Image
9.8.2012 0 Comments

Vytvárame mobilné aplikácie – čo sa môžeme priučiť od tých najlepších?

Bežná súčasť vývoja nových vecí je sledovanie „okolia“. Nemáme teraz na mysli plagiátorstvo, ale skôr konštruktívny pohľad na prvky dizajnu a konceptu ostatných aplikácií. Tieto zákonitosti môžeme využiť a prípadne upraviť pri návrhu vlastných aplikácií.

Keď sa pozrieme na aktuálne dostupné aplikácie pre iOS a Android, nájdeme viacero zaujímavých príkladov, ktoré môžu začínajúcim vývojárom poskytnúť množstvo užitočných rád.

Aplikácia Google+ je dôkazom toho, že spôsob, ako prezentujeme službu na „desktopovom“ webe a na mobilnom zariadení, sa môže značne odlišovať. Dôležitý je v tomto smere najmä dizajn a rozloženie jednotlivých elementov, netreba však zabúdať ani na kontext. Nedávno redizajnovaná aplikácia Google+ je toho dôkazom a mobilná verzia kladie veľký dôraz na jednoduchosť, prehľadnosť a možnosti zdieľania obsahu. Dizajnu dominujú obrázky a ikony a aj vďaka tomu pôsobí mobilná verzia príťažlivejšie ako klasické webové rozhranie.

google.jpg

Podobne je na tom aj aplikácia Spotify (služba u nás nie je momentálne dostupná). Aj v tomto prípade si vývojári uvedomili, že úlohou nie je skopírovať používateľské rozhranie a prispôsobiť ho menšiemu displeju. Mobilná aplikácia je samostatný produkt, a preto si pri návrhu a vývoji vyžaduje samostatnú starostlivosť – a to v prípade verzie pre tablet aj telefón.

spotify.jpg

Menšie rozmery mobilných zariadení môžu spôsobovať problémy, najmä pokiaľ chceme na malý priestor vtesnať veľa informácií. Dôkazom toho, že aj detailné informácie možno podať jednoducho, je aplikácia StockTouch pre iOS.

stock_touch.jpg

Tablety a inteligentné telefóny dnes často využívajú posuvné menu. Tento koncept výborne vyhovuje rozmerom displeja – používateľom ponúka potrebnú funkcionalitu a zároveň efektívne využíva dostupný priestor. Jeden z príkladov najlepšie využitého menu ponúka aplikácia Path, kde je efektívne a inteligentne využitá pravá aj ľavá časť obrazovky.

path.jpg

O úspechu aplikácie rozhoduje každý detail. V tomto prípade spomeňme aplikáciu Sparrow. Ide o klienta pre službu Gmail a detaily v podobe posuvného menu, perzistentných virtuálnych tlačidiel a jednoduchého prikladania príloh sú dôvodom úspechu a popularity.

sparrow.jpg

Typografia a pekné písmo. Ďalšia dvojica elementov, ktoré nehodno podceňovať. V tomto smere dávame do pozornosti aplikácie Flipboard a News.me.

newsme.jpg

Na záver spomeňme, že kvalitnú aplikáciu vieme vytvoriť bez ohľadu na mobilný operačný systém. Mnoho zástancov operačného systému iOS vyhlasuje, že dizajn aplikácií iOS je krajší. V mnohých prípadoch to skutočne tak je, ale ako dokazuje aplikácia Evernote vo verzii pre Android, nie je to pravidlo.

evernote.jpg


Zdroj: mashable.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Podpora Windows 7 sa skončí o tri roky. Tento rok končí Vista a kancelársky balík Microsoft Office 2007

19.01.2017 00:25

Svetovo najpopulárnejší desktopový operačný systém Windows 7 má už takmer 8 rokov. Blíži sa termín oficiálneho ukončenia jeho podpory, ktorý Microsoft určil na 14. januára 2020. Tradičná podpora sa s ...

Produkty

Inovatívne tepelné kamery pre smartfóny prichádzajú na trh

19.01.2017 00:20

Výrobca tepelných kamier Flir Systems odhalil svoju novú kameru, určenú pre Android. Kamera Flir One sa k smartfónu pripevní prostredníctvom portu USB typu C a používateľovi poskytne tepelný obraz obj ...

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá