5.3.2014 0 Comments

Výsledky GfK TEMAX® Slovensko za štvrtý kvartál 2013

V poslednom štvrťroku zaznamenal trh technického spotrebného tovaru medziročne nárast o takmer 4 % v hodnotovom vyjadrení. Najvýraznejšie sa o to zaslúžili sektory telekomunikácii a informačných technológií. Naopak najhlbšie prepady registrovali sektory spotrebnej elektroniky a foto trh.

Telekomunikácie: Pokračujúci rast
Obrat sektoru pokračuje v pozitívnom vývoji, na ktorom sa podieľal predovšetkým segment smartfónov s uhlopriečkou 4 až 5 palcov. Medziročne tak došlo k dvojciferným nárastom.

Spotrebná elektronika: Pokles celého trhu spomalil
Štvrtý kvartál priniesol trhu so spotrebnou elektronikou určité zlepšenie inak dlhodobo negatívneho vývoja. Celkový medziročný pokles oproti rovnakému obdobiu minulého roku
bol -9 %.
Celý sektor zásadne ovplyvňuje kľúčová kategória televízií, kde v poslednom štvrťroku došlo k oživeniu trhu, hlavne vďaka televíziám s veľkými uhlopriečkami a pokročilejšími funkciami ako Smart TV a 3D.
Trvalý pokles bol zrejmý vo väčšine ostatných produktových skupín napr. audio systémov, video prehrávačov alebo set top boxov.

Foto trh: V negatívnych hodnotách aj 4. kvartál
V štvrtom kvartáli zaznamenal trh digitálnych fotoaparátov pokles z hľadiska hodnoty takmer 11 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku. Za negatívnym vývojom stojí predovšetkým segment kompaktov s pevným objektívom, ktorý sa medziročne výrazne prepadá. Trh smeruje k pokročilejším zariadeniam ako sú zrkadlovky, kompakty s výmenným objektívom, či klasické kompakty s vyšším optickým zoomom.

Malé domáce spotrebiče: Trh v 4. kvartáli rastie
V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku, v 4. kvartáli rástol trh malých domácich spotrebičov o viac ako 5 %.
Kľúčový segment vysávačov síce klesal, ale naopak sa darilo kategóriám ako sú kávovary, kuchynské roboty, kanvice a odšťavovače, ktoré dokázali medziročne rásť.

Veľké domáce spotrebiče: Negatívny vývoj trhu
V štvrtom kvartáli roku 2013 pokračoval pokles trhu veľkých domácich spotrebičov, a to o takmer 5 %. Pozitívny vývoj na trhu zaznamenali iba relatívne malé produktové skupiny - mrazničky a sušičky. V poslednom mesiaci zaznamenali nárast aj práčky a umývačky riadu. Naďalej rastú internetové predaje, aj keď pri nich dochádza k spomaleniu tempa rastu. K výraznému poklesu došlo pri vstavaných spotrebičoch.

Informačné technológie: Rast trhu pokračuje
V poslednom štvrťroku 2013 zaznamenal trh informačných technológií hodnotový nárast o 9,2 % v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roku. Na celkovom vývoji sa najväčšou mierou podieľali media tablety, ktoré už v objemovom vyjadrení tvoria najdôležitejšiu kategóriu. Medziročne sa hodnotovo taktiež darilo prenosným počítačom, ktoré však z hľadiska objemu mierne poklesli. Trh monitorov sa opäť pohyboval v červených číslach a jediným rastúcim segmentom v rámci tejto kategórie boli zariadenia s väčšími uhlopriečkami.

Kancelárska technika: pozitívny vývoj tržieb pokračuje
Taktiež v záverečnom štvrťroku pokračoval celkovo pozitívny vývoj tržieb v sektore kancelárskej techniky. Hodnota predajov rástla o viac ako 4 % v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roku. K celkovému rastu tržieb prispel najmä pokračujúci nárast predajov laserových multifunkcií. V rámci atramentového trhu rástol podiel zariadení v stredných a vyšších cenových pásmach, určených pre profesionálne použitie.

GfK TEMAX® Slovakia: Spotrebiteľská dôvera sa mierne zvyšuje
Spotrebiteľská dôvera sa mierne zvyšuje a to má v poslednom štvrťroku pozitívny dopad na predaj technického spotrebného tovaru.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Elektronickú schránku musia mať aj školy, upozorňuje NASES

06.12.2016 15:54

Od 1. novembra 2016 začala pre štát platiť všeobecná povinnosť vykonávať verejnú moc elektronicky. Ako informovala Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES), orgány verejnej moci tak ...

Tlačové správy

SLOVLOG 2016: Industry 4.0 v hľadáčiku záujmu

06.12.2016 12:41

Logistické fórum SLOVLOG zaznamenalo takmer dve stovky zúčastnených, z toho bolo viacero nových tvárí najmä zo strany užívateľov logistických služieb. Bolo pre nich pripravených deväť inšpiratívnych p ...

Tlačové správy

UniControls rozširuje spoluprácu s PR agentúrou Accedo aj na Slovensku

06.12.2016 10:00

Public Relations agentúra Accedo Slovakia Communications oznamuje, že ju po začatí spolupráce v ČR v septembri tohto roku,  poverila skupina UniControls, významný hráč a medzinárodne uznávaný dodávate ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá