5.3.2014 0 Comments

Výsledky GfK TEMAX® Slovensko za štvrtý kvartál 2013

V poslednom štvrťroku zaznamenal trh technického spotrebného tovaru medziročne nárast o takmer 4 % v hodnotovom vyjadrení. Najvýraznejšie sa o to zaslúžili sektory telekomunikácii a informačných technológií. Naopak najhlbšie prepady registrovali sektory spotrebnej elektroniky a foto trh.

Telekomunikácie: Pokračujúci rast
Obrat sektoru pokračuje v pozitívnom vývoji, na ktorom sa podieľal predovšetkým segment smartfónov s uhlopriečkou 4 až 5 palcov. Medziročne tak došlo k dvojciferným nárastom.

Spotrebná elektronika: Pokles celého trhu spomalil
Štvrtý kvartál priniesol trhu so spotrebnou elektronikou určité zlepšenie inak dlhodobo negatívneho vývoja. Celkový medziročný pokles oproti rovnakému obdobiu minulého roku
bol -9 %.
Celý sektor zásadne ovplyvňuje kľúčová kategória televízií, kde v poslednom štvrťroku došlo k oživeniu trhu, hlavne vďaka televíziám s veľkými uhlopriečkami a pokročilejšími funkciami ako Smart TV a 3D.
Trvalý pokles bol zrejmý vo väčšine ostatných produktových skupín napr. audio systémov, video prehrávačov alebo set top boxov.

Foto trh: V negatívnych hodnotách aj 4. kvartál
V štvrtom kvartáli zaznamenal trh digitálnych fotoaparátov pokles z hľadiska hodnoty takmer 11 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku. Za negatívnym vývojom stojí predovšetkým segment kompaktov s pevným objektívom, ktorý sa medziročne výrazne prepadá. Trh smeruje k pokročilejším zariadeniam ako sú zrkadlovky, kompakty s výmenným objektívom, či klasické kompakty s vyšším optickým zoomom.

Malé domáce spotrebiče: Trh v 4. kvartáli rastie
V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku, v 4. kvartáli rástol trh malých domácich spotrebičov o viac ako 5 %.
Kľúčový segment vysávačov síce klesal, ale naopak sa darilo kategóriám ako sú kávovary, kuchynské roboty, kanvice a odšťavovače, ktoré dokázali medziročne rásť.

Veľké domáce spotrebiče: Negatívny vývoj trhu
V štvrtom kvartáli roku 2013 pokračoval pokles trhu veľkých domácich spotrebičov, a to o takmer 5 %. Pozitívny vývoj na trhu zaznamenali iba relatívne malé produktové skupiny - mrazničky a sušičky. V poslednom mesiaci zaznamenali nárast aj práčky a umývačky riadu. Naďalej rastú internetové predaje, aj keď pri nich dochádza k spomaleniu tempa rastu. K výraznému poklesu došlo pri vstavaných spotrebičoch.

Informačné technológie: Rast trhu pokračuje
V poslednom štvrťroku 2013 zaznamenal trh informačných technológií hodnotový nárast o 9,2 % v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roku. Na celkovom vývoji sa najväčšou mierou podieľali media tablety, ktoré už v objemovom vyjadrení tvoria najdôležitejšiu kategóriu. Medziročne sa hodnotovo taktiež darilo prenosným počítačom, ktoré však z hľadiska objemu mierne poklesli. Trh monitorov sa opäť pohyboval v červených číslach a jediným rastúcim segmentom v rámci tejto kategórie boli zariadenia s väčšími uhlopriečkami.

Kancelárska technika: pozitívny vývoj tržieb pokračuje
Taktiež v záverečnom štvrťroku pokračoval celkovo pozitívny vývoj tržieb v sektore kancelárskej techniky. Hodnota predajov rástla o viac ako 4 % v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roku. K celkovému rastu tržieb prispel najmä pokračujúci nárast predajov laserových multifunkcií. V rámci atramentového trhu rástol podiel zariadení v stredných a vyšších cenových pásmach, určených pre profesionálne použitie.

GfK TEMAX® Slovakia: Spotrebiteľská dôvera sa mierne zvyšuje
Spotrebiteľská dôvera sa mierne zvyšuje a to má v poslednom štvrťroku pozitívny dopad na predaj technického spotrebného tovaru.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Aktivovaný elektronický občiansky preukaz má len 44 % štatutárov

16.01.2017 16:19

Elektronický občiansky preukaz s aktivovaným bezpečnostným osobným kódom (BOK) má iba 44 percent právnických osôb. Upozornil na to v pondelok tlačový odbor Kancelárie Ministerstva vnútra (MV) SR. Od j ...

Tlačové správy

VEDA: Vedci chcú zlepšiť postavenie spoločenských a humanitných vied

16.01.2017 16:17

Spoločenskí a humanitní vedci na Slovensku sú pripravení čeliť výzvam našej doby, jej myšlienkovému a hodnotovému chaosu a skepse. Vyplýva to z Memoranda spoločenských a humanitných vedcov, ktoré na d ...

Tlačové správy

Digitálna mobilná komunikácia na Slovensku oslavuje 20 rokov

16.01.2017 10:25

Už 20 rokov je mobilná komunikácia vďaka digitálnej technológii GSM dostupná pre všetkých Slovákov. Presne 15. januára 1997 spoločnosť Globtel GSM, v súčasnosti Orange, spustil prevádzku prvej digitál ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá