Image
23.5.2013 0 Comments

Vytvárame webové stránky / 11. časť

Vytváranie stránok prináša požiadavku na použitie skriptovacieho jazyka PHP. Na rozdiel od JavaScriptu, ktorému sme sa vminulosti venovali, je tento jazyk interpretovaný na strane servera. To znamená, že skript sa nevykonáva na počítači upoužívateľa, ale do počítača sa prenášajú už konkrétne výsledky vykonaného skriptu. Skript sa teda ani nesťahuje do klientskeho počítača ako vprípade JavaScriptu. Výhodné je to napríklad preto, že ochránite svoj kód, keďže aj po zobrazení zdrojového obsahu stránky bude vidieť len jej výsledok, ako ho vidí používateľ. Základy vPHPAby bol pre vás tento seriál čo najviac užitočný, poďme hneď na nejaké praktické ukážky, ako sa dá PHP využiť aako sa pracuje so syntaxou. Existujú v zásade dva spôsoby zápisu. Na prácu s kódom PHP odporúčame editor, ktorý zvýrazní syntax – na obrázku vidno vloženie kódu priamo do stránky HTMLToto je úplný zápis, slovo php však môžete vynechať. Servery uposkytovateľa sú nastavené tak, aby správne spracovali aj skrátený zápis. Každý riadok treba ukončiť bodkočiarkou ana premenné sa používa znak dolára. Ako vidieť, komentár je za dvoma lomkami. Toto je jednoriadkový komentár. Viacriadkový treba zapísať medzi lomku ahviezdičku /* komentár */.Zatiaľ použijeme vnorený zápis PHP, je to podobné ako pri CSS. Najprv si vytvoríte štruktúru dátových premenných, prípadne výpočtov apotom ich ľahko použijete vtexte. Na zobrazenie textu sa používa príkaz echo aprint.

Ludolfovo cislo Pí je:

Pri zápise si musíte dať pozor na malé aveľké písmená. Tie sa rozlišujú nielen pri názve premenných, a tak $x a $X sú dve rozličné premenné.VPHP sa dajú spracúvať všetky základné matematické operácie aporovnania výrokov. Zápis na sčítanie premenných môže vyzerať takto:

Výsledok sčítania je

Bežné sú prípady, keď treba zapísať do premennej nejaký text. Ak je te ...

Článok je uzamknutý

Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu PC REVUE, ktorý je dostupný pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným za 20 € na celý rok získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na webe. Objednať si ho môžete TU. Ak už máte digitálne predplatné PC REVUE prihláste sa TU. Ak máte digitálne predplatné Piano, prihláste sa pomocou Piano.


Prihlásiť pomocou členstva PC REVUE
 
Alebo sa prihláste cez službu Piano

Mohlo by Vás zaujímať

Archív PCR 1

PC REVUE 10/2016

10.10.2016 15:30

OBSAH OKTÓBROVÉHO VYDANIA  MAGAZÍN■ Editorial: Zašoférujte si, kým ešte môžete■ Reportáž: IFA 2016 – 2. časť■ Reportáž: Huawei Connect 2016■ Reportáž: IBC 2016/Profesionáli prezbrojujú na RAW vid ...

Archív PCR

PC REVUE 09/2016

09.09.2016 13:56

OBSAH SEPTEMBROVÉHO VYDANIA  MAGAZÍN■ Editorial: Back to school■ Šéfredaktor odporúča■ Reportáž: IFA 2016 ■ Biztech trendy/Miroslav Farkaš, ASUS■ Zdravotné problémy očí pri práci s počítačom a St ...

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá