Image
10.9.2012 0 Comments

Vytlačíme si pomocou 3D tlačiarne aj zbraň? Aký to môže mať dopad na bezpečnosť?

3D_zbran_79.jpg 3D tlačiarne sú trend, ktorý sa bude postupne masovo rozširovať. Tlačiarne existujú a v dnešnej dobe sú aj značne využívané, a hoci ich zatiaľ nenájdeme bežne v domácnostiach, o pár rokov sa  situácia možno zmení. 3D tlač je však už dnes zaujímavá svojím potenciálom. Špekuluje sa o tlačení jedla a logicky znie aj otázka, či si budeme tlačiť aj zbrane.

Princíp je pomerne jednoduchý - na tlač potrebujete tlačiareň a model objektu. Plast, ktorý sa používa pri tlači, sa dnes dá kúpiť za 50 USD a modely zbraní na využitie v 3D tlači už takisto existujú. Ani myšlienka vytlačiť si zbraň nie je ničím revolučná, na internete sa môžete stretnúť s niekoľkými používateľmi, ktorí informujú o tomto zámere na svojich blogoch. Skupina nazvaná Defense Distributed ide ešte o krok ďalej - momentálne zhromažďuje kapitál na to, aby mohla funkčnosť zbrane Wiki Weapon otestovať.

Hoci sa objavujú pochybnosti, že sa experiment skupiny Defense Distributed skončí neúspešne, idea tlačených zbraní je zaujímavá nielen z hľadiska minimalizovania výrobných nákladov, ale aj z pohľadu legislatívy. Pravda, aj dnes si môže doma vytvoriť zbraň prakticky ktokoľvek - potrebný je iba vhodný materiál a šikovnosť, no v prípade 3D tlače sú požiadavky na šikovnosť používateľa takmer nulové. Plán zbrane si dokáže z internetu stiahnuť každý a o zvyšok sa postará tlačiareň.

Problémom však môže byť materiál. Väčšina 3D tlačiarní dnes využíva ABS plast. Ten nemusí byť dostatočne silný, aby odolal tlaku a teplu, ktorý sa tvorí počas streľby. Aspoň teoreticky. Hoci munícia je definovaná indexom SAAMI a plast uvedenou odolnosťou nedisponuje, reálny tlak, ktorý sa pri streľbe tvorí, je mnohokrát až o polovicu menší. Je však zrejmé, že dnešné zbrane získané 3D tlačou tak majú pomerne veľké riziko zlyhania a nie sú vhodné na dlhodobé používanie - z pohľadu zákona však stále ide o zbrane.

Situácia sa bude časom meniť. 3D tlač bude o 20 rokov disponovať inými štandardmi. Pravdepodobne bude dokonalejšia, masovo rozšírená, materiál bude kvalitnejší a dá sa očakávať, že „vytlačené" zbrane už budú bez problémov použiteľné a bezpečné. Je zrejmé, že na situáciu bude musieť reagovať aj legislatíva - zbraň si totiž bude doma vedieť jednoducho vytvoriť prakticky každý, aj dieťa.


Zdroj: news.cnet.com

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá