Image
13.1.2015 0 Comments

Výdavky na IT v roku 2015: Čo bude tento rok ťahúňom?

prieskum.jpg Analytická spoločnosť Gartner vydala svoj predpoklad celosvetových výdavkov na IT na rok 2015. Vyplýva z neho, že by malo dôjsť k medziročnému rastu o 2,4 % (čo je skôr slabšia hodnota) na celkovú sumu 3,828 bilióna dolárov.

Medzi silných ťahúňov výdavkov na IT má patriť podnikový softvér s rastom o 5,5 %. Tu sú zahnuté tak tradičné on-premise, ako aj cloudové riešenia. Analytici Gartneru navyše očakávajú, že práve v tejto oblasti dôjde k najväčším konkurenčným bojom, ktoré povedú k poklesu cien za podnikový softvér aj ku konsolidácii medzi výrobcami, keď väčší hráči pravdepodobne budú pokračovať vo svojich akvizíciách.

Prechod ku cloudu mení mnohé

Richard Gordon, viceprezident pre výskum v agentúre Gartner, k tomu hovorí, že podľa neho bude aj naďalej akcelerovať prechod od tradičných modelov licencovania podnikového softvéru k modelu cloudu a softvéru ako služby. To má práve výrazný vplyv na ceny riešenia, a to nielen medzi tradičnými hráčmi, ale aj medzi poskytovateľmi cloudových služieb. Aj to má vo výsledku vplyv na to, že výdavky neporastú až tak rýchlo.

Medzi hlavné oblasti podnikového softvéru, kde možno očakávať najväčší rast, majú patriť systémy CRM, ERP, riešenia na správu dodávateľského reťazca a databázy a všetky sa budú posúvať smerom ku cloudovému modelu. Najmä firmy, ktoré si budú obstarávať svoje prvé riešenie CRM, siahnu veľmi pravdepodobne čoraz častejšie po cloudovej službe než po tradičnej on-premise verzii.

S tým súvisí aj vlažný nárast výdavkov za IT služby, ktorý má byť podľa Gartneru v roku 2015 na úrovni iba 2,5 %. Spolu so zmenou licenčného modelu sa už neobjavujú tak často požiadavky na implementáciu, integráciu či podporu softvéru, spresňuje Gordon. Pretože to spolu s cloudom do značnej miery odpadá a ide o druhotný efekt spôsobený predchádzajúcou zmenou.

Takisto rast výdavkov na dátové centrá má byť medziročne veľmi slabý, vlani išlo o 0,8 % a tento rok potom asi o 1,8 %, pretože centralizované cloudové služby a presun k veľkým dátovým centrám znamená často redukciu vlastných menších dátových centier firiem, ktoré nedokázali ponúknuť porovnateľnú efektivitu s gigantickými centrami veľkých hráčov.

Aj tradičných výrobcov „značkových" serverov čakajú ťažké časy, pretože najmä servery x86 sa podľa Gordona stali už značne komoditnými a pre veľkých hráčov na poli cloud computingu sú zbytočne drahé. Preferujú preto lacné OEM servery od ázijských výrobcov, ktoré sú dodávané vo veľkých objemoch za značne nižšie ceny a zvyčajne sú na zamýšľané účely dostatočné.

Čo sa týka samotných prístrojov, tu majú byť výrazným ťahúňom výdavkov na IT inteligentné telefóny a malo by dôjsť k celkovému rastu o 5,1 %. Naopak, Gordon je zľahka skeptický k tabletom, ktoré podľa neho sú pod tlakom tak zo strany notebookov, ako aj zo strany smartfónov. Notebooky sú dnes totiž ľahšie, tenšie a prenosnejšie než predtým a telefóny majú zase väčšie displeje a vyšší výkon. Vďaka tomu sa priestor pre tablety značne zužuje.

Celkový rast výdavkov môže výrazne ovplyvniť aj kurz dolára, na ktorý sú prepočítavané. Práve preň už Gartner tento odhad prerábal, pretože pôvodne rast výdavkov odhadoval na 3,8 %. Ale príliš silný dolár ho viedol k nutnosti revízie na existujúce hodnoty.

Viac pozri nasledujúci prehľad z dielne Gartneru:


2014 spending

2014 growth

2015 spending

2015 growth

Devices

$696bn

3.8%

$732bn

5.1%

Datacentre systems

$141bn

0.8%

$143bn

1.8%

Enterprise software

$317bn

5.8%

$335bn

5.5%

IT services

$956bn

2.7%

$981bn

2.5%

Telecoms services

$1,626bn

-0.1%

$1,638bn

0.7%

Overall IT

$3,737bn

1.9%

$3,828bn

2.4%

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Predaj tabletov klesá aj v treťom štvrťroku. Najviac to pocítili Apple a Samsung, Amazon, naopak, raketovo rastie

08.11.2016 00:10

Podľa predbežných údajov spoločnosti IDC v treťom štvrťroku 2016 (3Q16) pokračoval na svetových trhoch prepad dodávok tabletov. Hoci dodávky v 3Q16 vzrástli v porovnaní s druhým štvrťrokom 2016 o 9,8 ...

Prieskumy trhu 2

Prieskum: Po akých počítačoch túžia Slováci, ako často ich menia a koľko sú ochotní zaplatiť

04.11.2016 00:12

Spotrebiteľský prieskum Microsoftu odhalil niekoľko zaujímavých atribútov. Slováci, ale aj Česi si na nákup notebooku či tabletu radšej zájdu do kamenného obchodu. V e-shopoch nakupujú najmä mladí ľud ...

Prieskumy trhu

Samsung aj Apple vedú rebríček. Z podielu im však stále viac ukrajujú čínske značky

02.11.2016 00:07

Podľa prieskumu spoločnosti IDC sa v treťom štvrťroku 2016 dodalo na svetový trh 362,9 milióna smartfónov. Aj napriek stiahnutiu Samsung Galaxy Note 7 objem dodávok v medziročnom porovnaní vzrástol o  ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá