Image
9.8.2012 0 Comments

Vytvárame mobilné aplikácie – čo sa môžeme priučiť od tých najlepších?

Bežná súčasť vývoja nových vecí je sledovanie „okolia“. Nemáme teraz na mysli plagiátorstvo, ale skôr konštruktívny pohľad na prvky dizajnu a konceptu ostatných aplikácií. Tieto zákonitosti môžeme využiť a prípadne upraviť pri návrhu vlastných aplikácií.

Keď sa pozrieme na aktuálne dostupné aplikácie pre iOS a Android, nájdeme viacero zaujímavých príkladov, ktoré môžu začínajúcim vývojárom poskytnúť množstvo užitočných rád.

Aplikácia Google+ je dôkazom toho, že spôsob, ako prezentujeme službu na „desktopovom“ webe a na mobilnom zariadení, sa môže značne odlišovať. Dôležitý je v tomto smere najmä dizajn a rozloženie jednotlivých elementov, netreba však zabúdať ani na kontext. Nedávno redizajnovaná aplikácia Google+ je toho dôkazom a mobilná verzia kladie veľký dôraz na jednoduchosť, prehľadnosť a možnosti zdieľania obsahu. Dizajnu dominujú obrázky a ikony a aj vďaka tomu pôsobí mobilná verzia príťažlivejšie ako klasické webové rozhranie.

google.jpg

Podobne je na tom aj aplikácia Spotify (služba u nás nie je momentálne dostupná). Aj v tomto prípade si vývojári uvedomili, že úlohou nie je skopírovať používateľské rozhranie a prispôsobiť ho menšiemu displeju. Mobilná aplikácia je samostatný produkt, a preto si pri návrhu a vývoji vyžaduje samostatnú starostlivosť – a to v prípade verzie pre tablet aj telefón.

spotify.jpg

Menšie rozmery mobilných zariadení môžu spôsobovať problémy, najmä pokiaľ chceme na malý priestor vtesnať veľa informácií. Dôkazom toho, že aj detailné informácie možno podať jednoducho, je aplikácia StockTouch pre iOS.

stock_touch.jpg

Tablety a inteligentné telefóny dnes často využívajú posuvné menu. Tento koncept výborne vyhovuje rozmerom displeja – používateľom ponúka potrebnú funkcionalitu a zároveň efektívne využíva dostupný priestor. Jeden z príkladov najlepšie využitého menu ponúka aplikácia Path, kde je efektívne a inteligentne využitá pravá aj ľavá časť obrazovky.

path.jpg

O úspechu aplikácie rozhoduje každý detail. V tomto prípade spomeňme aplikáciu Sparrow. Ide o klienta pre službu Gmail a detaily v podobe posuvného menu, perzistentných virtuálnych tlačidiel a jednoduchého prikladania príloh sú dôvodom úspechu a popularity.

sparrow.jpg

Typografia a pekné písmo. Ďalšia dvojica elementov, ktoré nehodno podceňovať. V tomto smere dávame do pozornosti aplikácie Flipboard a News.me.

newsme.jpg

Na záver spomeňme, že kvalitnú aplikáciu vieme vytvoriť bez ohľadu na mobilný operačný systém. Mnoho zástancov operačného systému iOS vyhlasuje, že dizajn aplikácií iOS je krajší. V mnohých prípadoch to skutočne tak je, ale ako dokazuje aplikácia Evernote vo verzii pre Android, nie je to pravidlo.

evernote.jpg


Zdroj: mashable.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft to s mobilmi nevzdáva. Ukázal, že na mobiloch bude možné spustiť Windows 10 i Photoshop

09.12.2016 10:00

Na konferencii WinHEC v Číne Microsoft demonštroval, že sa mu podarilo spustiť operačný systém Windows 10 na procesore Qualcomm Snapdragon 820. Je to teda prvý procesor ARM s podporou plnohodnotného W ...

Produkty 1

Ako v IMAX. Prvý projektor DLP so 4K rozlíšením a certifikáciou THX HD Display

09.12.2016 00:10

Spoločnosť BenQ uvádza na trh nový model pre domáce kino BenQ W11000. Prvý a zatiaľ svetovo jediný 4K UHD projektor DLP s prestížnou certifikáciou THX na HD obraz ponúka 8,3 milióna pixelov, farebné p ...

Produkty

Gionee ponúkne prémiový smartfón so 7000 mAh batériou, trojicou foťákov a 6 GB RAM

09.12.2016 00:25

U nás málo známy čínsky výrobca Gionee pripravuje zaujímavý smartfón. Bude určený len na domáci trh, ale aj tak si zaslúži pozornosť pre svoju impozantnú hardvérovú konfiguráciu. Síce ešte nebol ofici ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá