SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Výdavky na výskum a vývoj boli vlani 1,19 percenta HDP

Tlačové správy
0

Celkové výdavky na výskum a vývoj dosiahli v roku 2015 hodnotu 1,19 percenta HDP. Zaznamenali tak nárast v porovnaní s predchádzajúcim rokom 2014, keď predstavovali iba 0,89 percenta HDP. Slovensko sa tým priblížilo k cieľu stanovenému v rámci schválenej Stratégie výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu SR, a to dosiahnuť do roku 2020 celkové výdavky na výskum a vývoj 1,2 percenta HDP. Zvýšenie percentuálneho podielu celkových výdavkov na výskum a vývoj v roku 2015 však spôsobili výlučne kapitálové výdavky, pričom ich výrazne čerpali zo štrukturálnych fondov. Vyplýva to zo Správy o stave výskumu a vývoja v Slovenskej republike a jeho porovnaní so zahraničím za rok 2015.

Hlavným zdrojom nárastu investícií boli najmä zahraničné zdroje, ktoré zaznamenali oproti roku 2014 nárast o 67,52 percenta. Výdavky zo štátnych zdrojov vzrástli o 11,82 percenta a investície podnikateľského sektora o 7,69 percenta. Ako tiež vyplýva zo správy, ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu podporuje záujem podnikateľského sektora o oblasť výskumu a vývoja prostredníctvom dotácií vo forme stimulov pre tieto oblasti. V nasledujúcich rokoch bude tiež dôležité, ako sa podarí implementovať ďalšie opatrenia na stimuláciu investícií podnikateľskej sféry, ako sú napríklad podpora start-up či spin-off podnikov. Jedným z hlavných cieľov Stratégie výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu je totiž podporovať financovanie výskumu a vývoja zo súkromných zdrojov tak, aby sa súkromný sektor do roku 2020 podieľal na celkovom financovaní týchto oblastí dvoma tretinami.

Agentúra na podporu výskumu a vývoja (APVV) financovala v roku 2015 projekty sumou 26 miliónov eur. To je o jeden milión eur viac ako v predchádzajúcom roku 2014. Ministerstvo školstva navyše začalo pripravovať nové programy APVV, ktoré sú cielené na podporu ľudských zdrojov, podnikov a zapojenia slovenských výskumníkov do medzinárodnej spolupráce vo výskume a vývoji. Naopak, v rámci Operačného programu Výskum a inovácie nevyhlásili v roku 2015 žiadnu výzvu na podporu výskumu a vývoja. Pokračovala však podpora univerzitných vedeckých parkov a výskumných centier a v rámci Operačného programu Výskum a vývoj zazmluvnili 14 projektov s finančnou alokáciou 431 miliónov eur. Okrem toho podporili 17 národných projektov sumou 143 miliónov eur.

Dôležitým krokom pre posilnenie oblasti výskumu a vývoja na Slovensku je aj zapájanie sa do medzinárodných programov a sietí výskumu a vývoja. Rámcový program EÚ na podporu výskumu a inovácií v rokoch 2014 až 2020 – Horizont 2020, je s rozpočtom vyše 77 miliárd eur hlavným nástrojom Európskej komisie na podporu výskumu a vývoja v členských štátoch EÚ. Z hľadiska porovnania počtu úspešných žiadateľov z členských štátov EÚ v roku 2015 sa však Slovensko umiestnilo na posledných priečkach. Pokračujúcou prioritou SR bude preto aktivizácia slovenskej komunity výskumu a vývoja a zvýšenie účasti v programe Horizont 2020.

SITA

Všetky autorove články
vyskum EU

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať