujímavejšia je sekcia Open Courseware, ktorá vám sprístupní jednotlivé prednášky priamo. Vyberať si môžete buď podľa jednotlivých odborov, alebo podľa konkrétnych univerzít.

Vzhľadom na široký záber škôl nechýba zrejme nijaký relevantný odbor. Je teda len na vás, aké vzdelanie hľadáte. K dispozícii máte množstvo pokročilých kurzov z fyziky, chémie, biológie, astronómie, matematiky či informatiky. V humanitných odboroch narazíte na mnoho rozličných kurzov filozofie, literatúry či histórie a v ekonomickej časti napríklad na manažment, marketing či účtovníctvo. Treba myslieť na to, že ide o regulárne študijné predmety na daných univerzitách, ktoré vyžadujú už určitý stupeň znalostí, predpokladaný pri vysokoškolskom štúdiu. Nejde totiž o videá pre náhodných laikov, ale o skutočný záznam prednášok v danom predmete v rámci celého semestra.

Na obrázku môžete vidieť kurz/predmet nazvaný Úvod do astrofyziky, pričom ide o 24 prednášok profesora Charlesa Bailyna z Yaleovej univerzity. Kurz prechádza témami, ako je odhaľovanie planét mimo slnečných sústav, pulzary, supernovy či čierne diery. Každá z prednášok trvá približne hodinu a prostredníctvom videozáznamu môžete absolvovať celý semester z pohodlia domova. Vzhľadom na to, že prednášky zvyčajne vedú špičkoví vedci, ktorí sú aktívni v daných odboroch, dostáva každý, kto má prístup k internetu a ovláda angličtinu, bezplatný kľúčik k pokladnici vedomostí. Stránka je vhodná nielen pre tých, ktorí aktívne študujú dané odbory napríklad na miestnych univerzitách, ale aj pre nadšencov vedy, ktorí prahnú po kvalitnom rozšírení svojich znalostí.

Coursera

Adresa: www.coursera.org
Úroveň: vysokoškolské štúdium

Coursera je mladý web, naštartovaný iba pred rokom, ktorý patrí do novej vlny otvorených výučbových systémov pod taktovkou svetoznámych univerzít. Na rozdiel od Academic Earth nejde o zberný systém, ktorý katalogizuje dostupné prednášky z rôznych univerzít, ale o akúsi virtuálnu bezplatnú školu. Autormi sú profesori z Fakulty informatiky Stanfordovej univerzity a za posledný rok sa im podarilo získať podporu ďalších 70 univerzít z celého sveta. Z pohľadu univerzitného pokrytia teda ide o akéhosi „konkurenta" Academic Earth, ale z hľadiska poskytovania vzdelania to konkurencia nie je.

Coursera.png

Prostredie aktívneho kurzu Výpočtová neuroveda, ktorý vedie Washingtonská univerzita v rámci on-line výučby webu Coursera

Na rozdiel od Academic Earth totiž na Coursere nenájdete záznamy prednášok z rôznych semestrov jednotlivých univerzít, ale predmety vytvorené špeciálne na on-line štúdium. Jednotlivé kurzy sú prístupné vždy len určitú obmedzenú dobu - podobne ako na klasických univerzitách v rámci jedného študijného semestra. Na sprístupnenie prednášok a celých študijných predmetov je potrebná registrácia. Stačí však zadať len meno a e-mailovú adresu a celý proces je okamžite dokončený bez nutnosti potvrdenia. Registrácia je zadarmo a podobne ako Academic Earth ani stránka Coursera nie je zaťažená nijakým reklamným obsahom.

Po prihlásení môžete kliknúť v menu na položku Courses a prehliadať si predmety dostupné na štúdium. Študovať pritom možno len tie, ktoré aktuálne prebiehajú (zvyčajne niekoľko mesiacov). Po ich skončení sa nedá do nich vchádzať, treba počkať, kým sa opäť otvoria. Kurzy sú vypísané s predstihom a vpred sa môžete zapísať do tých, ktoré budú štartovať až o pár mesiacov či v budúcom roku. Takýto systém pôsobí oproti Academic Earth na prvý pohľad trochu nevýhodne, nie je to však pravda. Umožňuje totiž budovanie skutočného výučbového procesu a navyše je neprestajne čo najaktuálnejší.

Ak vyberiete nejaký odbor (napríklad biológiu), zobrazia sa ponuky rôznych študijných predmetov. Po vybratí toho, ktorý vás zaujme, máte k dispozícii podrobnejšie údaje. Dozviete sa, kto predmet vyučuje, ako dlho trvá (koľko prednášok), z čoho sa skladá a aké témy sa v ňom budú preberať. Zároveň sa dozviete, aký stupeň znalostí sa pri ňom predpokladá. Kým niektoré nepožadujú žiadne predchádzajúce znalosti v odbore, iné (napríklad matematické) môžu vyžadovať pomerne veľký objem vopred zvládnutého učiva.

Ak sa vám predmet páči, jedným kliknutím sa doň zapíšete. Na obrázku môžete vidieť zoznam prednášok predmetu Výpočtová neuroveda, ktorý usporadúva Washingtonská univerzita. Zameriava sa na dnes mimoriadne progresívny odbor neurovedy, snažiaci sa preniknúť do fundamentálnych vlastností ľudského vedomia. Na vstup do predmetu nie sú potrebné predchádzajúce znalosti v odbore a v jeho priebehu (8 týždňov) sa kurz venuje vysvetľovaniu princípov ľudských zrakových a pohybových senzorov a procesu pamäte z hľadiska aktivity mozgových buniek a neurónov.

Na výučbu si nemusíte zvlášť vyhradzovať čas. Videá prednášok netreba sledovať v čase, keď sú pridané, pokojne ich môžete pozerať vtedy, keď vám to vyhovuje (možno ich aj ukladať do počítača). No ak sa chcete zapájať do domácich úloh, musíte dodržať termín ich odovzdania. Nie je to však nevyhnutnéť a úlohy môžete vynechať. V priebehu kurzu môžete komunikovať v rámci fóra s ostatnými študentmi a klásť doplňujúce otázky v rámci témy.

Na záver kurzu sa vykonáva skúška (nemusíte sa zúčastniť), na základe ktorej môžete získať certifikát z tohto druhu otvorenej výučby. Všetko je však bez akéhokoľvek tlaku a nervozity. Ak nemáte záujem, môžete prednášky sledovať čisto pasívne iba na rozšírenie vlastných znalostí a bez vypĺňania úloh a testov. Ak sa vám nejaký kurz časom prestane páčiť, jednoducho sa z neho odhlásite. Všetko je zadarmo a bez akýchkoľvek záväzkov.


Khanova akadémia

Adresa: www.khanacademy.org a www.khanovaskola.cz
Úroveň: stredoškolská a vysokoškolská

Khanova akadémia je nezisková webová stránka určená na vzdelávanie, ktorá funguje od roku 2006. Na rozdiel od Academic Earth alebo Coursera neponúka Khanova akadémia prevzaté videá prednášok alebo kurzy vykonávané priamo pod taktovkou rôznych klasických univerzít. Ide o internetovú multimediálnu školu, ktorá si výučbové videá vytvára sama. Zvyčajne ide o krátke miniprednášky vysvetľujúce názorne nejaký konkrétny problém alebo tému. Okrem krátkych inštruktáží však ponúka aj dlhšie výučby v rámci videoseriálu.

Autorom projektu je americký učiteľ s indickými koreňmi Salman Amin Khan, ktorý priamo zo svojej pracovne vytvoril už viac ako 4000 výučbových videí, ktoré sa zameriavajú predovšetkým na matematiku, fyziku a informatiku. Jeho videá mali už viac ako 268 miliónov zhliadnutí a vďaka rozširovaniu znalostí ho v minulom roku magazín Forbes právom zaradil medzi 100 najvplyvnejších ľudí na svete. Vďaka rozsiahlemu záberu a krátkym inštruktážam na jednotlivé témy je výučba vhodná aj pre študentov stredných škôl. Videá zvyčajne pozostávajú z „digitálnej tabule", na ktorú inštruktor počas výkladu kreslí a názorne tak vysvetľuje jednotlivé témy. Úroveň výkladu nie je síce na taká ako v špičkových vysokoškolských prednáškach, je však veľmi názorná a vhodná pre širšie spektrum divákov.

Výhodná je najmä skratkovitosť a zameriavanie sa na rýchle vysvetlenie jedného konkrétneho problému. Stránka ponúka možnosť vytvorenia profilu, ale na spustenie jednotlivých videí nie je nevyhnutná registrácia. Stačí kliknúť na tlačidlo Learn v ľavom hornom rohu stránky a vybrať príslušný odbor, kde sa zobrazia jednotlivé inštruktážne videá či série videí v podobe celých kurzov. Ku každému videu je pridaná diskusia, a tak návštevníci môžu klásť otázky súvisiace s danou témou. Keďže odpovedajú aj znalostne zdatnejší diváci, prakticky žiadna otázka nezostáva bez ohlasu.

KhanAcademy.png

Prechádzanie kategóriou fyziky na vzdelávacom serveri Khan Academy

Projekt Khanovej akadémie za osem rokov svojej existencie nabral množstvo fanúšikov, ktorí sa rozhodli prekladať videá do iných jazykov pre tých, ktorí angličtinu neovládajú. V našich končinách vznikla stránka Khanova škola, na ktorej je už niekoľko stoviek videí preložených do češtiny. Niektoré z nich sú priamo predabované, k iným sú vytvorené české titulky. Žiaľ, treba povedať, že titulkový systém je vytvorený mimoriadne nevhodne.

Keďže web si chcel zachovať svoju prekladateľskú exkluzivitu, titulky sa nevytvárajú priamo v rámci systému YouTube, kde sú videá fyzicky uložené, ale na samotnej stránke. Žiaľ, z nejakého dôvodu nie je použitý ani bežne dostupný systém doplnkového prehrávača, ktorý by titulky prehrával priamo vo videu bez toho, aby boli uložené na serveri YouTube. Namiesto toho sú titulky zobrazované v okne pod videom. Vzdialenosť je taká veľká, že musíte sledovať buď titulky, alebo video. Ide o veľký technický nedostatok, ktorý by si zaslúžil odstrániť.

KhanovaSkola.png

Úvod do programovania v jazyku Python na českej verzii Khan Academy

edX

Adresa: www.edx.org
Úroveň: vysokoškolské štúdium

Projekt edX je nový on-line výučbový portál pod záštitou Massachusettskej technickej univerzity (MIT) a Harvardovej univerzity. Vznikol v roku 2012 a je priamym náprotivkom portálu Coursera, ktorý funguje pod záštitou Stanfordovej univerzity. Podobne ako Coursera aj edX združuje množstvo svetových univerzít (27) poskytujúcich pokročilé on-line kurzy na veľmi vysokej úrovni. Aj keď v projektoch edX a Coursera je zapojených množstvo rovnakých univerzít, jednotlivé kurzy, respektíve študijné predmety sú odlišné. Systémy fungujú veľmi podobne.

Aj v prípade edX sa treba bezplatne a veľmi jednoducho zaregistrovať, potom sa môžete zapísať do aktuálne otvorených predmetov zoradených podľa jednotlivých odborov. Predmety sú vypísané s predstihom a už dnes sa môžete zapísať napríklad na predmet základy aerodynamiky, ktorý sa začne v septembri pod taktovkou univerzity MIT (trvať bude 14 týždňov). Na obrázku si môžete pozrieť, ako prebieha aktívny kurz s názvom Kvantová mechanika a kvantové výpočty, ktorý sa sústreďuje na perspektívne využitie čudesných vlastností subatomárnych častíc v superrýchlych počítačoch budúcnosti.

edX.png

Prehrávanie jednotlivých prednášok a úloh v rámci predmetu kvantová mechanika a kvantové výpočty, ktorý na on-line vzdelávacom systéme edX prebieha pod taktovou univerzity v Berkeley

Do prebiehajúceho kurzu sa môžete zapojiť kedykoľvek a úplne zadarmo. Podobne ako v prípade projektu Coursera výučba pozostáva z jednotlivých videoprednášok s názornými ukážkami. Každý týždeň je zakončený domácou úlohou a celý kurz záverečným testom. Úspešné zvládnutie je zavŕšené certifikátom. Pokiaľ budete chcieť kurz regulárne, teda aktívne absolvovať, bude treba jednotlivé zadania odovzdávať do termínu príslušných uzávierok. Samozrejme, je len na vás, či budete aktívnym žiakom podieľajúcim sa na testoch alebo len pasívnym študentom sledujúcim prednášky.

Skutočne nič nie je povinné a môžete si rozširovať svoje znalosti tak, ako je vám príjemné. Priamo v prostredí kurzu si môžete videá spustiť on-line alebo ich uložiť na disk. Stiahnuť si môžete zároveň aj všetky doplnkové výučbové materiály v podobe vopred pripravených súborov vrátane obrázkových prezentácií používaných profesormi pri prednáške. Rovnako sa môžete zapojiť do diskusie prislúchajúcej k danému kurzu, kde navzájom komunikujú jednotliví účastníci. Z hľadiska priameho porovnania s Courserou je edX veľmi podobná alternatíva a vzhľadom na odlišné kurzy ide o rozšírenie možností pre nadšeného on-line študenta. Všetky študijné odbory sú aj v tomto prípade úplne zadarmo a bez akéhokoľvek rozptyľovania reklamou.

TED a TEDed

Adresa: www.ted.com, http://ed.ted.com/lessons
Úroveň: nadšenci a laická verejnosť

Konferencia TED (Technology, Entertainment, Design) je súkromné a veľmi exkluzívne podujatie, na ktorom sa účastní veľké množstvo vplyvných ľudí. Pod sloganom „Myšlienky, ktoré stoja za rozšírenie", sa konferencia skladá z krátkych (zvyčajne menej ako 20-minútových) prednášok z rôznych oblastí vedy, techniky, humanitných odborov či dizajnu. Predstavená je vždy nejaká nová perspektívna idea alebo vedecký či technologický prielom. Prednášajúci nezriedkavo patria k absolútnej svetovej špičke v jednotlivých oblastiach, niekedy ide priamo o laureátov Nobelovej ceny.

TED.PNG

Krátke náučné videá na stránke TED-Ed

Webový portál www.ted.com vznikol v roku 2006 a jeho zámerom bolo poskytovať verejnosti zaujímavé prednášky z konferencií v podobe videozáznamov zadarmo. Už prvé videá zaznamenali masívny úspech a ich produkcia sa začala postupne rozširovať. Dnes je na stránke dostupných viac ako 1300 videí, ktoré dovedna prekonali miliardu zhliadnutí. Každý týždeň pritom pribudne niekoľko nových. Mnohé z nich sú dostupné aj so slovenskými alebo českými titulkami a možno si ich aj bezplatne stiahnuť.

To, čím sa stránka značne líši od doposiaľ spomínaných vzdelávacích serverov, je jej zameranie. Hlavne vedecké prednášky sú povestné mimoriadne zhutneným a veľmi inšpirujúcim obsahom, ktoré predstavia často mimoriadne komplexné témy aj úplne laickému divákovi. Vzhľadom na svoju dĺžku sa vždy maximálne sústreďujú na jednoduchosť a názornosť. Môžete sa tak dozvedieť o najaktuálnejšom stave ľudského poznania v nejakom vednom odbore aj bez toho, aby ste ho pozorne sledovali a mali ho aspoň základne naštudovaný.

Ako dobrú ukážku možno vyhľadať napríklad prednášku od svetoznámeho neurovedca V. S. Ramachandrana (3 clues to understanding your brain - Tri stopy na ceste k pochopeniu ľudského mozgu) či prednášku fyzika a biológa Martina Hanczyca (The Line Between Life and Not Life - Hranica medzi živým a neživým), zameriavajúcu sa na dych vyrážajúce pokroky v poodhaľovaní procesu abiogenézy, teda prerodu organických molekúl na organizmy, ktoré klasifikujeme ako živé. Súčasťou projektu je aj webový portál TEDed, ktorý je zameraný na krátke učebné prednášky z rôznych tém.

Prístupné sú na stránke http://ed.ted.com/lessons, kde sú roztriedené do kategórií podľa jednotlivých odborov. Zvyčajne v priebehu niekoľkých minút vysvetľujú nejakú tému či problém pomocou vizuálne veľmi peknej a komentovanej animácie. Ide napríklad o takéto témy: čo je to algoritmus, čo je tuk alebo čo sa stalo antihmote.


italki

Adresa: www.italki.com
Úroveň: nadšenci, laická verejnosť aj profesionáli

Sociálna sieť italki je určená pre nadšencov výučby jazykov. V tomto prípade nejde o projekt pod záštitou univerzít, ale o miesto, kde sa môžu používatelia deliť o svoje jazykové znalosti. Na stránke nenájdete vopred nahraté kurzy či pravidlá gramatiky. Nájdete tam iba ľudí, ktorí sú ochotní s vami komunikovať. Nie je tajomstvom, že jazyk sa najrýchlejšie naučíte, ak ste nútení ním komunikovať a komunikujú tak aj všetci okolo vás.

Vo väčších mestách môžete nájsť na tento účel rôzne jazykové skupiny, ktoré sa v dohodnutom čase stretávajú a precvičujú konkrétny jazyk. Úplnou náhradou však môže byť jazyková sociálna sieť a videokomunikátor Skype. Tajomstvom úspechu je komunikácia s rodenými hovorcami. A práve tých na italki zvyčajne nie je problém nájsť. Takáto sieť je obzvlášť výhodná vtedy, keď sa chcete naučiť jazyk, ktorý sa nepýši štatútom svetový.

Pred začatím plnohodnotného používania siete sa treba registrovať a vytvoriť si vlastný profil, kde špecifikujete, aký jazyk je váš rodný, aké jazyky a na akej úrovni ovládate a aké jazyky sa chcete učiť. Pri svojom vzdelávaní máte v rámci siete italki tri možnosti. Brať lekcie od profesionálneho učiteľa, cvičiť jazyk s rodenými hovorcami bez učiteľských skúseností alebo komunikovať s jazykovými nadšencami.

italki.png

Sociálna sieť italki slúži na výučbu jazykov prostredníctvom priameho videospojenia s rodenými hovorcami

Profesionálnu výučbu nájdete v sekcii Professional Lesson. V nej si môžete vybrať partnera, ktorý má skutočný učiteľský výcvik (treba dokladovať v sieti certifikátmi). Táto možnosť je platená, a teda ide o vhodné miesto na vedľajší zárobok pre učiteľov (ktorí učia svoj rodný jazyk). Pokiaľ vyberiete túto možnosť kontaktu, sprístupníte si zvyčajne veľmi kvalitnú výučbu, prispôsobenú na mieru vašim aktuálnym jazykovým schopnostiam.

Ceny za „skypovú" hodinu pri tom nebývajú závratné. Všetko závisí, samozrejme, od toho, ako sa učiteľ sám cení. Nie je napríklad nezvyčajné, že hodiny španielčiny od Španiela sú oveľa drahšie ako hodiny čínštiny od človeka žijúceho niekde v malom čínskom meste. Obyčajne sa cena pohybuje okolo 10 eur za hodinu. Učitelia pritom zvyčajne ponúkajú skúšobnú tridsaťminútovú lekciu za zlomok ceny, a preto vždy môžete vyskúšať niekoľkých z nich, aby ste našli toho najvhodnejšieho. Samozrejme, môže sa ľahko stať, že štýl lacnejšieho učiteľa vám bude vyhovovať omnoho viac ako drahšieho.

Ak ovládate nejaký iný jazyk, napríklad francúzštinu, zatiaľ čo sa učíte nemčinu, vhodné môže byť vyhľadanie učiteľa z Nemecka, ktorý čiastočne tiež ovláda francúzštinu, čo vám umožní ušetriť čas v prípade nedorozumení. Druhú možnosť výučby nájdete v sekcii Informal Tutoring, kde si môžete za menšie sumy (zvyčajne 3 až 5 eur) zakúpiť hodinu od rodeného hovorcu, ktorý nie je učiteľom. Ide teda o bežného používateľa siete, ktorý pomáha s jazykom iným používateľom. Kvalita hodín je v tomto prípade veľmi variabilná.

Môže však v niektorých prípadoch dosiahnuť aj kvalitu profesionálneho učiteľa. Posledná sekcia je Language Exchange, kde si možno vybrať jazykového partnera zadarmo. Zvyčajne ide o výmenu výučby rodného jazyka, pri ktorom sa vám bude človek ovládajúci jazyk, po ktorom prahnete, venovať za to, že ho naučíte jazyk, ktorý chce ovládať zas on. Server disponuje slovenským rozhraním, no pretože jednotlivé jazykové mutácie v prípade ochoty prekladajú sami používatelia, sú niektoré preklady horšie (najmä ak sa o preklad pokúšal niekto, kto ešte slovenčinu veľmi neovládal).

Annenberg Learner

Adresa: www.learner.org
Úroveň: základná, stredná a vysoká škola

Výučbová stránka Annenberg Learner patrí pod krídla neziskovej organizácie Annenberg Foundation, ktorá financuje množstvo edukačných televíznych programov a podujatí. Na stránke môžete nájsť značný počet komplexných kurzov z rôznych oblastí vedy, matematiky, umenia, jazykov či histórie a dovedna zoznam zahŕňa viac ako tisíc prednášok. Priamo na stránke môžete okamžite bez akejkoľvek registrácie kliknúť na menu Video series a v sekcii Video programs vybrať jeden z mnohých odborov.

To, čím sa stránka odlišuje od iných agregátorov prednášok, je široké spektrum materiálov z hľadiska cieľových vekových skupín. Kým na Academic Earth nájdete materiál len pre vysokoškolákov a dospelých nadšencov, na Annenberg Learner sú prednášky delené do piatich skupín - K2 (predškoláci), Grade 3-5 (prvý stupeň ZŠ), Grade 6-8 (druhý stupeň ZŠ), Grade 9-12 (stredná škola) a napokon College/Adult (Vysokoškoláci/Dospelí). Ak si v jednotlivých kategóriách vyberiete požadovanú sériu prednášok, vždy budete najprv presmerovaní na všeobecný opis jej jednotlivých kapitol. Následne stačí stlačiť tlačidlo Enter the Series alebo priamo kliknúť na malé ikony videí pri opise. Žiaľ, mnoho učebných materiálov je značne „bradatých" a siahajú až do 90. rokov minulého storočia.

Pri odboroch, ako je matematika pre základné a stredné školy, to však zvyčajne vôbec nie je na prekážku a napríklad pri jazykovej výučbe je to úplne irelevantné. Pomerne značná nevýhoda však je, že niektoré videá sú zaťažené nepríjemnými licenčnými obmedzeniami zo strany autorov (mimo Annenberg Learner) a nie sú prístupné z počítačov mimo USA a Kanady. Stránka je vzhľadom na svoj obsah mimoriadne vhodná pre učiteľov. V sekciách Lesson Plans a Interactives si totiž môžu stiahnuť množstvo učebných plánov pre jednotlivé odbory či interaktívne pomôcky v podobe videí a obrázkov na rôzne predmety. Vďaka rozsiahlym učiteľským a učebným zdrojom tak stránka eviduje viac ako 10 miliónov návštev mesačne. Treba však povedať, že okrem zastaranosti materiálov je jej slabinou aj už veľmi zastaraný dizajn a značne neintuitívna a nepohodlná orientácia v rámci jej obsahu.

YouTube EDU

Adresa: www.youtube.com/education
Úroveň: nadšenci, laická verejnosť

Asi nebude pre nikoho prekvapením, že najväčší internetový videoportál na svete YouTube je výborný zdroj edukačných videí. Tie najvhodnejšie môžete nájsť v rámci sekcie YouTube EDU, do ktorej sami používatelia zahrnuli populárne výučbové videá a pravidelne dopĺňané edukačné videosérie. Okrem štandardných prednášok ide hlavne o kvalitné vysvetľovacie videá pre úplných laikov a zároveň pokročilé videá pre nadšencov v rôznych oblastiach. Záleží, samozrejme, len na vašich preferenciách a nadšení pre danú tému.

YoutubeEDU.png

Tú kvalitnejšiu stránku YouTube odhalíte prostredníctvom jeho sekcie EDU

Z matematiky napríklad stojí za pozornosť výborný kanál Numbephile, ktorý sa v každom videu venuje krátkemu a pritom názornému vysvetleniu nejakého druhu zaujímavého matematického problému či princípu. Vhodný je aj pre úplných matematických laikov, ktorí možno po prvýkrát uvidia, že matematika môže byť skutočne veľmi zaujímavá. Vysvetľovanie je zverené rôznym nadšencom pre matematiku a fyziku vrátane profesorov z rôznych univerzít. Z hľadiska experimentálnej vedy sa pre laikov dá vrelo odporučiť kanál Veritasium, ktorého autor cestuje po univerzitách a výskumných laboratóriách, kde natáča najrôznejšie zaujímavé experimenty alebo vysvetľuje za pomoci špecialistov v daných oblastiach komplexné či na prvý pohľad veľmi jednoduché témy.

Vedeli ste, že keby ste na Medzinárodnej vesmírnej stanici zapli v priestore voľne visiaci notebook, roztočený 5200-otáčkový disk by vďaka momentu hybnosti spôsobil, že notebook by sa začal otáčať opačným smerom rýchlosťou jedného otočenia za 17 sekúnd? Z hľadiska fyziky pre laikov sa dá určite odporúčať kanál MinutePhysics, vysvetľujúci pomocou kreslených obrázkov moderné fyzikálne idey v priebehu jednej či dvoch minút. Nadšenci chémie môžu nájsť podobnú porciu zábavy na kanáli periodicvideos. Z hľadiska záujmu o vedu všeobecne treba spomenúť aj veľmi obľúbený kanál Vsauce s podtitulom Náš svet je úžasný, ktorý odpovedá na najrôznejšie, neraz aj šialené otázky, napríklad aký vysoký môže byť človek maximálne, prečo máme dve nosné dierky, či má tieň nejakú váhu a podobne. Prostredníctvom webu videacesky.cz je pri tom množstvo videí Vsauce dostupných aj s českými titulkami (www.videacesky.cz/tag/vsauce).

Verdikt PC REVUE

Je skutočne obdivuhodné, aké obrovské možnosti vzdelania má zadarmo človek k dispozícii len prostredníctvom internetu. Situácia sa pritom neustále zlepšuje a dva nové portály Coursera a edX, ktoré vznikli v minulom roku pod záštitou najvýznamnejších svetových univerzít, sú toho dôkazom. Dnes sa aj obyčajný nadšenec zo zapadnutého kúta sveta môže vďaka znalosti angličtiny a internetovému pripojeniu dostať k vysokokvalitným informáciám, ktoré boli ešte pred niekoľkými dekádami striktne obmedzené na špecialistov v danom odbore či študentov univerzít.

Doba informácií sa začala aj v tomto smere prejavovať skutočne naplno. Weby spomenuté v článku sú pritom len vrcholom príslovečného ľadovca. V prípade pokračujúceho záujmu neváhajte navštíviť napríklad aj ďalšie agregátory prednášok, ako sú napríklad weby www.onlinecourses.com či www.learnerstv.com. Za pozornosť určite stoja aj otvorené on-line kurzy na weboch univerzít, ako napríklad Yale (http://oyc.yale.edu), MIT (http://ocw.mit.edu) alebo Stanford (http://see.stanford.edu). Ak teda ešte budete počuť niekoho, že všade okolo je len plno bulváru, upozornite ho, že sa treba pozerať lepšie. V internetovej pavučine totiž môžete zadarmo nájsť aj to najlepšie, čo môže ľudstvo z hľadiska znalostí ponúknuť.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať