Image
14.12.2015 0 Comments

Využitie umelej inteligencie uľahčí server od Facebooku

Facebook predstavil dizajn jednoduchého a výkonného servera na využitie systémov umelej inteligencie (AI). Chce ho nasadiť nielen u seba, ale ponúknuť ho aj ďalším záujemcom.

Je to prvýkrát, čo ponúkol komplexné riešenie AI i s hardvérom, doteraz poskytol záujemcom len niektoré programové komponenty AI formou open source. Nový produkt má kódové označenie Big Sur a Facebook ho poskytol aj organizácii Open Compute Project, kde môžu rôzne subjekty zdieľať dizajn pre nové typy hardvéru.

Novinka využíva predovšetkým čipy GPU, ktoré sa vraj pre AI hodia lepšie než CPU. Hlavnou náplňou nového stroja má byť zatiaľ rozoznávanie obrázkov či videa, respektíve objektov v ňom. Systém možno nasadiť aj na ľubovoľne veľký súbor dát, napríklad na rozoznanie spamu alebo podvodov s platobnými kartami.

Big Sur obsahuje spolu osem jednotiek GPU PCIe (každú s výkonom 300 wattov), ​​pričom ponúka aj široké možnosti správy. Oproti predchádzajúcej privátnej verzii podobného riešenia ponúka dvojnásobný výkon.

Dôležité podľa Facebooku je to, že nepotrebuje žiadne špeciálne chladenie ani inú špecifickú infraštruktúru. Netreba tak riešiť drahé systémy chladenia, ktoré sú zvyčajne so systémami HPC (high performance computers) spojené, často napríklad prostredníctvom cenovo náročných kvapalín.


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Všetky nové Tesly už majú HW na samostatnú jazdu s vyššou úrovňou bezpečnosti než s vodičom

24.10.2016 00:22

Tesla vyhlásila, že všetky jej autá vyrobené odteraz budú schopné úplne autonómnej jazdy.  Zverejnila aj demonštračné video ukazujúce samostatne jazdiace auto, v ktorom je človek prítomný „len z právn ...

Technológie 5

Počítače v Microsofte rozpoznávajú reč na rovnakej úrovni ako ľudia

24.10.2016 00:19

Tím inžinierov Microsoftu z divízie umelej inteligencie a výskumu (Artificial Intelligence and Research) sa pochválil (PDF), že ich systém na rozpoznávanie reči dosiahol chybovosť (word error rate – W ...

Technológie 5

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá