Image
15.11.2016 0 Comments

Výskumníci vytvorili softvér na odzeranie reči z úst, ktorý je podstatne úspešnejší ako človek

Dohovoriť sa s kýmkoľvek môže byť už čoskoro jednoduchšie. Tím z odboru informatiky na Oxfordskej univerzite vyvinul nový softvér LipNet na odzeranie reči z úst a tvrdí, že ide o doposiaľ najpresnejší program tohto druhu.

Vývoj softvéru bol čiastočne podporovaný programom DeepMind AI spoločnosti Alphabet (materská spoločnosť Googlu). Presnosť odzerania bola v prípade LipNetu neuveriteľných 93,4 %, teda o 13,8 % vyššia, ako dosiahol predchádzajúci najlepší softvér, a podstatne vyššia, ako v priemere dosahujú ľudia (52,3 %).

Prielom sa paradoxne uskutočnil sčasti vďaka menej náročnému prístupu k úlohe – na rozdiel od doterajších systémov, ktoré venovali pozornosť jednotlivým slovám hovoriaceho, tím z Oxfordu sa zameral na väčší rozsah na úrovni vety.

Softvér sa stal účinnejším, pretože sa priblížil k spôsobu, ako ľudský mozog najlepšie spracúva tento typ obrazových dát. LipNet teda namiesto toho, aby bazíroval na každom slove, využíva prediktívny algoritmus hlbokého učenia, aby lepšie porozumel širšiemu kontextu.

LipNet bol zatiaľ podrobený len základnému testu a treba na ňom ešte pracovať. No každopádne takýto softvér môže veľmi pomôcť ľuďom, ktorí sú závislí od znakovej reči, pretože im uľahčí odzeranie z úst. No mohol by byť prospešný aj ostatným – vďaka nemu by mohli byť presnejšie napríklad systémy na zadávanie hlasových príkazov. Na druhej strane by sa dal aj zneužiť – napríklad na odpozorovanie súkromných rozhovorov ľudí pomocou verejného kamerového systému.

Zdroj: mashable.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Výskum

Počítačový systém porovnávajúci genetickú zhodu by mohol pomôcť pri priraďovaní darcov obličiek

01.12.2016 00:14

Nový vyhodnocovací systém, porovnávajúci genetickú zhodu medzi darcami obličiek a ich prijímateľmi, by mohol pomôcť zlepšiť vyhliadky úspešnej transplantácie. Laurent Mesnard z Weill Cornell Medical C ...

Výskum

Budeme používať diamantové batérie z jadrového odpadu?

30.11.2016 11:49

Fyzici a chemici z Bristolskej univerzity našli spôsob, ako premeniť tisíce ton zdanlivo bezcenného jadrového odpadu na batérie z umelého diamantu, ktoré môžu generovať malý elektrický prúd po dobu dl ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá