Image
10.9.2012 0 Comments

Vytlačíme si pomocou 3D tlačiarne aj zbraň? Aký to môže mať dopad na bezpečnosť?

3D_zbran_79.jpg 3D tlačiarne sú trend, ktorý sa bude postupne masovo rozširovať. Tlačiarne existujú a v dnešnej dobe sú aj značne využívané, a hoci ich zatiaľ nenájdeme bežne v domácnostiach, o pár rokov sa  situácia možno zmení. 3D tlač je však už dnes zaujímavá svojím potenciálom. Špekuluje sa o tlačení jedla a logicky znie aj otázka, či si budeme tlačiť aj zbrane.

Princíp je pomerne jednoduchý - na tlač potrebujete tlačiareň a model objektu. Plast, ktorý sa používa pri tlači, sa dnes dá kúpiť za 50 USD a modely zbraní na využitie v 3D tlači už takisto existujú. Ani myšlienka vytlačiť si zbraň nie je ničím revolučná, na internete sa môžete stretnúť s niekoľkými používateľmi, ktorí informujú o tomto zámere na svojich blogoch. Skupina nazvaná Defense Distributed ide ešte o krok ďalej - momentálne zhromažďuje kapitál na to, aby mohla funkčnosť zbrane Wiki Weapon otestovať.

Hoci sa objavujú pochybnosti, že sa experiment skupiny Defense Distributed skončí neúspešne, idea tlačených zbraní je zaujímavá nielen z hľadiska minimalizovania výrobných nákladov, ale aj z pohľadu legislatívy. Pravda, aj dnes si môže doma vytvoriť zbraň prakticky ktokoľvek - potrebný je iba vhodný materiál a šikovnosť, no v prípade 3D tlače sú požiadavky na šikovnosť používateľa takmer nulové. Plán zbrane si dokáže z internetu stiahnuť každý a o zvyšok sa postará tlačiareň.

Problémom však môže byť materiál. Väčšina 3D tlačiarní dnes využíva ABS plast. Ten nemusí byť dostatočne silný, aby odolal tlaku a teplu, ktorý sa tvorí počas streľby. Aspoň teoreticky. Hoci munícia je definovaná indexom SAAMI a plast uvedenou odolnosťou nedisponuje, reálny tlak, ktorý sa pri streľbe tvorí, je mnohokrát až o polovicu menší. Je však zrejmé, že dnešné zbrane získané 3D tlačou tak majú pomerne veľké riziko zlyhania a nie sú vhodné na dlhodobé používanie - z pohľadu zákona však stále ide o zbrane.

Situácia sa bude časom meniť. 3D tlač bude o 20 rokov disponovať inými štandardmi. Pravdepodobne bude dokonalejšia, masovo rozšírená, materiál bude kvalitnejší a dá sa očakávať, že „vytlačené" zbrane už budú bez problémov použiteľné a bezpečné. Je zrejmé, že na situáciu bude musieť reagovať aj legislatíva - zbraň si totiž bude doma vedieť jednoducho vytvoriť prakticky každý, aj dieťa.


Zdroj: news.cnet.com

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá