Image
18.1.2013 0 Comments

Vysokorýchlostný prenos cez Wi-Fi skutočnosťou

WiFiAC_logo.jpeg Od roku 1997, keď Wi-Fi uzrelo svetla sveta, sa veľa zmenilo. Aktuálne sa v tzv. vývojovom štádiu draft udomácňujúce Wi-Fi štandard triedy AC. Za vás sme preverili, čo od neho možno očakávať a aký nárast rýchlosti môžete reálne zažiť. Výber ďalších zariadení bude podstatne jednoduchší, ak zvážite reálny prínos novej technológie.

Rýchlosti a kompatibilita

Príchod štandardu AC automaticky neznamená, že Wi-Fi 802.11n už nie je dostačujúce. Naopak, výrobcovia zvyšujú počet antén na simultánny prenos dát a snažia sa vyťažiť z finálnej verzie štandardu N maximum. Jeho používanie sa začalo v roku 2007, až po piatich rokoch nastupuje nový štandard AC. Ten poskytuje rýchlosti až 3,6 Gb/s, pričom prvé dostupné riešenia budú disponovať polovičnou teoretickou rýchlosťou. Hlavný prínos je v možnosti bezdrôtového prenosu vo full HD rozlíšení (prípadne už aj 4K) s plnou možnou rýchlosťou. Oproti predchádzajúcej verzii ide o zhruba 10-násobné zrýchlenie. Základom štandardu N je 150 Mb/s, no väčšina routerov na trhu má minimálne dvojnásobok rýchlosti. Štandard AC operuje výhradne na frekvenčnom pásme 5 GHz. Cieľom je pritom uvedenie technológie beamforming, ktorá signál zameriava priamo na zariadenie, nevyužíva štandardný rádius do priestoru kolmo na anténu. Použité čipy sú šesťkrát úspornejšie a sú vhodné aj na komerčné nasadenie v podnikoch. Je to ideálne napríklad na vytvorenie vlastnej siete medzi budovami alebo rozsiahlejšími oddeleniami. Ilustračné údaje o dosahu a vplyve na rýchlosť sú už dostupné, ale nie sú presné. Pri routeri s tromi anténami dosiahnete pokrytie zhruba na 95 metrov. Tam sa však už nedá počítať s extra vysokou prenosovou rýchlosťou. Pri 40 metroch je rýchlosť zhruba na úrovni až 800 Mb/s. Na prvý pohľad sa zdá, že novinka neprináša zásadné zmeny, no keď si zoberieme reálnu vzdialenosť 20 metrov pri staršom štandarde N a minimálnu rýchlosť, ak sa zariadenie vôbec dokáže pripojiť, ide o dramatickú zmenu. Zvýšená modulácia signálu poskytne lepšie prenosové rýchlosti aj cez prekážky. Vplyv betónových stien nie je taký veľký ako v minulosti. Spätnej kompatibility sa netreba obávať. Nastaveniami si neznefunkčníte protokoly podporované v predošlých verziách. Každý AC router totiž vysiela aj v pásme 2,4 GHz pre zariadenia nepodporujúce režim AC. Výhoda je v tom, že podporované zariadenia router spracuje automaticky a vytvorí medzi nimi sieťové spojenie zodpovedajúce plnej rýchlosti. Netreba nič nastavovať alebo tak ako pri verzii N pridávať ďalšiu tzv. multimediálnu sieť a nové SSID, na ktoré by sa pripájali napríklad televízory alebo multimediálne sieťové mosty (bridge).

Nové čipy

Výroba sa už rozbehla a zatiaľ najviditeľnejší hráči na trhu sú Broadcom, Marvell, Qualcomm a Mediatek. Tí už majú v ponuke čipy na bezdrôtové siete piatej generácie. Na trhu ich je niekoľko a majú odlišné vlastnosti. Niektoré z dostupných čipov využijú výrobcovia notebookov, iné varianty sa uplatnia v profesionálnych routeroch do domácnosti. Na našom trhu je zariadení pomenej, v iných krajinách sa už ponúka niekoľko desiatok typov routerov. Nové čipy sú spätne kompatibilné s predošlými štandardmi, a teda vysielajú aj na frekvencii 2,4 GHz. Zatiaľ sú dostupné zariadenia podporujúce tri simultánne pásma naraz, a to na frekvenciách 80 alebo 160 MHz, čo je viac ako dvojnásobná šírka pásma než pri predchádzajúcej verzii. V praxi možno vytvoriť dva kanály na frekvencii 160 MHz, 4 na 80 MHz, 9 na 40 MHz alebo 19 na 20 MHz. Na porovnanie, Wi-Fi 802.11n zvládne dva kanály na frekvencii 40 MHz, 4 na 20 MHz alebo 13 kanálov na frekvencii 5 MHz. Širšie prenosové pásmo znamená v jednej mernej jednotke prenesenie viac informácií. AC prenesie 512 čiastkových tokov vo svojich kanáloch, pri verzii N to bolo len 128.

jWiFi - nahlad 01-2.jpg
Porovnanie rýchlostí štandardov N a AC

V tomto roku sa budú dodávky zariadení AC na trh postupne zvyšovať, rekordný nárast a majoritné zastúpenie očakávame do dvoch rokov. Najprv prídu na rad smerovače, potom adaptéry USB a mobilné telefóny s tabletmi, nakoniec bude tento štandard bežnou súčasťou výkonných zariadení. Pri lacnejších telefónoch očakávame pomalší nástup a bude zhruba kopírovať doterajší postup, teda prítomnosť štandardov G a N, až neskôr AC. Výrobcovia sa pod tlakom licenčných poplatkov nebudú hrnúť do jeho implementácie za každú cenu. V bežnej čítačke kníh by ste novú rýchlosť nevyužili, o menej výkonných smartfónoch alebo bežných telefónoch s Wi-Fi ani nehovoriac. Čo sa týka bežných smartfónov, nebudú tak rýchlo tvoriť väčšinovú skupinu zariadení. Až v roku 2016 bude štandard AC v drvivej väčšine nových smartfónov a tabletov. V routeroch AC vytlačí štandard N už o rok skôr. Priekopníkom medzi notebookmi, ktoré majú integrovanú podporu nového štandardu, je ASUS G75VW.

ASUS_G75.jpg
ASUS G75WV ako prvý uviedol Wi-Fi triedy AC s čipom Broadcom

Aby ste mali konkrétnu predstavu o tom, čo sa dá kúpiť, uvádzame, že už teraz je k dispozícii niekoľko modelov. ASUS má model RT-AC66U, ktorý je prakticky nástupcom modelu RT-N66U, ktorý sme testovali pred pol rokom. D-Link DIR-865L je ďalší model, testovaný práve v tomto vydaní. V teste nájdete praktické informácie z reálneho použitia. Aj Belkin ohlásil dostupnosť modelu AC 1200 DB na našom trhu. Ceny zariadení sa pohybujú až okolo 200 eur. Je to dané vývojom modelov N a nový štandard treba predviesť v tom najlepšom svetle, a kým sa naplno nerozšíri, nemá zmysel ho integrovať do zariadení pod 50 eur. O vysoké prenosové rýchlosti sa nestará len jeden čip, ale niekoľko technologických zlepšení konkrétnych výrobcov. Podľa našich testov lacnejšie zariadenia majú občas problémy so stabilitou prenosu.

BelkinAC.jpg
Belkin AC 1200 DB s implementáciou AC vo verzii draft predstavuje prvé modely na našom trhu

Nová rýchlosť už dnes?

Poradíme vám aj pri možnom nákupe nového routera. Ak používate lacnejší model či už od poskytovateľa internetu, alebo ako nevyhnutný základ na vytvorenie Wi-Fi, oplatí sa počkať ešte pár mesiacov a potom si kúpiť nový model s podporou AC. Závisí však od preferencií, od toho, koľko tabletov a počítačov vlastníte, prípadne či chcete cez sieťový disk streamovať video do jedného alebo viac zariadení. To platí aj pre tých, ktorí majú router s podporou rýchlosti 300 Mb/s. Ak ste si kúpili alebo sa chystáte v blízkej budúcnosti zakúpiť router s podporou 450 Mb/s a viac, kúpa smerovača s najnovším štandardom nebude nevyhnutná. Iná situácia je pre hráčov a multimediálne založených používateľov. Ak je hranie hier napríklad po sieti pre vás častá aktivita a radi by ste prenášali signál Wi-Fi aj do TV prijímača, odporúčame siahnuť už po aktuálne dostupných modeloch. Zvýšenie rýchlosti je markantné a v našich redakčných testoch sme jednoznačne videli nárast rýchlosti a stability prenosov. Naraz môžete prenášať niekoľko full HD vysielaní.

Verdikt PC REVUE

Wi-Fi 802.11ac má jednoznačne budúcnosť a budú sa jej prispôsobovať všetci výrobcovia špecializovaných sieťových prvkov, ako aj výrobcovia multimediálnych a pracovných zariadení. Výrobcovia špičkových smartfónov, ultrabookov a multimediálnych notebookov sa budú predháňať v tom, ktorý z nich prinesie AC na trh ako prvý. Celkový prínos zatiaľ hodnotíme ako najviditeľnejší v oblasti zlepšovania Wi-Fi za posledné roky. Vízie sa stanú skutočnosťou, a tak čoskoro budú napájacie káble jediné, ktoré budete používať.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá