Image
22.4.2015 0 Comments

Využitie zdrojov z predaja Slovak Telekomu zostáva otázne

Blesk_novy pausal_telekom2.jpg Použitie zdrojov z výnosu z predaja štátneho podielu v Slovak Telekome, napriek jeho utorňajšiemu oficiálnemu spusteniu otvorením ponukového obdobia na predaj akcií, zostáva otázne. Kým minister hospodárstva Pavol Pavlis hovorí, že jeho prioritou je pomocou týchto zdrojov posilniť pozíciu štátu v Enelom predávaných Slovenských elektrárňach, minister financií Peter Kažimír ten istý deň tvrdí, že potenciálne až 1-miliardový výnos by mal byť podľa platných pravidiel a plánov z väčšej časti využitý na znižovanie verejného dlhu.

Peter Kažimír pritom na utorňajšej tlačovej konferencii novinárom odkázal, že sa pri otázkach využitia výnosu začína cítiť ako papagáj, keďže na ne rovnako odpovedá týždeň čo týždeň. "Hovorím stále to isté a nemám dôvod povedať nič iné, len to, že na základe schváleného programu stability, ktorý je pre mňa záväzný, by mal byť výnos z predaja tohto aktíva vo veľkej miere použitý na zníženie dlhu. Čo si ja myslím, že je správne. A ani podľa zákona minister financií nemôže použiť tieto aktíva nijako inak, len na zníženie dlhu. Ak ich má použiť inak, musel by ísť na vládu a do Národnej rady SR," povedal v utorok.

Kažimírov kolega z vlády, minister hospodárstva Pavol Pavlis, si však zase trvá na svojom. Na utorňajšej tlačovej konferencii pri príležitosti spustenia predaja Slovak Telekomu cez verejnú ponuku akcií vyhlásil, že pri diskusiách v kabinete bude presadzovať využitie výnosu z predaja podielu v Slovak Telekome na posilnenie pozície štátu v Slovenských elektrárňach. Do kabinetu jeho rezort v súčasnosti pripravuje aj materiál o možnostiach posilnenia pozície štátu v producentovi elektriny.

Podľa ministra financií je však v súčasnosti kľúčové skôr to, ako celý predaj minoritného podielu v telekome dopadne. Diskusie o využití výnosu sú momentálne podľa neho "delením kože medveďa, ktorý behá po lese." "Najprv to treba dobre predať tak, aby sme sa za to nemuseli hanbiť tak z hľadiska procesu, ako aj dosiahnutého cieľa a potom kľúčovo projektovať cieľ dosiahnutia dlhu ku koncu roka. Všetko ostatné je otázka debát, ktorým sa venujete viac vy ako ja," odkázal novinárom Kažimír.

Naznačil pritom, že samotný proces predaja je komplikovanejší, ako by mohol, k čomu prispieva aj prístup majoritného akcionára Slovak Telekomu, nemeckého Deutsche Telekomu. To podľa neho vyplýva aj zo zlej privatizácie v minulosti a veľmi zlej akcionárskej zmluvy, ktorá má znevýhodňovať štát ako minoritného akcionára a vytvárať ťažkosti pri predaji podielu. "Čo mňa najviac zaujíma v danom momente, aby sa to aktívum čo najlepšie predalo, napriek nie veľmi priateľskej súčinnosti veľkého Deutsche Telekomu. To vám môžem potvrdiť na základe vlastných zážitkov, o ktorých by som nerád verejne hovoril, ale taká je pravda," uviedol minister.

Predaj minoritného štátneho podielu v Slovak Telekome sa spustil v utorok otvorením ponukového obdobia pre inštitucionálnych investorov a od 22. apríla aj pre individuálnych súkromných investorov. Celkovo štát ponúka na predaj 42 341 537 cenných papierov zodpovedajúcich 49-percentnému podielu v spoločnosti Slovak Telekom. Rozsah ponukovej ceny bol stanovený v rozpätí od 17,70 eura do 23,60 eura za akciu, čo zodpovedá celkovej hodnote ponuky na úrovni zhruba 750 mil. eur až 1 mld. eur. Pre súkromných investorov bude určených 10 % z ponúkaného balíka akcií. Občania budú môcť na kúpu určitého balíka akcií získať zľavu 5 %.


Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie 4

4ka ako prvá na Slovensku prináša totálne neobmedzené volania aj dáta

18.10.2016 00:21

Štvrtý mobilný operátor prináša na slovenský trh ďalšiu novinku z produktovej rady TO. S novinkou TO.∞ za cenu 30 eur na 30 dní prinesie do mobilu neobmedzené množstvo dát v sieti 4ky aj v sieti obcho ...

Telekomunikácie

Telekom predstavil nové technologické vychytávky aj zrýchlenie pripojenia k internetu

18.10.2016 00:07

Telekom predstavil viacero noviniek, ktoré pripravuje na nadchádzajúce predvianočné obdobie. Z technologických noviniek to bude okrem iného zrýchlenie prenosových rýchlostí pripojenia k internetu takm ...

Telekomunikácie 3

4ka ako prvá na Slovensku spúšťa do komerčnej prevádzky VoLTE volania

12.10.2016 00:15

Oddnes môžu už aj obyvatelia Slovenska využívať Voice over LTE (VoLTE), čo je revolučná technológia prinášajúca rýchlejšie spojenie volania a vyššiu kvalitu hlasu. Jej komerčnú prevádzku ako prvá spom ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá