Image
23.5.2013 0 Comments

Vytvárame webové stránky / 11. časť

Vytváranie stránok prináša požiadavku na použitie skriptovacieho jazyka PHP. Na rozdiel od JavaScriptu, ktorému sme sa vminulosti venovali, je tento jazyk interpretovaný na strane servera. To znamená, že skript sa nevykonáva na počítači upoužívateľa, ale do počítača sa prenášajú už konkrétne výsledky vykonaného skriptu. Skript sa teda ani nesťahuje do klientskeho počítača ako vprípade JavaScriptu. Výhodné je to napríklad preto, že ochránite svoj kód, keďže aj po zobrazení zdrojového obsahu stránky bude vidieť len jej výsledok, ako ho vidí používateľ. Základy vPHPAby bol pre vás tento seriál čo najviac užitočný, poďme hneď na nejaké praktické ukážky, ako sa dá PHP využiť aako sa pracuje so syntaxou. Existujú v zásade dva spôsoby zápisu. Na prácu s kódom PHP odporúčame editor, ktorý zvýrazní syntax – na obrázku vidno vloženie kódu priamo do stránky HTMLToto je úplný zápis, slovo php však môžete vynechať. Servery uposkytovateľa sú nastavené tak, aby správne spracovali aj skrátený zápis. Každý riadok treba ukončiť bodkočiarkou ana premenné sa používa znak dolára. Ako vidieť, komentár je za dvoma lomkami. Toto je jednoriadkový komentár. Viacriadkový treba zapísať medzi lomku ahviezdičku /* komentár */.Zatiaľ použijeme vnorený zápis PHP, je to podobné ako pri CSS. Najprv si vytvoríte štruktúru dátových premenných, prípadne výpočtov apotom ich ľahko použijete vtexte. Na zobrazenie textu sa používa príkaz echo aprint.

Ludolfovo cislo Pí je:

Pri zápise si musíte dať pozor na malé aveľké písmená. Tie sa rozlišujú nielen pri názve premenných, a tak $x a $X sú dve rozličné premenné.VPHP sa dajú spracúvať všetky základné matematické operácie aporovnania výrokov. Zápis na sčítanie premenných môže vyzerať takto:

Výsledok sčítania je

Bežné sú prípady, keď treba zapísať do premennej nejaký text. Ak je te ...

Článok je uzamknutý

Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu PC REVUE, ktorý je dostupný pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným za 20 € na celý rok získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na webe. Objednať si ho môžete TU. Ak už máte digitálne predplatné PC REVUE prihláste sa TU. Ak máte digitálne predplatné Piano, prihláste sa pomocou Piano.


Prihlásiť pomocou členstva PC REVUE
 
Alebo sa prihláste cez službu Piano

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Archív PCR

Obsah PC REVUE 12/2016

08.12.2016 10:46

OBSAH DECEMBROVÉHO VYDANIA  MAGAZÍN Editorial Doprava budúcnosti smeruje do vzduchu Smart City/Inteligentné vyhľadávanie parkovacích miest Žijeme v simulácii vytvorenej počítačom inej civilizácie ...

Archív PCR

Kompletné vydanie PC REVUE 12/2016 vo formáte PDF

08.12.2016 09:45

Ak­tuál­ne PC RE­VUE 12/2016 v PDF na stiah­nu­tie pre či­ta­te­ľov. Hes­lo k chrá­ne­né­mu PDF sme Vám pos­la­li mai­lom.

Archív PCR

Obsah PC REVUE 11/2016

04.11.2016 15:07

OBSAH NOVEMBROVÉHO VYDANIA  MAGAZÍN■ Reportáž: IT GALA 2016■ Microsoft predstavil svoju 3D víziu a Surface Book■ Reportáž: Microsoft Ignite 2016■ Reportáž: Svetlo a tieň sa spojili■ Apple má nov ...

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá