Image
9.8.2012 0 Comments

Vytvárame mobilné aplikácie – čo sa môžeme priučiť od tých najlepších?

Bežná súčasť vývoja nových vecí je sledovanie „okolia“. Nemáme teraz na mysli plagiátorstvo, ale skôr konštruktívny pohľad na prvky dizajnu a konceptu ostatných aplikácií. Tieto zákonitosti môžeme využiť a prípadne upraviť pri návrhu vlastných aplikácií.

Keď sa pozrieme na aktuálne dostupné aplikácie pre iOS a Android, nájdeme viacero zaujímavých príkladov, ktoré môžu začínajúcim vývojárom poskytnúť množstvo užitočných rád.

Aplikácia Google+ je dôkazom toho, že spôsob, ako prezentujeme službu na „desktopovom“ webe a na mobilnom zariadení, sa môže značne odlišovať. Dôležitý je v tomto smere najmä dizajn a rozloženie jednotlivých elementov, netreba však zabúdať ani na kontext. Nedávno redizajnovaná aplikácia Google+ je toho dôkazom a mobilná verzia kladie veľký dôraz na jednoduchosť, prehľadnosť a možnosti zdieľania obsahu. Dizajnu dominujú obrázky a ikony a aj vďaka tomu pôsobí mobilná verzia príťažlivejšie ako klasické webové rozhranie.

google.jpg

Podobne je na tom aj aplikácia Spotify (služba u nás nie je momentálne dostupná). Aj v tomto prípade si vývojári uvedomili, že úlohou nie je skopírovať používateľské rozhranie a prispôsobiť ho menšiemu displeju. Mobilná aplikácia je samostatný produkt, a preto si pri návrhu a vývoji vyžaduje samostatnú starostlivosť – a to v prípade verzie pre tablet aj telefón.

spotify.jpg

Menšie rozmery mobilných zariadení môžu spôsobovať problémy, najmä pokiaľ chceme na malý priestor vtesnať veľa informácií. Dôkazom toho, že aj detailné informácie možno podať jednoducho, je aplikácia StockTouch pre iOS.

stock_touch.jpg

Tablety a inteligentné telefóny dnes často využívajú posuvné menu. Tento koncept výborne vyhovuje rozmerom displeja – používateľom ponúka potrebnú funkcionalitu a zároveň efektívne využíva dostupný priestor. Jeden z príkladov najlepšie využitého menu ponúka aplikácia Path, kde je efektívne a inteligentne využitá pravá aj ľavá časť obrazovky.

path.jpg

O úspechu aplikácie rozhoduje každý detail. V tomto prípade spomeňme aplikáciu Sparrow. Ide o klienta pre službu Gmail a detaily v podobe posuvného menu, perzistentných virtuálnych tlačidiel a jednoduchého prikladania príloh sú dôvodom úspechu a popularity.

sparrow.jpg

Typografia a pekné písmo. Ďalšia dvojica elementov, ktoré nehodno podceňovať. V tomto smere dávame do pozornosti aplikácie Flipboard a News.me.

newsme.jpg

Na záver spomeňme, že kvalitnú aplikáciu vieme vytvoriť bez ohľadu na mobilný operačný systém. Mnoho zástancov operačného systému iOS vyhlasuje, že dizajn aplikácií iOS je krajší. V mnohých prípadoch to skutočne tak je, ale ako dokazuje aplikácia Evernote vo verzii pre Android, nie je to pravidlo.

evernote.jpg


Zdroj: mashable.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Produkty

Huawei predstavilo výkonnú čipovú súpravu Kirin 960, ktorá je výkonnejšia ako A10 Fusion v iPhone 7

24.10.2016 00:10

Čínska spoločnosť Huawei v týchto dňoch predstavila svoju novú high-end čipovú súpravu HiSilicon Kirin 960. Tá bude zrejme základom nového smartfónu, ktorý by mal byť podľa kolujúcich zvestí uvedený v ...

Produkty 1

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá