Image
15.11.2016 0 Comments

Výskumníci vytvorili softvér na odzeranie reči z úst, ktorý je podstatne úspešnejší ako človek

Dohovoriť sa s kýmkoľvek môže byť už čoskoro jednoduchšie. Tím z odboru informatiky na Oxfordskej univerzite vyvinul nový softvér LipNet na odzeranie reči z úst a tvrdí, že ide o doposiaľ najpresnejší program tohto druhu.

Vývoj softvéru bol čiastočne podporovaný programom DeepMind AI spoločnosti Alphabet (materská spoločnosť Googlu). Presnosť odzerania bola v prípade LipNetu neuveriteľných 93,4 %, teda o 13,8 % vyššia, ako dosiahol predchádzajúci najlepší softvér, a podstatne vyššia, ako v priemere dosahujú ľudia (52,3 %).

Prielom sa paradoxne uskutočnil sčasti vďaka menej náročnému prístupu k úlohe – na rozdiel od doterajších systémov, ktoré venovali pozornosť jednotlivým slovám hovoriaceho, tím z Oxfordu sa zameral na väčší rozsah na úrovni vety.

Softvér sa stal účinnejším, pretože sa priblížil k spôsobu, ako ľudský mozog najlepšie spracúva tento typ obrazových dát. LipNet teda namiesto toho, aby bazíroval na každom slove, využíva prediktívny algoritmus hlbokého učenia, aby lepšie porozumel širšiemu kontextu.

LipNet bol zatiaľ podrobený len základnému testu a treba na ňom ešte pracovať. No každopádne takýto softvér môže veľmi pomôcť ľuďom, ktorí sú závislí od znakovej reči, pretože im uľahčí odzeranie z úst. No mohol by byť prospešný aj ostatným – vďaka nemu by mohli byť presnejšie napríklad systémy na zadávanie hlasových príkazov. Na druhej strane by sa dal aj zneužiť – napríklad na odpozorovanie súkromných rozhovorov ľudí pomocou verejného kamerového systému.

Zdroj: mashable.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Koniec infarktov? Umelá inteligencia vie predpovedať zlyhanie srdca

20.01.2017 00:35

Podľa vedcov z Medical Research Council vo Veľkej Británii môže umelá inteligencia predpovedať, kedy pacient so srdcovou poruchou umrie. Ich softvér sa naučil analyzovať krvné testy a skeny bijúceho s ...

Výskum

Vedci objavili 3D grafén. Je porézny, 10-krát pevnejší ako oceľ, pričom má iba 5 % jej hustoty

12.01.2017 00:40

Vedci z MIT vytvorili nový materiál, ktorý je pevnejší ako grafén. Uplatniť by sa mohol v oblasti architektúry, stavebníctva, ale dal by sa použiť aj na filtrovanie. Doteraz sme ako najpevnejší mater ...

Výskum

Pamäť ako procesor. Vedci našli spôsob, ako pamäte ReRAM použiť na výpočty

11.01.2017 00:30

Tím vedcov z univerzít v Singapure a Nemecku vymyslel spôsob, ako premeniť najnovšie modely pamäťových čipov RAM na jednotky spracúvajúce dáta, čím by sa dala eliminovať potreba CPU. Vo svojom výskum ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá