Image
17.1.2013 0 Comments

Vytvorte si elektronickú hudbu podľa vlastného vkusu

Music-equipment-1920x1200.jpg Či už ste hudobne nadaní, alebo nie, faktom je, že prirodzená náklonnosť k harmónii a rytmu je hlboko zakorenená v každom z nás. Koniec koncov len málokto dokáže prejsť okolo opusteného klavíra bez toho, aby si aspoň trochu udrel do klávesov. Lákalo vás niekedy vytvoriť si nejakú hudbu na počítači? Chceli ste sa aspoň na chvíľu stať hudobníkom tvoriacim skladbu podľa vlastných pocitov a vlastného vkusu? S vhodným programom to môže byť hračka. Je pritom jedno, či ste už hudbu niekedy skladali alebo nie a či sa skladaniu chcete venovať dlhodobo aktívne alebo len krátkodobo a rekreačne. V tomto článku vám predstavíme nielen programy, ktoré sú určené úplným začiatočníkom a dávajú okamžité výsledky aj ľuďom bez akýchkoľvek skúseností, ale aj aplikácie, ktoré sú určené pre kreatívnych ľudí s vyššími nárokmi, často používané aj profesionálnymi hudobníkmi zo sveta elektronickej hudby.

Každý používateľ má, samozrejme, iné predstavy o tom, ako by mal proces komponovania hudby vyzerať z hľadiska voľnosti, kreativity a náročnosti. Vybrali sme preto sedem populárnych programov, ktoré pokrývajú veľký rozsah požiadaviek a koncepcií. V neposlednom rade sme mysleli aj na cenu, a preto v našich odporúčaniach nájdete nielen platené programy, ale aj softvér, ktorý je k dispozícii zadarmo.

eJay 6

Aplikácia eJay patrí do skupiny najprístupnejších a najjednoduchších programov na tvorbu hudby na počítači. Je určená na nenáročné skladanie hudby bez akýchkoľvek znalostí. Princípom je totiž vyberanie a zoraďovanie najrôznejších vopred pripravených vzoriek (samplov), teda krátkych hudobných úsekov, z ktorých skladáte hudbu podľa svojich požiadaviek. Skladbu teda doslova „zložíte", pričom si vyberáte z veľkej databázy najrôznejších hudobných slučiek, triedených podľa kategórií - či už z hľadiska basov, bicích, gitary, klávesov, alebo mužských a ženských vokálov. Na vytvorenie vlastnej skladby vám preto postačí počúvanie a vyberanie ingrediencií. Samozrejme, o nejakej plnohodnotnej kreatívnej tvorbe na úrovni skladateľa hudby sa nedá hovoriť. Treba však pamätať na to, že nie každý sa hneď plánuje stať profesionálnym muzikantom. Mnoho ľudí si jednoducho zatúži poskladať hudbu v rámci jednoduchej hry a zábavy.

eJay.png
Prostredie jednoduchého hudobného programu eJay pripomína skôr hru ako audiosoftvér

Program vo svojej súčasnej šiestej verzii stavil tak trochu na „hráčsky" dizajn. Nielenže sa spúšťa v celoobrazovkovom režime, ale aj pohyby a jednotlivé animácie prvkov pripomínajú pri prvom kontakte skôr ovládanie hry ako klasického programu. Na systém ovládania si však zrejme väčšina používateľov zvykne počas prvých pár minút práce a „herný" pocit sa prakticky vytratí. Okno aplikácie pozostáva prakticky len z jednej veľkej časovej osi, rozdelenej na jednotlivé riadky. Prvé tri sú vyhradené na priame komponovanie hudby nástrojmi a ostatné na pridávanie jednotlivých samplov. V hornej časti okna je niekoľko tlačidiel na prepínanie medzi doplnkovými nástrojmi a v dolnej časti ovládacie prvky na spustenie a zastavenie skladby či nastavenie hlasitosti. Princíp práce je veľmi jednoduchý a začiatočník ho najlepšie pochopí tak, že si jednoducho spustí stlačením tlačidla play ukážkovú skladbu, s ktorou sa program automaticky vždy otvára (vyskúšajte jej jednotlivé časti posúvať na iné miesta, zvyšovať ich hlasitosť, skracovať či predlžovať). Hranie prechádza časovou osou zľava doprava, tak ako v iných programoch audio či video a postupne prehráva jednotlivé vložené vzorky. Začiatočník si tak rýchlo uvedomí, ako je skladba zložená a ako si vytvorí vlastnú. Následne stačí kliknúť na tlačidlo v ľavom hornom rohu a vybrať možnosť New mix, čím sa v programe presuniete k tvorbe novej skladby.

Na prázdnej časovej osi následne stačí tlačidlom Archive otvoriť databázu jednotlivých samplov a vyberať vhodných kandidátov. Pokiaľ sa vám zdá nejaký vhodný, jednoducho ho vložíte na časovú os a ťahaním jeho horizontálnych okrajov nastavíte jeho dobu trvania. Jednotlivé triedy samplov sú rozlíšené farebne a na časovej osi tak aj bez spustenia spoznáte, ktoré slučky sú z kategórie bicích, ktoré predstavujú gitaru a podobne. Asi najznámejším predstaviteľom programu eJay je verzia Dance eJay, ktorá pozostáva z kolekcie samplov na tanečnú elektronickú muziku. Možno však dať prednosť aj verziám eJay Hip Hop, eJay House a eJay Techno, pokiaľ sú bližšie vášmu hudobnému vkusu. Okrem použitia samplov môžete tvoriť muziku aj priamym vytváraním vlastných melódií, pričom je k dispozícii pár jednoduchých nástrojov. V rámci programu sú len okrajovým prvkom, ale keby ste časom dostali chuť vlastnú hudbu skladať „o úroveň vyššie", sú vhodným nahliadnutím do tohto sveta. Program eJay sa dá stiahnuť zo stránky výrobcu alebo jednoduchšie automatickým downloaderom, ktorý nájdete na DVD REVUE. Vzhľadom na veľké množstvo samplov je objem sťahovaných dát približne 1,5 GB. Program si nezáväzne môžete vyskúšať zadarmo po dobu siedmich dní. Za cenu 15 EUR si môžete zakúpiť licenciu na neobmedzené používanie.

Cena: 15 EUR
Domovská stránka: www.ejay.com

MAGIX Music Maker 2013

Ďalší program na tvorbu hudby vhodný pre každého je MAGIX Music Maker. Jeho dizajn je prehľadnejší ako v prípade eJay a viac pripomína prácu s klasickým editorom či strihacím softvérom. Podobne ako v eJay sa hneď po spustení programu pozeráte priamo na časovú os, do ktorej možno premiestňovať hotové vzorky z rôznych žánrov (umiestnené v dolnej časti okna). Výhodná je ich rýchla a jednoduchá úprava z hľadiska tóniny. Stačí kliknúť na niektorú z hotových hudobných slučiek (napríklad gitarový riff) a výberom na stupnici Pitch rýchlo meniť jeho tóninu z d mol na e mol, C dur, F dur a podobne. Po rozkliknutí môžete slučku editovať podrobnejšie, a tak má program Music Maker z hľadiska práce so samplami oveľa väčšie možnosti ako aplikácia eJay. Otvára dvere pre väčšiu kreativitu a cizelovanie vlastnej skladby. Výhodné je, že rozhranie programu je mimoriadne intuitívne a skladbu si rýchlo vytvorí prakticky každý bez akéhokoľvek zdĺhavého učenia či naberania úvodných znalostí. Ako vaše znalosti postupne narastajú, program poskytuje možnosť na zlepšovanie a podrobnejšiu hudobnú činnosť. Môžete začať pridávať do skladby vlastné slučky, ktoré vytvoríte pomocou klávesov jednotlivých nástrojov. Nájdeme tu napríklad bicí automat BeatBox2, dizajnér slučiek Loop a syntetizátor a sekvencer bicej súpravy Robota. Plnohodnotná tvorba sa v základe nevyrovná špecializovaným programom, ale Music Maker možno rozširovať aj o doplnkové moduly tretích strán, ktoré jeho schopnosti značne rozšíria (zásuvné moduly VST).

MAGIX.PNG
S programom MAGIX Music Maker zvládne zložiť hudbu skutočne každý, ale aplikácia disponuje aj podporou pokročilých nástrojov

Každú slučku, ktorú umiestnite na časovú os, môžete podrobne editovať niekoľkými spôsobmi. Základné úpravy sa zobrazia po kliknutí pravým tlačidlom myši na objekt. V kontextovom menu môžete okrem štandardných úprav, ako je zmena tempa, hlasitosti či tónu, pridávať aj doplnkové efekty alebo danú slučku úplne remixovať. Vhodnejšie pracovné rozhranie zobrazíte dvojklikom na objekt, ktorý otvorí ovládacie prvky všetkých dostupných úprav. Pokiaľ máte jednu zo slučiek označenú myšou, môžete na pravej časti stredového panela kliknúť na tlačidlo maximalizovania a otvoriť si danú zvukovú stopu vo zväčšenom náhľade. Následne možno pracovať tak ako v zvukovom editore a pomocou nástrojov v hornej časti programu časť zo zvuku vystrihnúť, presúvať či nahrádzať. V úplnej verzii programu sa dajú upravovať výsledné zvuky aj z hľadiska pozície na viackanálových zvukových systémoch. Ak tvoríte hudbu pre viac ako dva zvukové kanály, môžete upravovať podrobne jej prejav z hľadiska priestoru. Nie iba jednorazovo pre celú skladbu, ale aj dynamicky, pričom sa jednotlivé zvuky môžu pohybovať a meniť svoje pozície tak, ako ich pozíciu virtuálne nakreslíte v ovládacom rozhraní mixéra (objaví sa po stlačení klávesu M, pričom v úplnej verzii rozhrania treba kliknúť ešte na tlačidlo Surround 5.1).

Program sa v štandardnej verzii predáva za 46 EUR. Môžete si ho vyskúšať zadarmo na 7 dní (doba sa dá predĺžiť na 30 dní po bezplatnej registrácii ponúkanej pri štarte programu), inštalačný súbor nájdete na DVD REVUE. Po zakúpení programu je k dispozícii 3000 hotových samplov, čo je zhruba tretina oproti programu eJay. Kolekciu si však môžete kedykoľvek rozširovať dokupovaním prostredníctvom elektronického obchodu, do ktorého sa dá vstupovať priamo z prostredia programu (tlačidlo Catooh). Music Maker možno zakúpiť aj v prémiovej edícii (77 EUR), ktorá oproti štandardnej verzii obsahuje dvojnásobný počet samplov. Ak sa chcete zamerať pri svojej tvorbe len na špecifické štýly, môžete si zakúpiť úzkoprofilové edície programu v podobe verzií na soundtracky, hip hop, dance či rock za 31 EUR.

Cena: 46 EUR
Domovská stránka: www.magix.com


FL Studio

Fruity Loops Studio (FL Studio) je zrejme najpopulárnejší program na tvorbu hudby na PC, ktorý používa nielen množstvo amatérskych nadšencov, ale aj nejeden profesionálny hudobník. Vďaka svojej prívetivosti a dobrému ovládaniu je vhodný aj pre začiatočníkov, ktorí to so skladaním hudby myslia od úplného štartu trochu vážnejšie a nehľadajú len zábavu na pár večerov. Hoci sa v programe dajú, samozrejme, používať najrôznejšie hotové hudobné slučky, skutočných hudobníkov celkom určite bude zaujímať najmä ich samotné vytváranie. A to je práve ten hlavný rozdiel medzi programami ako eJay a MAGIX Music Maker, kde skladanie hudby spočíva predovšetkým v používaní hotových a vopred pripravených vzoriek, a programami typu FL Studia, ktoré ich umožňujú skutočne plnohodnotne vytvárať.

Používateľské rozhranie programu pozostáva z niekoľkých samostatných okien. Bežného používateľa Windows môže pozícia základných prvkov sprvu trochu zmiasť, pretože základné programové menu a tlačidlá na zavretie a minimalizovanie programu sú umiestnené iba v ľavom hornom rohu. Ak podržíte myš nad neznámym tlačidlom, opis sa nezobrazí pri kurzore, ale v malom prúžku vľavo hore. Odhliadnuc od týchto záležitostí, ovládanie programu je vcelku intuitívne a pomerne rýchlo sa „dostane do krvi". Jednotlivé prvky si zároveň môžete ťahaním myši presunúť do pozícií, v ktorých vám vyhovujú. V hornej časti okna nájdete tlačidlá na spustenie základných nástrojov, najmä Step Sequencer, umožňujúci rýchle zostavenie slučky bicích, a Piano Roll, kde nájdete os na vytváranie melódie, pričom klikaním na jednotlivé úseky vkladáte tóny. Zvislá os určuje výšku tónu, vodorovná jeho trvanie a poradie. Na paneli s nástrojmi nájdete zároveň aj tlačidlo na otvorenie tzv. playlistu, ktorý je časovou osou skladby, kam pridávate svoje alebo aj cudzie slučky. Ich postupným vytváraním a dosadzovaním do playlistu tvoríte svoju skladbu. Použitím ďalšieho nástroja, ktorým je Mixer, môžete upravovať hlasitosť jednotlivých stôp, pridávať efekty prostredníctvom filtrov a doplnkových modulov či nahrávať zvuk z externého zdroja. Už pri úvodnom štarte programu je zapnutý takzvaný browser (prehliadač), ktorý je zvyčajne na ľavej strane okna a umožňuje rýchly prístup k jednotlivým samplom, nástrojom či zásuvným modulom VST. Keďže program je hojne rozšírený, začiatočníci môžu nájsť oporu v používateľskej komunite, ktorá poskytuje mnoho návodov, diskusných fór či inštruktážnych videí na YouTube.

FLstudio.png
FL Studio je pravdepodobne najpopulárnejší program na tvorbu hudby na PC pre všetky skupiny používateľov

FL Studio možno zakúpiť v štyroch hlavných variantoch, ktoré sa navzájom výrazne líšia vlastnosťami a cenou. Najlacnejšia je pomerne oklieštená edícia Express, ktorá je vhodná predovšetkým na editáciu bicích slučiek a zakúpite ju za 37 EUR. Na tvorbu skladieb sa dá jednoznačne odporúčať plnohodnotná verzia programu v podobe edície Producer (151 EUR) alebo základná verzia nazvaná Fruity (75 EUR), ktorá je chudobnejšia o niekoľko modulov (rozsiahle a podrobné porovnanie vlastností nájdete na stránke výrobcu v sekcii Editions/Feature comparison). Pre „fajnšmekrov" by mohla byť zaujímavá aj edícia Signature Bundle (227 EUR), ktorá pozostáva z verzie Producer a najpopulárnejších doplnkových komerčných pluginov. Nech dáte pri kúpe prednosť ktorejkoľvek verzii, nepochybne veľká výhoda je doživotný bezplatný update na novšie verzie programu, čo rozhodne nie je bežné. Na DVD REVUE nájdete skúšobnú demoverziu, ktorá vám dobre poslúži na základné oboznámenie s programom a posúdenie princípov ovládania.

Cena: 37 až 227 EUR
Domovská stránka: www.image-line.com

LMMS

Ak vás program FL Studio zaujal, ale cena 75 či 150 EUR sa vám zdá jednoducho privysoká, dobrá správa je, že na plnohodnotné skladanie hudby sa dajú nájsť aj nástroje, ktoré sú k dispozícii zadarmo. Jeden z veľmi podarených, ktorý sa FL Studiu v mnohom vyrovná, je program LMMS. Ide o skratku názvu Linux MultiMedia Studio, ktorý je, ako už jeho názov napovedá, vyvíjaný prioritne pre operačné systémy Linux. K dispozícii je však aj verzia určená pre systémy Windows (na DVD REVUE nájdete inštalačné súbory pre 32 aj 64-bitové edície). V programe nájdeme všetky základné prvky potrebné na tvorbu z hľadiska syntetizovania zvukov, úpravy samplov či hrania na klávesoch MIDI. Okrem štandardných linuxových audio pluginov (LADSPA) podporuje aj zásuvné moduly VST, bohato rozšírené na audioaplikáciách vo Windows. Aj keď inštalátor je neveľký (20 MB), program disponuje aj veľkým množstvom preddefinovaných zvukov, ktoré sa dajú použiť pri tvorbe vlastných slučiek.

LMMS nepripomína FL Studio len funkciami, ale v mnohých črtách aj pracovným prostredím. Okno pozostáva z niekoľkých samostatných modulov, ktoré pri práci možno aktivovať a deaktivovať. Základný je Song Editor, ide o časovú os na umiestňovanie jednotlivých zvukov tvoriacich skladbu. Na rýchle pochopenie princípu práce môžete na ľavej strane okna programu kliknúť na ikonu My Samples a vybrať si nejaký špecifický zvuk pretiahnutím do priestoru Song Editora. Pribudne v okne podobne ako vrstva v programe Adobe Photoshop. Následne v jeho riadku urobte dvojklik kdekoľvek na časovej osi a použite ho ako základ na vytvorenie vlastnej melódie alebo rytmu jednoduchým vyberaním tónov z hľadiska výšky a pozície. Na hlavnom hornom paneli nájdete tlačidlá na spustenie nástrojov, sú nimi Beat + Bassline-Editor na vytváranie basových liniek a liniek bicích nástrojov, efektový FX mixer, Piano-Roll na editáciu melódií a Wavetable syntetizátor.

LMMS.png
Zrejme najlepšia bezplatná alternatíva k pokročilým programom na tvorbu hudby je open source projekt LMMS

Vo výsledku tak začiatočník dostane zadarmo do rúk program, ktorý mu umožní plnohodnotné mixovanie stôp a tvorbu samplov, tvorbu rôznych efektov a všetkých potrebných ingrediencií na plnohodnotnú vlastnú hudbu. Všetko bez potreby utratiť jediné euro a inštalovať množstvo doplnkového softvéru. Samozrejme, očakáva sa, že o tvorbu hudby má daná osoba skutočne záujem a myslí to s ňou vážne. Program totiž nedisponuje jednoduchou možnosťou skladania hudby v podobe vyberania hotových slučiek z vlastnej databázy, ako je to napríklad v programe eJay. LMMS však uspokojí nielen začiatočníkov, ale aj mnohých pokročilých používateľov, ktorí uvítajú open source alternatívu k programu FL Studio, ktorú môžu z hľadiska funkcií ešte značne rozšíriť použitím modulov VST, syntetizátora ZynAddSubFX či SoundFont2.

Cena: zadarmo
Domovská stránka: lmms.sourceforge.net


ModPlug Tracker

Program ModPlug Tracker alebo aj OpenMPT je open source softvér z rodiny hudobných aplikácií označovaných ako trackery. Ide o softvér s odlišnou koncepciou, ako je drvivá väčšina súčasných programov na tvorbu hudby (označujú sa všeobecne skratkou DAW - Digital audio workstation). Trackery zažili svoju zlatú éru v 80. a 90. rokoch minulého storočia - v období boomu elektronickej hudby na PC. OpenMPT a jeho komerčný konkurent Renoise (70 EUR) sú prakticky posledné aktívne vyvíjané trackery. Vzhľadom na ich neprestajný vývoj však doplnkovými funkciami a možnosťami stále aktívne konkurujú klasickým programov DAW a neustále ich ako doplnok používajú mnohí profesionálni hudobníci. Skladanie hudby sa v trackeroch realizuje pomocou niekoľkých monofónnych kanálov, do ktorých sa vkladajú tóny jednotlivých nástrojov. Na rozdiel od dnes už klasických programov DAW, ktoré majú časovú os v horizontálnej polohe, je časová os trackerov koncipovaná vo vertikálnom smere v podobe riadkov a stĺpcov. Po otvorení programu OpenMPT pracovné okno zíva prázdnotou a na základné pochopenie fungovania poslúži ukážková skladba, ktorú na DVD REVUE nájdete v priečinku spoločne s inštalačným súborom programu. Skladbu jednoducho myšou pretiahnite do ľavého stĺpca programu (prípadne ju otvorte prostredníctvom menu File/Open) a prekliknite sa na záložku Pattern, kde nájdete časovú os. Skladbu spustite tlačidlom F6 alebo tlačidlom Play, ktorého ikona je nasmerovaná vzhľadom na vertikálne prehrávanie smerom dole (skladbu môžete kedykoľvek zastaviť tlačidlom stop alebo klávesom F8).

OpenMPT.png
Program OpenMPT alias ModPlug Tracker je jeden z mála stále aktívne vyvíjaných predstaviteľov „starej školy" trackerov

Úplný začiatočník, ktorý k tvorbe hudby takpovediac nikdy „nepričuchol", nebude zrejme schopný začať s trackerom pracovať len na základe intuície. Kliknite na bielu ikonu New v ľavom hornom rohu (CTRL + N) a všimnite si, že v paneli vľavo pribudla nová stromová štruktúra -untitled. Rozkliknite v nej položku Samples a to isté urobte aj v skladbe Aryx, ktorú ste si na ukážku podľa predošlého opisu spustili. Môžete vidieť, že vaša skladba zatiaľ neobsahuje nijaké vzorky okrem prázdnej položky označenej číslom 1. Kliknite na ňu a v pravej časti okna sa prekliknite na záložku Samples. Do čierneho okna myšou pretiahnite tretí zo samplov v ukážkovej skladbe. Môžete si všimnúť, že sa prekopíroval do vašej skladby. V okne samplov kliknite na červeno-biele tlačidlo New sample a do novej čiernej plochy pretiahnite zas položku číslo 4 z ukážkovej skladby, ktorá sa stane vaším samplom číslo 2. Následne tlačidlom New sample vytvorte tretiu a poslednú prázdnu položku a pretiahnite do nej šiestu položku zo samplov skladby. Stláčaním písmen na klávesnici si môžete skúsiť prehrať rôzne tóny práve premiestneného zvuku. Predošlými činnosťami ste si vytvorili tri úvodné nástroje, z ktorých postavíte biciu slučku. Prekliknite sa na záložku Patterns, čím zobrazíte časovú os. V sekcii nástrojov (v ktorej je nápis - No instrument) vyberte svoju položku číslo 1. Následne nastavte napravo Row Spacing (odsadzovanie riadkov) na číslo štyri. Myšou kliknite v riadku 0 na tri bodky úplne vľavo a stláčaním klávesu A pridávajte tón až dovtedy, kým nebudete mať C-5 01 na riadku 60. Spustite si sekvenciu stlčením tlačidla F6 a po prehratí zastavte tlačidlom F8. Následne vyberte v nástrojoch druhý zo svojich samplov a kliknite na druhý riadok v druhom stĺpci (opäť na tri bodky vľavo). Tlačidlom Z vkladajte tón až do riadka 62. Opäť si výsledok vypočujte tlačidlom F6. Nakoniec dokončite základnú biciu slučku pridaním tretieho nástroja. Vyberte v sekcii nástrojov tretí zo samplov a nastavte Row Spacing na číslo 8. Následne kliknite na štvrtý riadok tretieho stĺpca a písmenom Z vkladajte tón C-6 02 až po riadok 60. Výsledok svojho úsilia si opäť vypočujte, čím zakončíte úvodné oboznámenie s programom.

Cena: zadarmo
Domovská stránka: www.modplug.com

Reason

Softvér Reason vyvíja švédska spoločnosť Propellerhead Software. Ide o konkurenciu programov ako FL Studio či LMMS, ale na rozdiel od nich sa tu neponúka „základné" audiorozhranie, ktoré si pokročilí používatelia rozširujú pomocou doplnkových modulov VST či iných pluginov, ale hotové riešenie all-on-one. Koncept programu je tak trochu iný a na rozdiel od „otvoreného" prostredia poskytuje vyladený, ale uzavretý systém. To, samozrejme, nie každému vyhovuje. Podobne ako FL Studio program Reason používa mnoho pokročilých používateľov a profesionálov. Jeho cena je až 405 EUR. Vzhľadom na jeho koncepciu však treba myslieť na to, že za túto cenu dostávate program, ktorému sa napríklad FL Studio vyrovná až po doplnení o ďalšie, zväčša komerčné (a teda platené) pluginy. Demo programu možno stiahnuť na adrese www.propellerheads.se/download/ (3,3 GB). Okrem plnohodnotnej verzie si môžete zakúpiť aj oklieštenú verziu Reason Essentials za 120 EUR.

Reason.png
Program Reason je pokročilé riešenie pre hudobníka, ktorý chce nástroj typu all-in-one a oželie možnosť inštalácie doplnkových rozšírení tretích strán

Demo obsahuje ukážkové skladby, ktoré si môžete vypočuť a prezrieť si, ako a z čoho sú na časovej osi poskladané. Program je pri prvom spustení rozdelený na tri základné časti. V tej hornej je zobrazený mixážny pult, v strednej časti je plocha nástrojov a v dolnej časti časová os, ktorá má na úplnom spodku klasické tlačidlá na spustenie a zastavenie prehrávania. Všimnite si, že hrany medzi jednotlivými prvkami sú nezvyčajne široké. Je to preto, že program je koncipovaný tak, aby ste jednotlivé prvky pri práci zasúvali a vysúvali. Ak napríklad chytíte vodorovný horný okraj časovej osi, môžete celú os zasunúť jedným rýchlym pohybom až za dolný okraj obrazovky a pracovný priestor prenechať nástrojom. Naopak, keď ju budete potrebovať, rýchlo ju vysuniete zas späť. Jednotlivé zvuky tak môžete pohodlne vytvárať nástrojmi v maximalizovanej podobe a následne ich po vysunutí časovej osi rovnako pohodlne organizovať.

Program disponuje niekoľkými úrovňami rôznych nástrojov a iných prvkov. Ak kliknete na menu Create a následne na Instruments, program ponúkne otvorenie niekoľkých syntetizátorov na tvorbu automatických zvukov. Najjednoduchší je ID-8 Songwriter's Toolbox, nasledovaný základným syntetizátorom Subtractor a dvoma pokročilými v podobe Malström Graintable Synthesizer a Thor Polysonic Synthesizer (verzia Reason Essential obsahuje len prvé dva menované, pričom obdobná je situácia aj s inými nástrojmi). K dispozícii sú aj samplery na editáciu nahratých alebo inak importovaných zvukov. Základný nástroj na tento účel je NN19 Digital Sampler, určený najmä na prácu s jedným samplom, zatiaľ čo jeho pokročilejší ekvivalent v podobe NN-XT Advanced Sampler sa hodí na prácu s niekoľkými samplami súčasne a ich mapovanie na jednotlivé klávesy. Program ďalej obsahuje nástroje na prácu s bicími, ako napríklad Dr. Octo Rex Loop, na načítavanie bicích slučiek a ich úpravu či Redrum Drum Computer na načítavanie väčšieho počtu bicích zvukov a tvorenie bicích slučiek od základu. Výber každého nástroja sa prenesie aj na časovú os, pričom aktivovaný nástroj vytvorí novú zvukovú vrstvu, reprezentovanú novým riadkom na časovej osi, s ktorou následne môžete pracovať. Pri hraní na klávesoch je užitočným pomocníkom metronóm, ktorý spustíte stlčením tlačidla Click na dolnom paneli. Ovládanie programu vyžaduje trochu praxe, ale po pochopení jeho princípov dostanete do ruky skutočne pokročilý a efektívny kus softvéru.

Cena: 405 EUR
Domovská stránka: www.propellerheads.se

Verdikt PC REVUE

V článku sme vám predstavili niekoľko základných skupín programov na tvorbu hudby na počítači. Pre úplných začiatočníkov, ktorí chcú skladať hudbu hneď a zaraz na úrovni zábavy, sme uviedli programy eJay a MAGIX Music Maker. Prvý menovaný sa dá odporúčať najmä pre nízku cenu, zatiaľ čo druhý predovšetkým z dôvodu, že ak sa rozhodnete neskôr hudbe venovať predsa len trochu viac, môže byť vhodným úvodom do pokročilejšej tvorby. Ak to, naopak, myslíte s tvorbou hudby už od začiatku vážne, hodí sa vám program FL Studio, a to najmä vďaka jeho veľkým možnostiam rozšírenia a rozsiahlej používateľskej komunite. Príjemné rozhranie je vhodné pre začiatočníkov aj pre pokročilých používateľov. Ak preferujete programy zadarmo, môžete dať prednosť jeho bezplatnej alternatíve v podobe LMMS, ktorá určite stojí za vyskúšanie. Veľa skladateľov stále nedá dopustiť na dnes už trochu staromódne trackery. Zrejme najpopulárnejší nekomerčný predstaviteľ tohto smeru je ModPlug Tracker. Zoznam sme zakončili programom Reason, ktorý sa dá odporúčať tým používateľom, ktorí hľadajú prakticky univerzálne riešenie typu „všetko v jednom" - bez nutnosti, ale aj možnosti používania doplnkových modulov VST a iných rozšírení. Samozrejme, existujú aj ďalšie programy, ktoré sme nespomenuli a ktoré sa tešia širokej obľube (napríklad Ableton, Cubase, Reaper), tie sa však poľahky dajú zaradiť do jednej zo štyroch skupín programov, ktoré sme v článku predstavili. Je teda už len na vás, pre ktorý smer sa rozhodnete s ohľadom na svoje sympatie, očakávania a doterajšie skúsenosti.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá