Image
22.4.2015 0 Comments

Využitie zdrojov z predaja Slovak Telekomu zostáva otázne

Blesk_novy pausal_telekom2.jpg Použitie zdrojov z výnosu z predaja štátneho podielu v Slovak Telekome, napriek jeho utorňajšiemu oficiálnemu spusteniu otvorením ponukového obdobia na predaj akcií, zostáva otázne. Kým minister hospodárstva Pavol Pavlis hovorí, že jeho prioritou je pomocou týchto zdrojov posilniť pozíciu štátu v Enelom predávaných Slovenských elektrárňach, minister financií Peter Kažimír ten istý deň tvrdí, že potenciálne až 1-miliardový výnos by mal byť podľa platných pravidiel a plánov z väčšej časti využitý na znižovanie verejného dlhu.

Peter Kažimír pritom na utorňajšej tlačovej konferencii novinárom odkázal, že sa pri otázkach využitia výnosu začína cítiť ako papagáj, keďže na ne rovnako odpovedá týždeň čo týždeň. "Hovorím stále to isté a nemám dôvod povedať nič iné, len to, že na základe schváleného programu stability, ktorý je pre mňa záväzný, by mal byť výnos z predaja tohto aktíva vo veľkej miere použitý na zníženie dlhu. Čo si ja myslím, že je správne. A ani podľa zákona minister financií nemôže použiť tieto aktíva nijako inak, len na zníženie dlhu. Ak ich má použiť inak, musel by ísť na vládu a do Národnej rady SR," povedal v utorok.

Kažimírov kolega z vlády, minister hospodárstva Pavol Pavlis, si však zase trvá na svojom. Na utorňajšej tlačovej konferencii pri príležitosti spustenia predaja Slovak Telekomu cez verejnú ponuku akcií vyhlásil, že pri diskusiách v kabinete bude presadzovať využitie výnosu z predaja podielu v Slovak Telekome na posilnenie pozície štátu v Slovenských elektrárňach. Do kabinetu jeho rezort v súčasnosti pripravuje aj materiál o možnostiach posilnenia pozície štátu v producentovi elektriny.

Podľa ministra financií je však v súčasnosti kľúčové skôr to, ako celý predaj minoritného podielu v telekome dopadne. Diskusie o využití výnosu sú momentálne podľa neho "delením kože medveďa, ktorý behá po lese." "Najprv to treba dobre predať tak, aby sme sa za to nemuseli hanbiť tak z hľadiska procesu, ako aj dosiahnutého cieľa a potom kľúčovo projektovať cieľ dosiahnutia dlhu ku koncu roka. Všetko ostatné je otázka debát, ktorým sa venujete viac vy ako ja," odkázal novinárom Kažimír.

Naznačil pritom, že samotný proces predaja je komplikovanejší, ako by mohol, k čomu prispieva aj prístup majoritného akcionára Slovak Telekomu, nemeckého Deutsche Telekomu. To podľa neho vyplýva aj zo zlej privatizácie v minulosti a veľmi zlej akcionárskej zmluvy, ktorá má znevýhodňovať štát ako minoritného akcionára a vytvárať ťažkosti pri predaji podielu. "Čo mňa najviac zaujíma v danom momente, aby sa to aktívum čo najlepšie predalo, napriek nie veľmi priateľskej súčinnosti veľkého Deutsche Telekomu. To vám môžem potvrdiť na základe vlastných zážitkov, o ktorých by som nerád verejne hovoril, ale taká je pravda," uviedol minister.

Predaj minoritného štátneho podielu v Slovak Telekome sa spustil v utorok otvorením ponukového obdobia pre inštitucionálnych investorov a od 22. apríla aj pre individuálnych súkromných investorov. Celkovo štát ponúka na predaj 42 341 537 cenných papierov zodpovedajúcich 49-percentnému podielu v spoločnosti Slovak Telekom. Rozsah ponukovej ceny bol stanovený v rozpätí od 17,70 eura do 23,60 eura za akciu, čo zodpovedá celkovej hodnote ponuky na úrovni zhruba 750 mil. eur až 1 mld. eur. Pre súkromných investorov bude určených 10 % z ponúkaného balíka akcií. Občania budú môcť na kúpu určitého balíka akcií získať zľavu 5 %.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie

Nórsko ako prvá krajina vypne rádiá FM, k dispozícii bude už len digitálny rozhlas

10.01.2017 00:22

Nórsko začne tento týždeň vypínať svoju rádiovú sieť FM. Je to však kontroverzný krok, ktorý má mnoho kritikov a podľa hlasovania novín Dagbladet je proti nemu až  66 % Nórov. No odborníci tvrdia, že ...

Telekomunikácie

Koniec satelitného vysielania programov v štandardnom rozlíšení (SD)

19.12.2016 00:05

Prevádzkovateľ česko-slovenskej satelitnej platformy Skylink, spoločnosť M7 Group, informuje o plánovanom ukončení satelitného vysielania ďalších verejnoprávnych aj komerčných televíznych staníc v šta ...

Telekomunikácie

Slovak Telekom predstavil Immmr - konkurenciu pre WhatsApp, Viber či Skype

07.12.2016 00:15

Slovak Telekom včera uviedol komunikačnú aplikáciu immmr, ktorá kombinuje komunikáciu cez WiFi a mobilné dáta. Aplikácia immmr umožňuje posielať správy a súbory, realizovať bezplatné hovory a videohov ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá